Reklama

Reklama

Krysař

  • angličtina The Pied Piper (více)
Animovaný / Loutkový / Horor
Československo / Západní Německo, 1985, 53 min

Obsahy(1)

Moderní zpracování středověké německé legendy o krysaři, který ztrestá hříšné a zpupné město Hammeln. Je to jeden z nejnáročnějších filmů, které kdy byly ve světě animovaného filmu natočeny. Expresivně, dramaticky stylizované loutky a scény se stávají krutým obrazem života, z něhož vymizel cit a láska. Film Krysař patří plným právem mezi základní díla české i světové animované tvorby. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (140)

nevermore 

všechny recenze uživatele

Mám z tohoto díla rozporuplné pocity. Atmosféra je děsivá, hudba též, o skřecích, které se celým němým filmem linou ani nemluvě. Styl řezby loutek mi tak přímo nesedí, mám z něho takový nepřehledný dojem. Mrtvá krvácející zvířatka však vše umocňují. Zkrátka po formální stránce mi přijde český Krysař zajímavý a originální. Avšak sám sebe jsem přistihl, jak se mi při sledování rozutíkávají myšlenky do všech stran a při některých jsem se, ani nevím proč, zlehounka nudil. Takže asi tak: skvělé zajímavé dílo, které na mě nepadlo plnou vahou.. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Pro story o Krysařovi mám slabost. Tohle dílko jsem viděl kdysi dávno před lety jako malej capart a moc jsem si to nepamatoval. Teď jsem si to připomněl a mé nadšení nezná hranic. Tohle je pecka. Navíc potěší, že v tom mají prsty český ruce. Hororovej příběh, kterej ještě víc posiluje výborná hudba M. Kocába a luxusní loutky. Samotnej Krysař je fakt hodně povedenej. Souhlasím s Isherwood(em) je to zatraceně charismatickej kus dřeva. Tenhle temnej, loutkovej příběh by rozhodně neměl nikomu uniknout. Kdo neviděl tak by to měl urychleně napravit, protože tohle fakt stojí za to. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Kdyby to nebylo zbytecne natahovany a film mel nakejch 25 minut, tak je to pecka. Jenze jelikoz je pribeh hodne prostinkej, dostavuje se po case urcitej stereotyp, precejen sledovat dvacet minut panaky prehrabujici se v penezich a nasledne dvacet minut odevsad vylezajici krysy neni dvakrat zabava. Nastesti film je hodne zajimave stylizovanej, coz mu pridava na atmosfere, ktera jeste zhoustne po prichodu krysare, takze ve vysledku docela atmosferickej animak. ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

Až na to, že ta jejich podivná "řeč" zněla jako čínština křížená s ewokštinou, tak je Krysař parádní film s originálně budovanou výtvarnou stránkou. Přijde mi, že se Tim Burton musel u některých svých filmů (např. Mrtvá nevěsta) inspirovat právě Krysařem. Křivé baráky, křivé dveře, minimalistické obličeje, předimenzované krysy, prostě vše ťip ťop. I když se tu nemluví, ale skřehotá, vždycky pochopíte oč jde. Buď je to jasné, nebo autoři použijí piktogramy (např. když dva smlouvají o ceně, lítají jim z úst mince s určitou hodnotou). Paráda. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Krysař se v české animované tvorbě rozhodně neztratí. Je totiž úplně jiný. Bárta vytvořil zajímavé frigurky, ale nejvíce mě dostávají jeho domy a vlastně veškeré lokace. Pohledy na město z ptačí perspektivy jsou geniální. Všechny ty podivné stavby vytvářejí bizarní svět pokroucených stěn a děsivých chrličů, který by mohl závidět Tim Burton. Pod hudbou jsou podepsáni Kocáb, Pavlíček a flétnu nahrál Stivín, není co dodat. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (2)

  • Ředitel Krátkého filmu Kamil Pixa původně nabízel svůj scénář Krysaře režiséru Juraji Herzovi, ten jej však přepsal do podoby, v níž hlavní roli měly hrát krysy a jejich stát. Pixa tedy přípravy zastavil a o rok později předal námět a scénář Jiřímu Bartovi. O samotné natáčení se Pixa nezajímal, a tak pro něj byla první projekce hotového filmu velké překvapení. Před Pixovou zuřivostí zachránil Bartu německý producent, který filmu zatleskal vestoje. Podle Bartova svědectví Pixa prohlásil, že druhého dne bude potřeba film přestříhat, naštěstí však byl do rána odvolán z postu ředitele. (Přemek)
  • Filmoví cenzori vo vtedajšej ČSSR chceli film zakázať, a to hlavne z dôvodu, že hudbu k nemu zložil Michael Kocáb, ktorý bol členom vtedy zakázanej kapely Pražský Výběr. Po čase však film získal niekoľko ocenení na zahraničných filmových festivaloch, a tak ho nakoniec cenzori povolili. (Jello Biafra)

Reklama

Reklama