Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

(více)

Recenze (132)

paascha odpad!

všechny recenze uživatele

Hraní si na hrůzu v podání ovarů a mediálních sraček působí značně odpudivě. Cílem bylo zjevně ukázat čecháčkům, že za tý války to zasejc nebylo tak špatný, že jo, jak ty starý geronti furt melou. No, já měl dva dědy v koncentráku, strejdu v Rudý armádě a nějakou tu přízeň na nucených pracích v Reichu, takž jsem na téma jak nám bylo v Říši fajn poměrně dost háklivej. Kdyby to šlo, každému, kdo tenhle hnůj stvořil, bych osobně nakopal prdel a dopřál roční pobyt v Dachau, aby si to užil. ()

mike007 

všechny recenze uživatele

Mně se tento počin Zory Cejnkové velice líbil. Zajímavou formou bylo připomenuto, jak zlá doba to tehdy byla. Sympatická rodina Dočekalových - Lustykových má u mě obrovský palec nahoru za to, jak ty dva měsíce společně zvládala čelit všem těm situacím, které pro ně v projektu vymysleli, a také že dokázala vydržet bez těch všech vymožeností dnešní doby. Muselo to být pro ně velmi náročné. Skvělou práci odvedli i herci, především Petr klimeš v roli gestapáka a Vlaďa Polák jako obchodník, který vždy pobavil svými proktektorátními vtipy :-) ()

Reklama

Kingjiri 

všechny recenze uživatele

Snaha byla, ale dojem hodně kazily hraný scény s gestapem, sousedkou apod. Všichni věděli, že je to jenom hra, takže často neskutečně přehrávali (nejvíc to však korunovala hláška "Pojďte radši dovnitř, nebo tady ještě někoho zastřelej.") nebo se prostě chovali tak, jak by si ve skutečný době protektorátu nedovolili (nadávání gestapákům, pálení fotky Hitlera, poslouchání nelegálního rozhlasu u otevřenýho okna apod.). Když už nic jinýho, tak moh štáb takovýhle prohřešky trestat snižovánim finanční odměny. Plnění úkolů bylo fajn a všechno se mělo točit hlavně kolem tohohle. Zásah gestapa a následnej odvod chlapů nebo dětí se moh odehrát pouze psanou formou v týdenním dopisu. Nicméně, velký plus týhle "reality show" je v tom, že nestaví na lidskejch sporech, naopak se všechno odehrává v poměrně kultivovaný rovině a snad i pár divákům trochu rozšířila základní znalosti historie týkající se období protektorátu (předevšim dobovejma "záběrama" s komentářem). ()

RonaMidu 

všechny recenze uživatele

bod za to hospodářství,jinak hrát si pro peníze na protektorát mi přijde na rozdíl od táborových her na indiány hodně trapné...ne,snad to ani neuráží,ale husinu jsem měla ze všech,jak z neherců,tak z herců - ani reality show,ani hraní,jen jedna velká křeč.......(měla,ne mám,neb nejspíš nedokoukám,pořád jsem bláhově čekala,že se to vyvine jinak nebo co)....a vůbec :-/ ()

Romario 

všechny recenze uživatele

Konečně dobrá reality show. Výborná osvěta a přiblížení té doby. Člověk si ani neuvědomuje, co vše tehdá lidem ztrpčovalo život, tady je vše do detailu ukázáno. Vlnu odpadů jsem tu nepochopil. Zřejmě nějaká protestní akce mladých komunistů nebo těch, co ze seriálu viděli prvních 5 minut. Začátek byl možná vlažnější, ale od třetího dílu se to hezky rozjelo. Tleskám. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • Radiopřijímač v logu dokumentu je Philips 830A vyráběný v letech 1932/33. (Brtniik)

Reklama

Reklama