Adrenalinová jízda po rozvrácené Americe blízké budoucnosti, která balancuje na ostří nože. (Vertical Entertainment)

F2003F

Nečakane divoká jazda. Zo začiatku nenápadná nuda sa chvíľami obráti v silný nátlak až zatajujúci dych s dojemným podtónom. Film netlačí na city ani nič nepodsúva, necháva divákovi priestor aby si vedel utvoriť mienku úplne sám. Výborne obsadené, Kirsten po sto rokoch další super výkon, aj keď navonok môže vyznieť, že výzorom nelahodí tak práve preto skvelo zapadá do daného prostredia a charakteru postavy. Scenár trochu zamrzí keďže logické diery v ňom sú obrovské. Nijako nevysvetlí okolnosti, čo sa vôbec deje alebo prečo. Nerealisticky predvádza boj o biely dom pripomínajúc War of the Worlds a naivne zobrazuje prezidenta USA ako človeka bez bezpečnostného protokolu. Ignoruje všetky predpoklady situácie (napr cielene zabúda na bunker) aby sa samoúčelne mohol dostať k vytúženému vyvrcholeniu, ktorého nástrahy a dôsledky sa dajú ďaleko predvídať. Keby do toho natrepali nejakých zombíkov išlo by o úžasnú zábavu, takto totiž ide o vhodnú príležitosť pre jednobunkovcov na zneužívanie vyznenia ako „predzvesť” budúcnosti. Výsledok emočne funguje a reaguje na uvedomelej rovine vplývania cez svoj tón témy príbehu na otvorené vnímanie reality desivých problémov zarytých v spoločnosti spôsobujúcich závažné dôsledky na pokojné a zdravé spolunažívanie. Pod záštitou čoraz viac nadchýnajúcej produkcie od A24 by bol Garlandov artovský rukopis aj tak asi postrádateľný a nevhodný, aj keď sa miestami prejavuje (jazda žltými iskrami). Cidade de Deus je ale výrazne tvrdšie a pamätnejšie. ()

DvoRSTA

Předčilo má očekávání. Film velmi věrohodně představuje práci válečných novinářů, kteří zaznamenávají hrůzy probíhající občanské války. Není zde uvedeno, která strana je správná, tudíž po filmu ještě dlouhou dobu přemýšlíte, zda to bylo k něčemu dobré nebo se nic nezměnilo. Herecké výkony, zejména Wagner Moura na Oscara. Jediné, co mi na filmu vadilo bylo, že nebylo dostatečně vysvětleno proč k válce došlo a jaké státy se zapojily. ()

fafejt001

Musel jsem z kina asi v polovině odejít . ZASE střílení , vraždění a haldy mrtvol naložené na kapotě auta . To mne dorazilo a pak jsem odešel pryč . Chápu , že je hnusná doba  , ale toho násilí je kolem denně dost . Tak proč se tím drásat jěště v kině . ()

Heywood

Vynikající zvuk, dobrý střih, herecké výkony přesvědčivé, efekty jasné a přesto dávám 45%. Když mi tvůrci nevyjasní podstatu sporu a celý film je jen dokumentací násilí a scifíčkem o rozbité Americe. Když pominu že asi 100 filmů ukazuje, jak je v Bílém domě válečný kryt, když pominu, že všichni rádotvůrci ukazují, že je to pravice, která rozpoutává války (On Hitler byl levice, víme?) a tady to je útok na D.Trumpa v podtextu jasný, pak samotný příběh mi připadal o ničem, výsledek mi byl lhostejný, závěr trapný a marně jsem přemýšlel, čím mě měl oslovit a co mi měl sdělit, když dnes novináři mainstreamu jsou profláknutí lháři a fotky utonulých chlapečků a trpících migrantů se ukázaly jako falza a podvody o "špionážní" aféře v Rakousku ani nemluvě. Takže tahle limonáda měla koho jako cílového diváka? Zelenorudého troubu? Tak ať si ti vychutná i z za mě. ()

Kushina

Tenhle film se mi vůbec nelíbil, nemělo to šmrc, bylo to depresivní, nelidský. Prostě takový představa nehezké apycalipsy. 50% ()

Polux

8/10 | SPOILERY | Garland mě autorsky naposledy zaujal u Ex Machiny, o to větší a příjemnější překvapení je pro mě jeho novinka. Jak se dalo předpokládat, spektakulární akcí nabité trailery klamaly tělem a výsledek je o něčem úplně jiném. Garland se tady totiž vskutku ambiciózně pokusil o něco hodně podobného tomu, co dokázal Coppola v nestárnoucí klasice Apocalypse Now … a kupodivu se mu to z velké části podařilo:-). | Stejně jako v případě Coppolova majstrštyku ani zde o samotný příběh (jednoduchý roadtrip skupiny postav skrze válkou rozvrácenou zemi s občasnými zastávkami a nejistým cílem), jednotlivé postavy (základní charakterové archetypy - snaživý nováček, ostřílený veterán, zkušený mentor), nebo bombastické válečné scény plné výbuchů a střelby vůbec nejde (byť na ně nakonec také dojde a provedením stojí za to). Podstatná je "nezaujatá" svědecká výpověď, tj. obtížně uchopitelný pocit "být při tom", který se Garland (podobně jako Coppola) snaží přenést na diváka skrze konkrétní prožitky postav a především celkovou atmosféru filmu. | Garland se chytře vyhýbá jakémukoliv, natož kritickému, politickému komentáři (takže příznivci levice i pravice mohou film přijmout za svůj:-)) a stran příčin propuknutí konfliktu nic nevysvětluje (pouze v rámci několika nahodilých dialogů odkrývá některé dějinné souvislosti) a totéž se týká zúčastněných frakcí (vzhledem k pohybující se frontě a splývání "bojovníků" s civilisty je rozlišení přítele od nepřítele téměř nemožné). | Namísto toho vrhá diváka přímo doprostřed dění a prostřednictvím střídání více či méně "oddechových" pasáží s výjevy válečného šílenství (všechny očekávatelné scenérie jsou samozřejmě přítomny) v rámci samostatně stojících příběhových epizod (mrazivá zastávka u Plemonse s přehledem vede) zkoumá spousty témat, od války jako takové a stavu rozdělené společnosti, přes konkurenční prostředí v oboru a poslání válečných zpravodajů (potřeba informovat veřejnost nebo hon za senzací za každou cenu?), až po předávání pochodně a charakterový přerod nutný pro kariérní růst. Díky tomu se divák ocitá ve stejné pozici nezúčastněného a místy nechápavého pozorovatele jako postavy ve filmu. Katarze v podobě adrenalinem nabitého finále ve stylu jiné žánrové klasiky a totiž Black Hawk Down je pak třešničkou na dortu. Celkově působivý počin, který rezonuje svou aktuálností, ale nikoliv angažovanými komentáři. | PeZet ()

Damnsinead

V Americe řádí občanská válka. Jak k ní vlastně došlo, není divákovi známo. Novináři to jdou zdokumentovat. Následuje řada bizarních scén, kde nehorázně přepísknuté násilí a scény à la Walking Dead střídají záběry na rádoby idylická místa a hraje do toho pohodová hudba. Reportéři se mezitím vesele pletou pod nohy po zuby ozbrojeným vojákům uprostřed přestřelky, tankům a výbuchům a božím zázrakem zůstavají naživu, zatímco ostatní padají jako mouchy. Zejména postava Jessie se vyznamenala. Ne že by člověk nebyl zvyklý na přežívající hlavní postavy, ale většinou to nedělají takhle okatě. Směšný konec radši rozvádět nebudu. Nic v tomhle filmu se nedá brát vážně. Funguje jen v jednom směru - jako malé rýpnutí do amerického zvyku řešit všechno se zbraní v ruce. 10% ()

VelkyMrB

Občanská válka. No ty kráso. Jsem citlivka největší, ale u tohohle snímku jsem spíš sbíral bradu ze země než abych upouštěl stavidla. Normálně jako drama taky nemusím, ale tenhle film byl pojat, velmi zajímavým stylem. Prostě celý film si jenom říkáte "jak to všechno může jen tak fotit?" Nevím jestli bych se na film koukl znova, ale čtyři hvězdy musím dát. Je to film, který mě fakt vtáhnul do děje. Je to zlý, je to nemilosrdný, je to hnusný, je to úžasný. ()

mdf

Udělat si pěknou fotečku,v nevšedním chaosu.Spíše se to točí všechno,okolo novinářů,takže to okolo,je takové v globálu povrchní.Jako,že prý mega akční nářez a někdo to srovnává s Černý jestřáb sestřelen,tak to už je trošku silné kafe,samozřejmě,to ani náhodou..Taková foto road movie,zakončená akcí ve městě,kde mě už to nechávalo opravdu chladným. ()

bigmatko

v príbehu si nájdu to svoje asi obidva tábory geopolitického spektra a v duchu porekadla seješ vietor zožneš búrku by sa mohli celý deň vadiť, že ktorá to vlastne strana bol v tom filme dobrá a ktorá zlá. úmyselne to tvorcovia radšej nedefinovali a nechali na divákovi aby s prihliadnutím na svoju stranícku príslušnosť skandoval heslá na podporu tej ktorej armády. Každopádne je to dobrý nápad a odhliadnuc od glorifikácie novinárskej obce, ide o výborný roadmovie. ()

Montiseus

Občanská válka očima čtveřice fotografů, kteří se vydávají napříč rozvrácenými Spojenými státy, aby zachytili poslední okamžiky prezidentova života. Žánrová road movie, která velmi syrově ukazuje, co se může stát, když napětí mezi společností přeroste v agresi a brutalitu. Více než o politickém komentáři je film o novinařině, konkrétně o tom, co je nutné kvůli ní obětovat a jaké morální dilemata přináší. Skrze tento pohled a otázky které vzbuzoval, jsem si film velmi užil, stejně jako hlavní čtveřici fotografů, která je skvěle obsazená, zapamatovatelná a zahraná (naprosto zbožňuju Cailee Spaeny). A pochválil bych i mixáž zvuku, protože ozvučené to bylo parádně. ()

darkchipmunk

Tak Garland si vždycky vybere velký téma a s tim natočí takový komorní "malý" filmy. Jeho Ex Machinu miluju, ale tohle... já obecně nejsem fanouškem road movies, jenže tyhle filmy aspoň bývají vyvážený živoucíma, přirozenýma postavama, protože jsou v něčem oslavou svobody. To tady nehrozilo. Formálně možná zajímavý, zvlášť pokud je tematická linka potlačená, co já vim, osobně jsem se docela nudila. Oceňuju tu (post)apo hororovou atmošku, aniž byste tu měli mimozemskou invazi, zhoubnej virus, armádu zombíků... stačí lidi. Reportážní fotografie mě moc neoslovujou, zvlášť pokud kvůli tomu někdo obětuje život... po delší době jsem v něčem viděla Kirsten Dunst, tu jedinou cenim. Cailee Spaeny vypadá na třináct, nemohla jsem chvíli věřit, že jde o tu samou herečku, která ztvárnila Priscillu. ()

redsparrow

Věděl jsem předem, že to žadný akčňák nebude, nevadí mi artovější pojetí, byl jsem dokonce připravený jen na konverzačku, ale nekonalo ze z toho nic, film ve mně nevyvolával žádné otázky na které bych hledal odpověď a byl nucen o nich přemýšlet. Až teda na jedinou: co tím chtěl pan Alex říct? ()

MartinSTFC

Až do posledních dvaceti minut se absolutně nic neděje. Rádoby shocking scény působily spíše trapně a nerealisticky. Chování hlavních postav to stejné, v bledě modrém. Navíc casting vybíral skutečný amatér, postavy jsou do jedné neuvěřitelné, nesympatické a herci absolutně se nehodící do svých rolí. Ten Moura by měl mít zakázáno hrát, vždyť to je proti dobrému vkusu a rozumu. A mladá Cailee, no... Je mladá, tak jí to odpustím. Kirsten, ačkoliv jsem čekal, že zazáří, tak spíše propadla a nedostalo se jí tolik prostoru, kolik by zasloužila, nicméně ona nikdy nebyla zrovna dvakrát dobrá, A list herečka. Celé je to takové plytké až otravné. Musím jen ocenit akční závěr, ten budiž varováním současným vládám celého světa, obzvláště té americké a bruselské, jelikož je čeká za pár let to samé. Dalo by se říct, že film tak trochu poukazuje na to, co většina společnosti už tak nějak tuší, že se musí stát, ale nikdo o tom nemluví. ()

Petak3

Spousta fakt skvělejch záběrů z riotů v usa!!  Příšerný hlavní postavy, všechny 4.  Jako celek je to nudný a nefunguje to, slabší 2 hvězdy. ()

Mukade

"Tá" scénka bola parádna, dych berúca, ale to autíčko ktoré nikto nepočul prichádzať, takže mohlo zraziť toho koho trebalo zraziť (a stáli tak akurát vhodne) bola BULLSHIT rozprávka. ............ Smrť Lee  na konci bola so fakin účelovo "umelá" a prihluupla lol, eff u morons. ()

BIG.NINE.CF

Můj oblíbenec Nascimento (Wagner) jako zhulený reportér užívající si každou akci, bylo velké lákadlo na tenhle film. A rád jsem se mu poddal a film si užil. Parádní kamera, mrazivé záběry a děj vypovídající o tom, jak by to probíhalo, kdyby se to opravdu stalo a nikdo by nepoužil bomby a rakety. Zbytek obsazení taky fajn, ale Wagner to celé vede. ()

CHYREN

Těžko popisovat něco, co mne osobně zklamalo takovým způsobem. A to, i když jsem přistoupil na tu "hru" o tom, že se nejedná  o vyloženě akční film. S tím jsem do toho filmu šel. Jako fanda válečného žurnalismu a fotografie. Tohle z mého pohledu není válka. Natož občanská. Tvůrci se o ni jen otírají a pak, jakoby štítivě utíkají od daného tématu a scény. Jen, aby si "nezadali". Možná to bude znít divně, ale první co mi vytanulo na mysli je skutečná reportáž o dvou stech kamionech "humanitární pomoci" Russka na Ukrajinu. Kterou kontrolovali a schválili zástupci mezinárodních institucí. Ty kamiony stály na hranici a každý věděl, co vezou. Byly bílé a celá ta scéna byla tak absurdní, že se jen trošku orientovaným lidem musel zvedat žaludek. O Ukrajincích ani nemluvě. Něco podobného jsem čekal aspoň náznakem. NIC. Nevadí...není to první ani poslední film, který svým tvůrcům v mých očích čest nedělá. Dá se na to dívat? Jasně...jak komu. ()

KraLuban

Nakonec "jen" 3*...je to zajímavé, je to temné (a bohužel USA současnosti k tomuhle scénáři myslím mají jen krůček), ale přece jen přemýšlím, jestli mě to tolik bavilo. Co se mi hodně líbilo, byl útok na Washington. "Zestařená" Kirsten Dunst hraje výborně, palec nahoru. ()

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

Třetí Na nože dostalo název a nabírá obsazení

28.05.2024

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022