Posledný jednorožec na svete chce zistiť, čo sa stalo s ostatnými z jeho druhu a tak sa vyberie na púť, ktorá ho zavedie do neznámych krajín. Cestou stretáva množstvo zaujímavých bytostí, dobrých ale aj zlých... (Zion)

genetique

Opäť jedna veľká nostalgia a spomienka na detstvo. A hlavne na to, aké boli kedysi Disneyovky nádherné, s krásnou hudbou (titulná pesnička je naozaj očarujúca) a hlavne s očarujúcim príbehom. A stačilo tak málo. Klasická rozprávka. Nesnaží sa len pobaviť, alebo len rozplakať. Každý si tu nájde ten správny pomer. 80%. ()

VanTom

Ojedinělá fantasy x pohádka se otevřeně zaobírá přesahovými tématy (samota, sebeuvědomění, štěstí), kterak kouzelně činí oděná v poetickém rouše lyrické melancholie, téměř smutku. Legráckami pro nejmenší "otravuje" jen v nejnutnější míře, odpustit se dá i určitá "epizodkovitost". Animace ani samotné vizuální pojetí pak možná nezastřou svá léta, ale kdo z nostalgiků by to po nich chtěl? ()

MM_Ramone

Dlhá cesta bájneho, mystického tvora, až na konec sveta za svojimi druhmi. Nájde ich? Alebo je on ten „Posledný jednorožec“? Bezpohlavná bytosť, ktorú raz oslovovali v mužskom, inokedy zasa v ženskom rode, ma nijak nedojala. Nezapôsobili na mňa ani piesne od pop-rockovej kapely America. Snaha konkurovať rodinným, animovaným filmom zo štúdií Walt Disney Pictures sa japonsko-anglicko-americkej koprodukcii nie celkom podarila. Disneyho ľudia vedia podobné témy spracovať oveľa lepšie, zábavnejšie, dojímavejšie. *** ()

Narciska

Hezky nakreslené a moc příjemně dabované, soudě podle titulků, tak v originále ještě lepší, samé herecké hvězdy. Hezky vymyšlený příběh, s jednorožci sázka na jistotu, existují poetičtější stvoření, která navíc umí plnit lidská přání? Ale je to strašně depresivní, proč? Proč i když jsou tam hezké věci, zůstává smutek a melancholie? Jako dítěti by se mi to určitě líbilo, stalo by se to mým zamilovaným filmem, ale dnes nechápu depresivní pohádky. Mohou být o ztrátě, smrti a bolesti, ale i tak mohou být pojaty vesele, s nadějí, odvahou, šťastným koncem... Myšlenka na tenhle film vyvolává jen splín. ()

curunir

,,...JEDNOROŽEC, HAGGARDE! HAGGARDE, JEDNOROŽEC...! __ Po dlhom čase som si znovu pozrel tento film, ktorý som v detstve veľmi rád pozerával a ktorý patril medzi moje najobľúbenejšie rozprávky a zanechal vo mne snáď ešte lepší dojem ako pred rokmi. Pôvabný jednorožec, dokonale stelesnené zlo ako Rudý býk a tiež výborné spracovanie Haggardovho hradu a veľkolepé finále ostali v mojej mysli doteraz. Film má veľmi peknú animáciu, aj keď som nikdy neholdoval japonskému anime tu nie je až tak okaté. Atmosféra je miestami svojim pochnúrnym spracovaním až hororová (ako malý som sa niektorých pasáži celkom bál), rovnako si však urdžuje aj svoj citeľný poetický tón založený na západoeurópskej mytológii doprevádzaný pomerne vydarenými pesničkami, kde však prespievané do češtiny (inak prvotriedny dabing) nedávajú príliš veľký význam. Tiež som nedokázal pochopiť, že jednorožec má citeľné ženské rysy, je nahovorený herečkou Miou Farrow, avšak v dialógoch o nej hovoria v mužskom rode, nehovoriac o tom, že úvod kedy sa jednorožec len tak povšimne, že už je jediným v lese a nepozná príčinu je akýsi chabý. Tieto nezrovnalosti však nijak výraznejšie nevyrušujú v deji, ktorý ma znova okúzlil a plné hodnotenie tu nie je ako v mnohých prípadoch čisto z nostalgie. ()

• Meno Harpie je Celaeno, čo je podľa gréckej mytológie skutočná harpia, ktorú stretol Aeneas. (Lulu13)
  • Krále Hagarda dabuje v originále Christopher Lee. (Jacinda)