Začalo to v Yellowstonu - národní parky USA a jejich příroda

(TV film)
  • Německo "Amerikas beste Idee" - 150 Jahre Nationalparks in den USA (více)

Národní parky Severní Ameriky jsou světově proslulé a jejich dechberoucí příroda fascinuje miliony návštěvníků. Nová kapitola americké krajiny se začala psát v roce 1872, kdy se Yellowstone stal prvním územím, které získalo zákonný status ochrany... Severoamerické národní parky patří k nejvzácnějším přírodním bohatstvím naší planety. Od gejzírů v Yellowstonu, přes hluboké propasti Grand Canyonu, rozpálenou Sonorskou poušť s kaktusy velikosti stromů, až po nezkrocené mokřady Everglades. Od Yosemitského národního parku, až na Aljašku k branám Arktidy. Národní parky USA obývají nejrozmanitější zvířecí druhy a pro mnohé představují poslední bezpečné útočiště. Yellowstonský národní park byl vyhlášen v březnu roku 1872 na základě zákona, který schválil americký Kongres a podepsal prezident Grant. Je považován za nejstarší národní park na světě, který přitahuje miliony návštěvníků. (Česká televize)

Marze

Obrazově pěkný dokument po nejznámějších místech USA s návštěvou místní zvířeny. I zde nechybí zmínka o změně klimatu, o které se díky uplácení vědců ropnými společnostmi nesmělo v médiích třicet let mluvit. Ale vymírání pišťuch a shoření třetiny národního parku už zřejmě stačí. Naše generace si může říct "po nás sucho". ()