Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (131)

Simomon 

všechny recenze uživatele

Na zacatku vseho stal zajimavy napad, nikoliv vsak puvodni, spojit dokument s reality show- tkz. dokureality. Tato forma byla temer vsemi recenzenty tvrde kritizovana. A to predevsim ona historicka cast poradu, ktera se odehrava za protektoratu. Toto je tema, ktere budi v ceskem prostredi velke emoce. S tim jsem vsak problem nemel, naopak mi prisly autenticke dobove zabery vhodne umistene a dokonce verim, ze u divaku, kteri nemaji zas takovy historicky prehled, by je tento porad mohl motivovat k dohledani realii. A to je dobre, takhle nejak by verejnopravni televize mela fungovat. Co vsak v poradu ne uplne fungovalo, byla jeji dramaturgicka cast. Hlavnimi predstaviteli je vicegeneracni rodina, ktera celi nastraham zivotu v protektoratu. Rodine (a tedy i divakovi) je na uvod vysvetleno, ze to oni jsou tvurci sveho osudu a tudiz, ze kazde jejich rozhodnuti bude mit v ramci "hry" sve dusledky. Toto je vsak kamen urazu celeho poradu, ponevadz uz od nejakejo druheho dilu (z osmi) je divakovi jasne, ze to neni pravda. Tvurci proste nemeli na rodinu zadne paky a kdyz je rodina postavena pred problem pomoc ci nepomoc partizanum, pochopitelne voli moznost pomoc. Ale rodine (a divakovi) je jasne, ze zadne velke drama z toho nenastane. Rodina v poradu vlastne nemuze prohat. To si zrejme uvedomili i tvurci a tak priblizne od poloviny se historicke pozadi stava vedlejsim motivem poradu a do popredi se dostava hlava rodiny- babi Jarmila. Ta je temperamentni, precitliva, panovacna, charismaticka a tak trochu nesnesitelna a vsechno velmi emotivne proziva. Cely porad se tak stane jeji one man show. Tudiz z dokurealityshow se stane obycejna rodinna realityshow. A potencial cele show zustava bohuzel nevyuzit. POSLEDNI SLOVO: Z dokurealityshow se vyklube obycejne rodinne drámo. Kvalita jednotlivych dilu ma sestupnou tendenci a je tedy dobre, ze jich bylo jen osm. Porad jsem se ale bavil vic nez u vetsiny filmu s Nicolasem Cagem. 3/5* ()

kingik odpad!

všechny recenze uživatele

Zavřete mě sem taky a je to. Tolik bych si přál poznat lásku mužů. Hlavně válečný zločinec v zadku, to muselo být něco. Himmler, Goring a já nevím, jaký ještě zrůdičky by usilovaly o můj zadek. A bude to všechno kašírované, takže v prdeli nebudu mít masovou rolku, ale plastikového HimmlerKena. A pak by mě ztrestali. Jůůůů, já chci být ztrestaný od vůdce. To byl vždycky můj sen mít se po pěti. Ale jak jsem tak koukal na tuhle nebevzdušnou píčovinu, tak rodince, která do toho "pekla" šla, nic nehrozilo. Kdo to zase vymyslel tuhle zmrdlou a nefunkční hovadinu. Sobotní večer má být optimisticky laděný, ale divák dostal rádoby depkoidní show, která vyústila v trapnost, která tady dlouho nebyla. Jsem se úspěšně nudil. Nulové tempo, beze smyslu, bez napětí. Jsem myslel, že tam naběhnou nějací náckové a dají těm soutěžícím záhul. Jestli k tomu došlo, to už se nedozvím. Po půl hodině nic nedění, žvanění a hovnopičování jsem to vypnul. Tohle že někoho může bavit.?! Znělo to zajímavě, když jsem před vysíláním něco málo o tom zaslechl, námět byl originální, ale výsledek je táhlá nuda, u které si divák zdřímne. Těšil jsem se na stres, pocit nebezpečí, ale nic takového se mně nedostalo. Pevně doufám, že až tenhle reality kec zase bude pokračovat, tak už beze mě. Pokud ano, budu mít pocit, že se na programovém vedení ČT asi zbláznili. A o vymrdání válečnými zločinci už nechci ani slyšet. 0% ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Jako exkurze do doby tragicky proslulé to mohlo být velmi zajímavé. Ale mnohem víc mi dá vyprávění mé babičky nebo dědy, kteří dobu Protektorátu zažili na vlastní kůži a skutečně v ní museli žít a přežít. Tohle je v podstatě o ničem. Atmosféra je nulová. Jediné, čím jím mohou uškudít, je nedostatek jídla a odvlečením dobytka. Že by jim hrozilo zastřelení nebo krutý vyslech, tak to tedy ne. Vždyť i jakýkoliv televizní dokument, film či kniha nebo pouhé popovídání si o 2. sv. válce člověka obohatí daleko víc, než toto dílo.Jednu hvězdu dávám za nápad, který zazářil jako kometa a odfičel do nenávratna a za mojí čirou ženskou zvědavost, která se patrně nikdy nepoučí. ()

Marfab 

všechny recenze uživatele

Prvni dil me docela zaujal. Zacatek nic moc, takova rozkoukavaná ale od prvniho rána na statku, kdy z rádia zazněly první tóny dobového vysílání mi naskočila husí kůže. A určitě nejem mě, protože děda s bábou co ten haknkrojcovej mejdan zażily docela hustě stuhly jako tlačenka po půl hodině v ledničce. Těším se co se z oněch propagonistů vyvine, jestli z utlačovaného a slabeho heryho potra se stane nebojacný maděra co koně bude smáčet v řece a nebo jestli se polonahá alkoholička vzpamatuje a půjde do sebe a začne prachy utrácet smysluplněji.Pokud tam vrazí i esesmani na domovní šťaru tak to bude suprovní. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Výsledek jde kapku mimo mě. Prvotní myšlenka asi zajímavá, ale zoufale nedomyšlená a pro někoho i provokativní. Ochotnická rodinka na venkovské samotě zkouší přežít v protektorátní době, jenže ten skopčák je pořád jenom herec a v těch zbraních určitě není ostrá munice. Prostě v té aranžovanosti nehrozí „reálné“ nebezpečí. V jiných podobných reality show, které navíc měli takřka jasnou cílovou skupinu, hrdinové něco nezvládli, tak jim to dal štáb sežrat. Třeba tím, že jim zabavil alkohol, nějakým úkolem nebo je nepustil ven. Tady nám o postavy nejde, nemáme svého favorita, jsou nám lhostejní. Větší reklamu projektu udělal zahraniční zájem, který řeší „kontroverzní“ téma. A vzdělávací účel úplně nevidím, je to stejně ploché jak školní dějepis, když ho učitel přednáší dvacet let stejně. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama