12.12: The Day

• Jižní Korea Seoului bom (více)

V prosinci 1979 se Soul potýkal s tvrdou zimou před nadcházejícím jarem. Po atentátu na prezidenta Parka bylo vyhlášeno vojenské právo. K puči došlo pod vedením velitele obranné bezpečnosti Doo-kwanga Chuna (Jeong-min Hwang) a soukromé skupiny důstojníků, kteří ho následovali. Velitel obrany hlavního města Tae -shin Lee (Woo-seong Jeong), neoblomný voják, který věří, že vojáci by neměli podnikat politické akce, se snaží bojovat proti Doo-wangovi, aby ho zastavil. Konflikt mezi oběma muži narůstá, zatímco vojenští velitelé váhají s rozhodnutím a ministr obrany je pryč. V prostředí chaosu se jaro v Soulu, po kterém všichni toužili, ubírá nečekaným směrem. (mikki089)

ainny

Výborně natočený film týkající se korejské "noci dlouhých nožů", období po ní bylo stejně temné jako už v dějinách lidstva několikrát. Herecké obsazení bylo luxusní a pánové nezklamali. Nevím, jestli mi Hwang Jung Min někdy bude sympatický, ale jako herec je prostě top. O Jung Woo Sungovi ani nemluvím. Trochu jsem se bála toho množství postav a faktu, že většina filmu se odehrává v noci, ale je vidět, že filmaři umí a tady se dokonce vyhnuli přemíře patosu, tak typického pro korejskou tvorbu, takže za mě hodně kvalitní ohlédnutí do ne tak dávné korejské minulosti. České titulky. ()

Galgan

12.12.79 divoká jazda. Počas tých  141 minút asi ani nebola pasáž pri ktorej by som sa vyslovene nudil. Najťažšia vec pre mňa bola, si zapamätať, ktorá postava patrila pod ktorú zložku armády, keďže postáv bolo vo filme pomerne dosť. Páčila sa mi chronológie a racionalita postáv. Doo-Kwanga Chu mi prišiel prestrelený ale popravde asi tú postavu podľa nejakého opisu hrali. Za mňa 90%, čo sa týka z vojenských filmov, tak jeden z naj filmov aký  som videl. Určite odporúčam. ()

xxmurphyxx

Na to, že nie som vyslovene fanúšik tohto typu filmov, kde sa politikárči a intriguje o sto šesť som dosť spokojný. O danej udalosti som nič nevedel a preto som aj očakával klasicky iný koniec, ako som dostal, čo považujem za plus a odporúčam aj ostatným v prípade záujmu pozisťovať viac o tejto udalosti až po dopozeraní, ako som to spravil aj ja. Film sa samozrejme nevyhol určitej dramatizácii deja pre zatraktívnenie diváckeho pôžitku, no napriek tomu sa snaží priniesť dané historické udalosti čo najvernejšie. To má za následok, že akcie chtiví diváci budú jednoznačne sklamaní, no tí, ktorí si zakladajú na vernom zobrazení histórie budú pre zmenu spokojní. Nedá sa vyhovieť každému. Mne toto konverzačné peklo s riadne hutnou atmosférou sadlo, aj napriek častému chaosu medzi menami a postaveniami ich nositeľov v hierarchy organizácie. No a čo sa týka výkonov postáv, najmä tých dvoch hlavných, tam je zbytočné niečo písať. Kvalita tej najvyššej akosti. ()

Lacike

Veľkolepý historický film o prevrate v Južnej Kórey na prelome 70/80 rokov. Aj keď je to založené hlavne na dialógoch s minimom akcie, tak je to podané dostatočne strhujúco a film graduje až do záveru napriek tomu, že aj keď nemáte naštudovanú Kórejskú históriu, tak tušíte, že toto nebude mať happyend. Veľkou mierou sa o neustále napätie postaralo ústredné herecké duo. Jeong-min Hwang v ďalšej ultraslizkej úlohe generála prahnúcom po moci vs sympaťák Woo-seong Jeong v úlohe zásadového správňáka, ktorý sa mu v prevrate snaží zabrániť. Bohužiaľ záver je krutý a depresívny. Nemyslím si, že si to pustím znova, ale rozhodne to stojí za pozretie. Človek má aspoň lepší pocit, že na hovno to nie je len teraz u nás, ale bolo to tak vždy a v celom svete. 8/10. ()

*CARNIFEX*

Takmer každá krajina má svoju krvavú, politickú históriu. Nie len Kórea z Juhu, ale aj také Slovensko v nedávnom období, počas najlepšej vlády mentálne retardovaného Igora z Trnavy. Kým však Kórejci pomerne presne obsahovo prezentujú fakty z oboch strán, u nás sa za asistencie rôznych politických aktivistov vo filmárskom rúchu, produkujú demagogické projekty s prvkami fabulácie ako taká “Sviňa”, pričom paradoxom trápnosti takýchto výtvorov sú najmä samotní tvorcovia so svojimi zámermi, ako napríklad taká Zuzana Piussi, ktorá išla točiť protivládny dokument “Ukradnutý štát”, aby následne zistila, že točí o tých, na ktorých strane pôvodne chcela stáť. No a Tí jej následne potom, ako zistili čo sa jej podarilo zistiť, klepli po prstoch. No nie je to krásne??? No a takto si tu žijeme. Ako v tej Kórei. Hlavne že chcú všetci to tu DEMOKRACIU, pričom tí sprostejší na námestiach za hociktorú stranu vrieskajúc rôzne propagandistické heslá stále nepochopili, že oni ju síce chcú, no len a len PRE SEBA. ()

• Za rok 2023 prvý a celkovo historicky šiesty najsledovanejší film v Južnej Kórei. (MikaelSVK)