Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Katastrofický film britského režiséra Ronalda Neameho. Námětem je ohrožení života na Zemi v podobě obrovského meteoritu pojmenovaným Orpheus, který se za sedm dní srazí se Zemí. Jediným východiskem jak zachránit svět před jistou katastrofou je spolupráce dvou velmocí, Spojených států a Sovětského svazu, jejichž přední vědci musí společně najít způsob jak odklonit dráhu blížícího se meteoritu. Začíná závod s časem. (contrastic)

(více)

Recenze (33)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

V sedmdesátých letech vzniklo mnoho katastrofických snímků a bylo by docela divné, kdyby se námět netýkal i vesmíru. A tak se po filmové stránce objevilo nebezpečí v podobě asteroidu hrozící svou srážkou se Zemí. Diváckým magnetem byl hlavně Sean Connery, který už měl herecký věhlas vlivem role Jamese Bonda. Scénář je přívětivý a pevný už v základech. Děj je na událostech skutečně plnohodnotný. A když se na to podíváme kolem a kolem, tak by se dalo i říci, že byl tento snímek předobrazem či inspirací tvůrců v kinech si vzájemně konkurujících snímků 'Armageddon' (1998) a 'Drtivý dopad' (1998). Bohužel zub času katastrofálně zahlodal do technické stránky. S ohledem na svou dobu to bylo v rámci možností, ale dnes, v době CGI, se už divákovi skutečně obrací oči v sloup. Není ani překvapením použití studené války, která taktéž byla ve své době velice in. I když v tomto případě v přátelské rozvaze. Chtě nechtě, při takovéto hrozbě prostě spolupráce dvou velmocí být musela. Překvapením však zase není, jak je ta spolupráce představena. Příběh má tedy spoustu dějových etud a hlavně napínavou atmosféru. Dnes skutečná klasika, která určitě není k zahození. Potenciál má, jen se na to dnešní divák musí dívat okem schovaným. ()

bobstock 

všechny recenze uživatele

Zkusíme ten meteor sestřelit a z jednoho padajícího tělesa jich bude kolik? V dnešní době roztomile úsměvný katastrofický film o nadpozemské síle, která i studenou válku zastaví, navíc charismatický Connery vše vyřeší díváním se přes rameno počítačovým mágům a ve volné chvíli ještě stihne balit sovětskou tlumočnici. Tomu říkám PÁN! :) 50% ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak aj Drtivý dopad a Armagedon mali svoj predobraz. Podľa mňa ide o lepší kúsok než prvý zmieňovaný, ale nie zase tak zábavný ako druhý. Zábavnosť v tomto prípade samozrejme plynie z archaickosti efektov, ktoré asi neboli ani na svoju dobu úplne špičkové, aspoň tak sa mi zdá. Nápad so spojením sa s "nepriateľom" pre vyššie dobro sa mi páčil, jednoduchosť posolstva v dobe studenej vojny beriem skrátka ako potrebnú nutnosť. Každopádne od tsunami v Hong Kongu sa film parádne rozbehne a ponúka napätie ako vo vesmíre, tak na Zemi. Predsa len ale od filmu s Connerym, Wood, Maldenom, Landauom a Fondom by sme čakali niečo prvotriednejšieho. 70% ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Dějově ohromně jednoduchý film s chvályhodným poselstvím. Řítí-li se na Zemi kus asteroidu, musí prostě jít Studená válka stranou, velmoci pěkně přiznají, že planetu obíhají desítky jaderných hlavic, a po nějakém tom přemlouvání je všechny namíří na ten přibližující se balvan. V době vzniku muselo jít o velmi příjemný, osvěžující optimismus. Pokud jde o trikovou stránku Meteoru... No... Ano, v několika momentech nepůsobí zrovna draze (třeba úvodní titulky jsou neskutečné béčko)... Ale! Scény, jako je ta s mohutnou lavinou nebo evakuací Hongkongu, na který se žene obrovská přílivová vlna, jsou naopak zvládnuté na jedničku a mají stále co říct. A to nemluvím o tom, co se později stane New Yorku... Tři a půl hvězdy si dovolím zaokrouhlit nahoru za scénu příchodu Seana Conneryho do NASA, která velice nápadně připomíná jakoukoliv scénu příchodu agenta 007 do kanceláře slečny Monneypenny, za prezidenta Henryho Fondu a za sympatického sovětského odborníka doktora Dubova. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Co kdybychom ukončili Studenou válku natočením filmu, dost vážnýho na to, obě mocnosti spojil? Přidáme tam nějakou velkou hvězdu, kterou na východě všichni znají, proženeme to vesmírem a aby to nebylo jenom suché politikaření, dostaneme tam nějakou katastrofu, nejlíp na východním pobřeží, aby to Rusákům udělalo radost. Ale aby se to dalo pouštět i u nás, technicky musíme zůstat o něco před Sověty. A tak selžou dvě rakety s rudou špičkou a jenom jedna s hvězdami. Hodně hloupý film, kombinující politiku a podle mě naprosto zbytečně i žánr katastrofický (úlomek nebrat). Přitom, Sean, Natalie, Brian Keith a zlý generál Landau by na slušný politický thriller docela stačili. Viděno v unikátním brněnském dabignu. Film zakončil dnešní (teď už včerejší) sci-fi sérii. ()

Galerie (133)

Zajímavosti (15)

  • Natalie Wood dokázala v reálném životě mluvit plynně rusky. Její rodiče byli ruští přistěhovalci a její rodné jméno bylo Natalia Nikolaevna Zakharenko. Brian Keith hovoří plynně také rusky. (sator)
  • Milion liber napodobeniny bentonitového bahna bylo použito k natáčení katastrofy metra v New Yorku. Na pódiu byla umístěna nádrž a vysokorychlostní drenážní systém, který se používal pro mnoho starých muzikálů, které obsahovaly bazény. Uvnitř prázdného bazénu byl vybudován podzemní systém v New Yorku. Natáčení sekvence trvalo osm až čtrnáct dní, běží na obrazovce méně než čtyři minuty a stálo zhruba jeden a půl milionu amerických dolarů. (sator)
  • Z řídícího střediska operátoři sledují chování amerických i sovětských odpalovacích systémů na orbitu z vnějšího pohledu. Jenže ve vesmíru není žádná kamera, která by je mohla snímat. (Stejšn)

Reklama

Reklama