Muž jménem Otto

• USA A Man Called Otto (více)

Film, jehož předlohou je celosvětový knižní bestseller „Muž jménem Ove“, vypráví příběh mrzouta Otta Andresona (Tom Hanks), který po ztrátě manželky ztratí smysl života. Otto je připraven všechno ukončit, ale plány mu naruší mladá živá rodina, která se nastěhuje do sousedního domu. Otto se tak seznámí s Marisol, která ho vyzve vidět věci jinak, a vznikne tak neočekávané přátelství, které mu změní život. Dojemný a vtipný příběh o lásce, ztrátě a životě ukazuje, že rodinu lze najít na nejneočekávanějších místech. (Falcon)

Vikimi

Nádherný, brilantní a dojemný film ze života. Krásná hudba, příjemní herci a samozřejmě můj oblíbený Tom Hanks, který exceluje. Obecně nemám ráda, když Američani přetáčí něco,  co už vyšlo a fungovalo, ale tady se jim to povedlo. Udělali svoji verzi a ta je boží. Švédskou verzi mám ráda, ale k téhle se spíš vrátím, neboť mi přijde, že víc tne do živého a dává nám to poselství vážit si každého dne a své drahé polovičky, i když to vždycky není zalité sluncem.  Také se mi moc líbí, že obsadili syna T.Hanska do jeho mladší verze. O to větší poselství to mělo. Trošku jsem přemýšlela, nad tím že je to T.Hanks a jeho současná žena. Doporučuji všem. Stojí to za to. Díky za tenhle krásný počin. ()

Honzyg

Drama o lidské duši, jako takové moc milé, místy úsměvné, jindy dojemné. Celkový dojem by byl veskrze pozitivní, kdyby Američané netrpěli absurdní potřebou nacpat do toho trans gender tématiku. Hollywoodským kvótám a moderní sociální masírce bylo tímto zajisté učiněno zadost, ale pro evropského diváka zatím ještě nezmanipulovaného agresivní ideologií tato linka ve filmu působí jako pěst na oko. Autorům americké verze asi přišlo, že gay, který roli zavrženého syna představuje ve švédském originále, už není dostatečně "kontroverzní", takže svou verzi "vylepšili" touto alternativou. Hlavní hrdina, který jinak bublá kvůli každé blbině a na úplně všechny, a který byl kvůli změně značky automobilu schopen a ochoten rozbít letité přátelství, se nad změnou genderové identity teď-už-chlapce ze sousedství poněkud nevěrohodně vůbec nepozastavuje. Ne, ten film není zdaleka jen o tom, a vlastně by se bez trans postavy úplně klidně obešel, ale ve výsledku z něj právě tahle rovina výrazně vystupuje, a přesně proto je tam navíc. Škoda, mohlo to být ideologicky nezatížené, ale zase to soudruhům nevyšlo. Pozoruhodné mi přijde, že mladého Otta hraje syn Toma Hankse Truman údajně kvůli jeho podobnosti s mladým Tomem Hanksem. Pokud byla primárním kritériem výběru protagonisty podoba, měl roli dostat Collin Hanks, který je rozhodně věrnější kopií svého otce. ()

Barracuda_

Několik prvků je zde vytlačeno do extrému (do kýče). Někteří herci mi nesedli a některé věci nedávali logiku. Některé digitální obrazové náhražky byly do očí bijící a bolící. Ale abych jen nebručel jako Otto, občas se na to dobře koukalo, byl jsem zvědavý, co bude dál, a taky to sem tam zapůsobilo na city. Originál ani předlohu neznám, takže neporovnávám. Nenadchne a neurazí. ()