Krysař

• angličtina The Pied Piper (více)
Animovaný / Loutkový / Horor
Československo / Západní Německo, 1985, 53 min

Moderní zpracování středověké německé legendy o krysaři, který ztrestá hříšné a zpupné město Hammeln. Je to jeden z nejnáročnějších filmů, které kdy byly ve světě animovaného filmu natočeny. Expresivně, dramaticky stylizované loutky a scény se stávají krutým obrazem života, z něhož vymizel cit a láska. Film Krysař patří plným právem mezi základní díla české i světové animované tvorby. (oficiální text distributora)

Nikolas__

Krysař mě vlastně celkem zklamal, narozdíl od jiných českých děl mě to ale vážně docela mrzí, i když nadprůměrný divný "horůrek" to pořád je :). ()

Klariska

Zpracování, které se divákovi dostane skutečně až pod kůži. Skřeky postav, pískot krys, Krysařova flétna a další zvuky nemůžou nikoho nechat nezaujatým. Co se týká vizuální stránky, tak je to podobné, ostré linie loutek, dřevoryt, živé krysy...zkrátka a dobře dílo, které zapůsobí i beze slov. Můj osobní zážitek z tohoto filmu nebyl zrovna pozitivní, i když to asi ani být neměl. Depresivní atmosféra, zmar a deziluze života, to zrovna není můj šálek kávy, i když to někdy k životu patří. Řemeslně nejmíň za čtyři hvězdy. ()

Teron

Těžce atmosferická freska příběhu jednoho města, kde osobní hamižnost a vzájemné okrádání dosáhlo úrovně virtuozity. Design budov odrážející zkroucené duše obyvatel, které pronásledují nejdříve jejich vlastní osobnosti, pak i všudypřítomní hlodavci... Podrobněji: http://umenivyberu.cz/filmy/krysar-1985/ ()

Kaleidoskop

Opět doháním své filmové resty, přičemž tentokrát jsem zvolil středometrážní klasiku Krysař. Velmi se mi líbí výtvarná stylizace mizanscény, do podoby německých expresionistických filmů, což pěkně koresponduje s místem děje. Po zvukové stránce je to rovněž nádhera, jak hudba, tak ruchy, tak "řeč" postav skvěle doplňují obraz a příběh posouvají tak akorát. Nemám co bych vytknul, snad jen motiv dívky, do které se Krysař zamiluje by mohl být více rozvinut. I tak se ale podle mě jedná o velmi povedený animák, který netradičním, ale přesto zajímavým způsobem ztvárňuje původní legendu či literární předlohu. ()

wonka

Moc se mi líbilo to pokřivené město a gotický Krysař sám, ale nevím, celkově mě to nějak iritovalo; díval jsem se na hodinky, kdy už bude konec. Kdyby to mělo 30 minut, dávám vyšší hodnocení. ()

Cubah

Jedna z mála výjimek, kdy "oficiální text distributora" plně vystěhuje, jaký ten film je. Běhá mi z něj mráz po zádech i po několikerém zhlédnutí. A jestliže budu hodně filozofický, což budu, přijde mi tenhle skvěle zpracovaný příběh jako stále aktuální metafora i současného stavu světa. Můžete si zatím představit mnohé, asi není třeba rozvádět to více. Svět krys a lidí se v tomhle snímku tak nádherně prolíná a bez jakéhokoliv zjednodušení říká, že je vlastně úplně jedno, kolik má krysa nohou. Pořád se jedná o tvora zkaženého, inteligentního, destruktivního a hamižného... ()

Phoeniyx

Asi jsem trochu jiný ale mě se to upřímně moc nelíbilo hlavně ta animace a trochu strašidelné to někde je ale pro mě bohužel pouhý průměr. Neoslovilo mě to nějak zvlášť. ()

juluch

toto na mna posobilo pred 15, 10, 5...rokmi rovnako intenzivne. genialne prevedenie, atmosfera, ten pribeh je fakt nesmrtelny. ()

Simononer77

Ten film je tak nepredstavitelne dobrý, že by sa z toho jeden posral. A to teda nie som ani náhodou žiaden z velkých fanúšikov animovanej tvorby. ()

c.mravenciar

Into your sanctum, you let them in. Now, all your loved ones and all your kin, Will suffer punishments beneath the wrath of God.Never to forgive, never to forgive...Ľudia sú krysy, ale krysy nie sú ľudia. Aneb český Batman. Fenomenálna hudba a atmosféra. ()

Pitr_brn

Co vlastně dodat? Opakoval bych jen to, co moji "předřečníci" = skvělá atmosféra, skvělé ztvárnění, skvělá hudba a zvuky, dekadentně gotické nebo možná i goticky dekandentní... Milion hvězdiček a i to je málo. ()

Druid

Kniha Krysař od Viktora Dyka patří k mým nejoblíbenějším knihám, nádherné přepsání staré německé pověsti. Na zpracovávání této pověsti mají Češi očividně talent, protože i filmové provedení je velmi povedené (o tomto talentu svědčí i hudební zpracování od plzeňské punk-folkové skupiny Znouzectnost - doporučuji). Opravdu působivý film s pochmurnou atmosférou. Loutky jsou poněkud zvláštní, ale brzy jsem si na ně zvykl. Provedení samotné postavy Krysaře rovněž velmi povedené. ()

Mike_BossO

Nadherne - rozprávkovo temná atmosféra. Postavičky a ich záporné vlastnosti sú podané jednoducho a zrozumiteľne aj pre tých najmenších, čo poskytuje poučenie z príbehu. ()

stuj

Moc hezky udělané. Musela to být ale sakra piplačka! Jen nevím čím to bylo, ale úplně mě to nevtáhlo. Asi nesprávná nálada. ()

agent_R.M.

Nevím proč ale ona expresivita prostředí mi vubec nesedla...škoda, protože jinak mě celkové vyznění nadchlo a pospolu s hudebním pozadím naprosto geniální....Postavy (loutky) dodávají onu až gotickou symboliku... ()

Okoun11

Takže totálka tenhle filmos. Nečekejte zvratné obratle v ději, jelikož se to odehrává v kalibru českých památek. Stručně a zřetelně, je to preciz komedie ve které máme ornamenty sekaček. ()