Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

danliofer 

všechny recenze uživatele

Simon Birch je film, jenž má tak silný příběh a velmi ostrovtipné dialogy, že se mu dá odpustit i tak trochu té retro sladkobolnosti, která tu naštěstí není to hlavní, na co se tu hraje. A to je moc dobře. Tento snímek je prostě tak silný, že v člověku bude rezonovat ještě dlouhou dobu, jelikož je vyprávěn nenásilnou formou s notnou dávkou přirozenosti a nadsázky. Herecké výkony jsou vyvážené u všech protagonistů. Musím říct, že i dabing se tentokráte zdařil a filmu neubral na jeho celkovém vyznění. Je škoda, že od té doby režisér Mark Steven Johnson naskočil do jiného filmového vlaku (nebo spíše komerčního sci-fi vleku) a nenatočil už nic tak silného. Myslím, že by se měl opět ponořit do nějaké retro látky nebo aspoň silného příběhu. Myslím, že je škoda, že svůj talent zatím spíš rozmělňuje v komerčních slátaninách, ač založených na známých komiksech. Jinak myslím, že není třeba srovnávat film s románovou předlohou - to je jako srovnávat jabka s hruškami. Každý má jinou poetiku. Spíše bych srovnávala, jak se s knihami páně Irvinga každý autor popral sám za sebe. A u Simona Birche, který se možná držel původní předlohy nejméně, se to dle mého soudu autorům zdařilo opravdu na výbornou. ()

chelseaman22 

všechny recenze uživatele

Od Simona Birche neočekávejte stádní kinematografický zážitek. Snímek, jež i přes svou relativní dětskost není filmem pro děti. Naneštěstí, na můj vkus to byla celkem nuda. Jasně, fajn příběh, jež je zakončen parádním finišem. ALE těch hluchých míst je dost. Ve dvacáté minutě jsem šáhl po skriptech z matematiky a zároveň s bijákem jsem si počítal L'Hospitela. Je tu velká pravděpodobnost, že by mne leckdo označil za ignoranta nebo nabubřence - a možná by mě tato přízviska vystihovala. Simon Birch je netradiční, ale šlo vydolovat víc. 65% ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Pán Birch bol veľkým zástancom žuly. Skoro všetko v ich dome bolo z kameňa. Vrátane pána Bircha.“ Ťažko povedať, aký by bol môj vzťah k tomuto prekrásnemu nostalgickému chlapčenskému filmu, keby som čítal románovú predlohu ceneného Johna Irvinga. Každopádne film sa napriek hŕstke (ale skutočne len hŕstke) mínusov (finále s autobusom mi pripadalo zbytočne vycucané z prsta) vydaril na chvályhodnú. Režisér Mark Steven Johnson (pred DAREDEVILOM a GHOST RIDEROM) výborne buduje „stratenú atmosféru“, herci sú bez výnimky skvelí (okrem Iana Michaela Smitha, na ktorého maličkých pleciach zostala najťažšia váha, podáva sústredený výkon určite ešte i Joseph „Tim z JURSKÉHO PARKU“ Mazzello, rozkošný Oliver Platt, cnostný kňaz David Strathairn a odvážna Ashley Juddová... a cameo Jima Carreyho riadne poteší), výprava či hudba detto, dialógy vtipné, scény, ktoré majú rozosmiať rozosmejú a dojímavé scény dojímajú. A celé to má zvláštnu poetickú atmosféru o detských huncútstvach a všetkom, čo k nim patrí (smrť, sexualita). Ak sa vám páčilo toto, toto, toto, toto, toto, toto, toto alebo toto, bude i mainský SIMON BIRCH. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Simon Birch je ľudsky hrejivý film, pritom nie je typicky vtieravý, nevzbudzuje ľútosť, skôr napĺňa obdivom k malému chlapcovi a dodáva divákom vnútornú silu. Film sa odohráva na začiatku 60.rokov. Malý Simon bol autentický a ťahal celý film. Joseph Mazzello tiež výborný výkon, ten hral v mladosti vždy dobre. Ashley Judd nádherná. Dojemné scény striedajú na odľahčenie tie komediálne a tak to plynie až k očakávanému koncu, keď neviete v ktorej chvíli - ale viete, že to príde. Výborný film o dvoch kamarátoch a hľadaní otca. ()

M.Niccals 

všechny recenze uživatele

Vykuchaná Modlitba za Owena Meanyho. Mělo to všechno, co má i kniha, až na to, že byla řádně osekaná až z ní zbylo jen několik úvodních kapitol a narychlo spíchnutý konec, který dopadl podobně jako v knize, avšak o mnoho let dříve. Na navození typické Irvingovské atmosféry to stačí, na uspokojení skalního čtenáře nikoliv, ()

Galerie (25)

Zajímavosti (1)

  • Předlohou snímku byl román Johna Irwinga Modlitba za Owena Meanyho. Kniha však byla tvůrci natolik zredukována, že bylo na přání jejího autora změněno jméno hlavního hrdiny a tím i celého filmu. (Olík)

Reklama

Reklama