Píše se 20. leden 1942. Je mrazivý den, sněží a nikdo netuší, co se zanedlouho odehraje v domě u jezera Wannsee nedaleko Berlína. Major SS Adolf Eichmann osobně dohlíží na to, aby pohoštění i nápoje připravované pro skupinu očekávaných nacistických pohlavárů byly bez jediné chybičky. V limuzínách s osobními šoféry se postupně sjíždějí nejvýše postavení muži Třetí říše někteří v uniformách SS, jiní v oblecích vládních úředníků, další ve zcela nenápadném civilu. Posledním z patnácti pozvaných je Reinhard Heydrich obávaný šéf hitlerovské policie a říšský protektor. Už ve chvíli, kdy vkročí do vstupní haly, vzbuzuje mezi ostatními hosty zároveň obavy i respekt nejen proto, že má nejvyšší hodnost, ale zejména proto, že sám maršál Göring rozhodl, aby Heydrich svolal tuto tajnou schůzku a vyřešil na ní veškeré podrobnosti konečného řešení židovské otázky. V následujících devadesáti minutách právě tito muži rozhodnou o osudu milionů lidí v celé Evropě. A když konspirační setkání skončí, konečné řešení začíná. (oficiální text distributora)

5150

"Nebudeme sterilizovat každého žida a čekat až umře. To by byla fraška. Mrtví muži nedělají děti, mrtvé ženy neotěhotní. Smrt je tedy nejspolehlivější forma sterilizace." Trailer - www.youtube.com/watch?v=b-hNro_toec ()

Shaqualyck

Nečekejte hrůzyplné záběry z koncentračních táborů, tohle komorní drama dává vyniknout nacistickému svinstvu "jen" v rovině verbální. Na působivosti to snímku ale ani v nejmenším neubírá, spíš naopak. Vznešená mluva, vtípky, bažanti na víně, zástupy služebnictva. Tohle ale není setkání aristokratické smetánky, na kterém by se probíraly barvy zahradního nábytku. S odporně chladnokrevnou samozřejmostí se zde rozhoduje o milionech lidských životů, přičemž nad obsahem většiny dialogů zůstává skutečně rozum stát. Silné téma, skvělí herci (Stanley Tucci!!!)...užitečné opáčko z dějepisu pro všechny, kteří ve škole nedávali pozor, ale samozřejmě nejen pro ně. ()

joehot

Film na hodinu a půl a přitom na tři, jak se při něm zas a znovu na wiki ujišťujete, jak která ta kurva parádně dojela. A budete zklamaní. Ne však z filmu. ()

NinonL

Velmi zajímavá rekonstrukce utajené nacistické konference ve Wannsee. Řeší se zde židovská otázka. Na snahy o hromadné vystěhování židů z Říše žádná země nereaguje - nikdo je nechce přijmout (ani USA). Nucené práce, hromadná sterilizace, deportace na východ, všechny návrhy zúčastněných se zdají zástupcům SS příliš pomalé. Mají už totiž vlastní řešení, které násilím prosazují - plynové komory. ()

Cimr

U tohoto platí podobný fenomén jako u Letu číslo 93. Vždycky, když chce kritik poukázat na nějakou nelogičnost či nepravděpodobnost, vezme mu vítr z plachet zjištění, že je to všechno skutečné. Že takhle to vážně bylo. Že ti nechutní pohlaváří skutečně debatovali o tom, jestli Židy bude lepší sterilizovat nebo rovnou zabít, a potom si doopravdy dali krátkou přestávku na svačinu. ()

Paxxx.cz

Tenhle film zaujme spíše jen ty, co se alespoň trochu zajímají o problematiku druhé světové války. Nejvíce musím ocenit hlavně historickou hodnotu, kdy jsem se dozvěděl jak skončili někteří nacističtí pohlavářï (Zvlášťe dopadení Adolfa Eichmanna bylo hodně zajímavé) a pochválit docela kvalitní herecké obsazení... Takže v celku 3 a půl hvězdy. ()

Alqarin

Ani ne tak hrůzná fakta na pozadí, ale to, jak snadno oddělitelná osobnost a ideologie můžou být, člověka dostane. Boží konverzační drama bez okolků kvalitami srovnatelné s Rozhněvanými muži. ()

Džejkop

Na této konferenci se oficiálně schválil holocaust, Třetí říše se tak navždy zapsala do dějin černým písmem. Je opravdu neuvěřitelné a zarážející, že k zahájení masové likvidace Židů stačily dvě, možná tři hodinky rokování u stolu. Jednou odpoledne se zkrátka sešli tehdejší špičky Nacistů a s konečnou platností rozhodli. Nutno podotknout, že ve skutečnosti již dávno bylo rozhodnuto, genocida již dávno probíhala. Na této konferenci se především dohodla koordinace mezi různými nacistickými ministerstvy a úřady, genocida získala oficiální podobu. Zvěrstva páchaná v koncentračních táborech nepotřebují příliš komentovat, plány Třetí říše v tomto ohledu šli ještě dál. Konečný počet obětí měl být znatelně vyšší než uskutečněných 6 miliónů. Podle původních prognóz mělo být zlikvidováno až 11 milonů Židů!! ()

Maq

Předně: Nevadí mi a chápu, že herci se svým historickým předobrazům fyzicky nepodobají. Režisér podle mne správně dal přednost hercům schopným přesvědčivě zahrát žádaný charakter. A tak Kenneth Branagh je právě takový, jaký byl Heydrich: brilantní, kultivovaný a nelítostně logický. Stanley Tucci je tak jako Eichmann především pilný a pečlivý. --- Informací o konferenci je málo a pokládat tento film za historickou rekonstrukci je nebezpečné. Ve skutečnosti nevíme, kdo a jak tehdy reagoval a co řekl. (Osobně pokládám za mimořádně půvabnou spekulaci, jak asi reagoval Albert Speer, který podle mého soudu ve Wannsee byl také.) --- Je to tedy konverzační drama, jehož cílem není reprodukce historicky doložených výroků, nýbrž spekulativní umělecká výpověď o charakterech zúčastněných potentátů. Scénář je z hlediska historické pravděpodobnosti velmi fundovaný, umělecky vynikající a provedení také, film má spád, a to je kumšt! --- Pokud jde o potrestání účastníků konference, dost lidí zde zaráží, kolika z nich se podařilo trestu uniknout. Jak už to v takových případech bývá, ono to není tak jednoduché. Předně o Wannsee se skoro nic nevědělo (a neví dodnes). Ale hlavně, a film to jasně ukazuje, veškeré pravomoci a odpovědnost si přisvojil Heydrich. Ostatní byli odkázáni do rolí informovaných úředníků v podpůrných resortech. Myslím že ve Wannsee se opravdu o ničem nerozhodovalo - o Vůdcově vůli se ostatně nediskutovalo nikdy - a Heydrich víceméně jen oznámil co dělá a že nestrpí obstrukce. Vyvozovat z toho trestní odpovědnost ostatních účastníků je málo nadějné. --- Kdypak se dočkáme takovýchto zajímavých pohledů do nejvyšších pater politiky sovětské? ()

PAGE

Film podle skutečné události ze, kterého mrazí v zádech nad věcností s jakou se více či méně inteligentní lidé dohadovali nad osudem milionů lidí. Co je ovšem nejhorší je zjištění ze závěrečných titulků, že až snad na dvě vyjímky ani jeden z aktérů tohoto hnusu nebyl potrestán???? ()

CageDepp

Tak tady je jasných 5 hvězd. Kenneth Branagh jako Reinard Heydrich podal dokonalý výkon a s touto rolí si vyloženě pohrál. ()

dom156

I když kromě stenografického zápisu, který se našel na ministerstvu zahraničí pár let po válce a neobsahoval všechny podrobnosti, tak jsou všechny detaily podrobně promyšleny a myslím si, že to takto mohlo proběhnout. Nebudu se vyjadřovat k obsahu této smutné historické události, jelikož bych mohl psát hodiny a hodiny. Herecky velmi solidně odehráno, Tucciho mám fakt rád, sice je trochu nedoceněný herec, ale všude kde se objeví, tam to dokáže pozvednout svým hereckým umem. Délka filmu byla přijatelná a musím ocenit, konečné celkové zúčtování s každým účastníkem konference. Za mě tam pouze chyběl větší rozhled, ale to lze pouze TV filmu odpustit. Doporučuji. ()

Skip

Dvě hodiny v jednom salonu v zámku ve Wansee stačily, aby byl zpečetěn osud milionů lidí a jen díky zhroucení tisícileté říše to nakonec bylo ""pouhých"" šest milionů převážně Židů. Film samotný je převážně fikcí, jelikož o této konferenci se zachoval jediný dokument. Dovedu si ale představit, že takhle nějak to mohla ta nacistcká prasata ve skutečnosti "sehrát". Chvílemi měl člověk pocit, jako by se v některých z nich aspoň trochu hnulo svědomí, ale ne. tihle lidé snad něco jako svědomí neměli. Hereckým výkonům není co vytknout, a přesto si myslím, že Branagh jakožto Heydrich moc neseděl. Z toho člověka šla hrůza, jen když se na něj člověk podíval pouze na fotografii. Takového dojmu bohužel Branagh nedosáhl. Na závěr by mě docela zajímalo, jak skončil zapisovatel. Eichmann: "Co uděláme se zapisovatelem?" Heydrich: "Myslím, že už ho nemůžeme propustit." ()

radektejkal

Na konferenci ve Wannsee (spíš by se mi líbilo ve "Wahnsee) se vždycky rád podívám v jakémkoli kabátě. Už téma zaručuje solidnost. Zpočátku jsem sice pochyboval o "americké serióznosti", ale musím ocenit zvláště scénář (režie je ostatně také dobrá). Americky to bylo pouze napínavé i s usměvavým Heydrichem a  tip-top Eichmannem s věštěcku koulí v hlavě. Speciálně mě zajímala otázka polovičních a čtvrtinou židů. Poloviční byla máma ze strany mé babičky, byla sice malá (160 cm), ale byla přirozrná blondýna s modrýma očima - zkrátka prototyp německé dívky, jakou ve válce také byla (v té době jí ubližoval jen katecheta Krček a od té doby považovala veškrá katolická, nacistická a komunistická hnutí za humbuk). - Zvláštní je, že mladý a již vysoce postavený Eichmann měl zároveň roli hlavního číšníka, servíroval ovšem všechno bravurně. Dnes to celé vypadá sice jako pimprlové divadlo, ale dočkejme času: co jedno bylo, objeví se znovu v jiné formě, ale se stejným obsahem. ()

Fanucci

Mrazivé téma konference udělá své, dialogy jsou napsané dobře, a naprosto vynikající je Branagh, který ztvárnil odporně arogantního a sebejistého Heydricha přímo geniálně. Zajímavý film...já byl spokojen. Jo a ještě jeden postřeh. Včera jsem si v programu přečetl, že Tucci za postavu Eichmanna dostal nějakou cenu (Emmy?) a ta je zároveň považována za jeho životní roli. Nechápu...Mně se jeho výkon vůbec nelíbil a na postavu Eichmanna se nehodil ani typově. ()

Huntelaar

V kontextu historických událostí je to velmi mrazivá podívaná. O to víc, že se o celé události uchoval jeden jediný důkaz, bez něhož bychom se nedozvěděli, že to „kluci s patkama“ mysleli s „hvězdama“ tak schematicky. ()

Had6

Tak tímto filmem bere zřejmě moje neobliba válečných filmů za své. Už jsem to tady napsal několikrát, že tyto filmy nevyhledávám a nemám je rád. Jenže když se tak ohlédnu zpátky, tak jsem jich viděl už hezkou řádku a skoro ve všech případech jsem je hodnotil velice příznivě. Takže jsem si svůj postoj k nim zřejmě vsugeroval. Konference ve Wansee mě v tomto utvrdila. Je to velmi dobře zpracované a z průběhu jednání vám musí běhat mráz po zádech ať už chcete nebo ne. Výkon Kennetha Branagha v roli Reinharda Heydricha snad ani nepotřebuje komentář. Je prostě skvělý. A pozadu nezůstávají ani ostatní - Stanley Tucci (Adolf Eichmann) nebo Colin Firth (Wilhelm Stuckart). ()

Juto

Úžasný záznam rozhodujúceho, ale málo známeho okamihu v histórii ľudstva. Film dokumentuje stretnutie, ktoré sa konalo počas druhej svetovej vojny, keď druhý veliteľ SS, Reinhard Heydrich, zhromažďuje skupinu nacistických byrokratov a funkcionárov, aby „diskutovali o konečnom riešení židovskej otázky“. 8/10 ()