Bez východiska

• USA No Exit

V napínavém thrilleru Bez východiska uvízne mladá žena Darby Thorneová na cestě za nemocnou matkou ve vánici a je nucena zastavit na dálničním odpočívadle se skupinou neznámých lidí. Když v zaparkované dodávce narazí na unesenou dívku, musí bojovat o holý život, aby zjistila, kdo je únosce. (Disney+)

666Carnage

Tyjooo, ani mi nevadí, že v půlce filmu víte, kdo je špatný a kdo ne. Jedem twist tam teda je, to je pravda. Co mi ale vadí je stupidita některých postav a nesympatický padouch, kterého bych střelil do hlavy, hned jak bych vlezl do toho centra. Jinak se spíš jedná o thriller s nádechem mystery a né o horor. Koukat se na to, ale dalo. 55% ()

Anet21

⚪Spoilery⚪,,A jéjé, to jsem se bála..." Predlohu od T. Adams som nečítala, a myslím, že po tomto už ani nebudem.⚪ Hlavný problém, ktorý má tento film je práve predloha. Divák, resp. čitateľ, ktorý má už čo-to načítané, hlavne v žánri thriller/krimi sa nad premisou filmu nebude čudovať, keďže fabula je veľmi typická thrillerovej knižnej žánrovke, a ešte typickejší je jej spôsob prevedenia.⚪ Komorný priestor, niekoľko postáv, veľké odhalenie, že každý každého pozná a každý s každým drží, to tu bolo už dôb Agathie Christie a napriek tomu sa tento motív neustále a neustále opakuje a používa ako niečo nové a nečakané.⚪Opomenúť motívy, pokrivkáva aj celé spracovanie filmu. Jednoducho, čo funguje na platforme knihy nikdy nebude rovnako fungovať na platforme filmu a naopak. Informácie nenápadne predávané skrz dialógy (to už zase zaváňa činohrou), behanie tam a späť na malom priestore, ktoré sa za chvíľu divákovi opozerá, všetky ,,vyložené karty" už v 40. minútach filmu, to všetko funguje inak v komplexnom naratíve na papieri a inak na plátne. A teda tu skôr nefunguje. A pretože je treba urýchliť to, čo v knihe trvá dlhšie, tu vo filme sa zámerne musia postavy začať správať hlúpo, aby sa scenár niekam posunul.⚪Takže, potom sa prechádza k takým perlám, že dovtedy stoické postavy za začnú správať úplne opačne, začnú na seba upozorňovať, aj keď predtým mali chladní, vypočítaví charakter, z ničoho nič sú zbrklé, impulzívne, vyslovene retardované. O postavách sa nemožno radšej baviť, áno, v tomto žánri sa nejaká psychologizácia ani neočakáva, ale vystavať charaktery a potom si ich zabiť jedným výstrelom môže ako-tak prejsť v knihe, ale vo filme už nie.⚪ Celý záver pôsobí skôr ako fraška a paródia na thrillery, keď na scéne všetci umierajú, všetci sa strieľajú, akože naozaj? Celkový dojem je len sklamanie - ani napínavé, ani dojímavé, ani prepracované, ale s poznatkom, že nadrogovaným sa lepšie ťahajú z ruky klince.⚪Ps.: Pár logických skvostov: Zaujímalo by ma, ako by hentakí dvaja mantáci mohli niekoho uniesť? Prečo sa niekto z odvykačnej dobrovoľnej, opakujem dobrovoľnej, liečby plíži akoby utekal z väzenia, keď by ho aj tak pustili na požiadanie?; Prečo, ak niekoho unesieme a sme dvaja, nezostane jeden z partie s uneseným v aute, aby ho mohol strážiť? Postava černocha bola na čo dobrá? Aby zomrela? Do poslednej chvíle som čakala, že sa ešte objaví ako deus ex machina, a nič. Ak sa takéto kiksy ,,zahovoria" v literatúre, množstvo čitateľov si ich ani nevšimne, no vo filme sa na také niečo nedá spoliehať.⚪ ()

Arsenal83

Správne to vyhodnotil Carnifex, je to veľmi dobrý thriller. Dá človeku možnosť hádať, domnievať sa, tipovať. A ostane aj zmätený, pretože tých výkrutov je tu dosť. Čo mi vadilo boli príliš tmavé zábery. Tma určite môže urobiť atmosféru, ale niekedy keď je hovno vidieť, tak divák si to až tak neužije. Určite ignorovať trailer, lebo ten odhalí viac než je potrebné. Ale inak veľmi dobré dielo a ešte aj rasovo mimoriadne vyvážené, norma splnená. ()

Marceloo

Počas snehovej búrky je Darby nútená stráviť noc v budove so štyrmi cudzími luďmi. Počas hladania signálu na parkovisku zistí, že v jednom z áut je spútané malé dievčatko. Jeho únoscom musí byť jeden z ludí vo vnútri, takže je len na nej, aby zistila, kto ním je. - Má to atmosféru, má to napätie, má to výborných hercov, len to nie je horor. To je jediné, čo by som No Exit vytkol. Tempo to má vynikajúce, je tam plno prekvapení, a na to, že som mal zo začiatku pocit, že som takýchto vecí videl už milión, ma dej a jeho spracovanie potešili. Fanúšikovia thrillerov pôjdu s hodnotením zrejme ešte vyššie. ()

PetrPan

Naprosto pohodová jednohubka, kterých je možná dvanáct do tuctu, ale natočená svižně a chytlavě. Sympaticky nic kromě nadnesené zápletky neřeší a tak jsem dostal čistokrevný zasněžený thriller s několika šťavnatými scénkami a jedním milým, nenápadným a úsměvným výjebem s divákem druhu "znalec všech žánrových klišé". Klasicky hloupé jednání toho či onoho, kdy máte chuť řvát Nebuď debil, samozřejmě nechybí, ale do celkové koncepce  tak trochu černé  thrillerové komedie v pohodě zapadá.  Krev a hřebíky kam se podíváš a je to právě scéna s "pinheadem", za kterou zatloukám čtyři hlavičky do pr.... a nebo ne, to si vyberte. ()

• Natočeno podle knižní předlohy „No exit“ (v češtině vyšlo pod názvem „Není úniku“) od Taylor Adams. (Jamra)