Pearl

• Kanada Pearl

Pearl je uväznená na izolovanej farme a musí žiť s chorým otcom a panovačnou matkou. Túži uniknúť a žiť oslnivý život, aký videla vo filmoch, ale jej ambície čoskoro narazia na obmedzenia života na farme. (SkyShowtime)

Israha

Kdyby zabijáci z buranských vyvražďovaček nebyli fyzicky znetvořené a mentálně zaostalé zrůdy, ale jen "obyčejní" lidé, takhle nějak by mohly vypadat jejich začátky. Postava Pearl v sugestivním podání talentované Mii Goth zde není prezentována jako někdo, z něhož byl zabiják v plné míře vytvořen okolím, sama má slušnou řádku svých vnitřních nestvůr, ale kombinace nedostatku lásky, izolace, úmorné každodenní rutiny a opakovaně se hroutících šancí na změnu tyto nestvůry postupně vytlačí na povrch a dá jim volné pole působnosti. Goth je ve své roli strhující a děsivá, ale neméně děsivé je všechno to, co se její postavě děje a co nakonec nevyhnutelně skončí zalito slzami (převážně jejími) a krví (výhradně jejích obětí). V jádru vlastně nijak objevný "slasherový origin" s gejzíry krve, hemžícími se červy a rozčtvrcenými těly, ale díky sebejisté režii, umělecké kameře a hypnoticky silnému výkonu hlavní herečky se překlápí až do těžce depresivního psychologického dramatu, kdy jeho protagonistku stejnou mírou nenávidíte jako jí přejete, ať se z vlivu svých vnějších i niterných démonů dostane, i když víte. že tohle monstrum nakonec bude vypuštěno na svět, protože jste viděli X. Ti West to i napodruhé dokázal, udělal z pokleslé žánrovky vysokou filmařinu, která ale i žánrové nadšence uspokojí, a Mia Goth to svojí masterclass vytáhla k plnému hodnocení. Závěru této trilogie se nemohu dočkat. ()

gulista

Možný spoiler! Pearl je o niečo konzistentnejšie a kreatívnejšie než predošlý X. Pritom fungujú obdobne, no zároveň sa líšia. Už ten navodil dobovú atmosféru a trefne sa pohral so šablónou žánru. Tentokrát však postupné budovanie napätia, skvelý herecký výkon Mii Goth a prepad do stelesnenia jej vyšinutosti začína ešte pozvoľnejšie; o to viac sa výraznejšie prejaví v druhej polovici. Mimo to tu nájdeme viaceré spojenia žánrov–staršie s tými modernejšími. Čo sa javí ako spojenie muzikálu témou cesty za svojím snom a dobového "social conscience" filmu o trápeniach jednej rodiny koncom 1. sv. vojny, postupne dostane hororový nádych pretavený do osobnej nenaplnenosti a prepadu do šialenstva s chuťou slasheru. Všetko tu ale drží pohromade, dopĺňa sa, nič nepôsobí rušivo. Goth pritom vyzerá spočiatku nesmierne detsky a sladko, no jej démonické stvárnenie postavy, ktoré ju definuje aj v iných filmoch, vám veľmi rýchlo zmení pohľad na ňu. Hlavný pokušiteľ a iniciátor sa ukáže byť mladý premietač, ktorý hlavnú predstaviteľku odkloní od poslušnosti a vonkoncom naznačí aj hlavnú tému a zamerianie protagonistov z predchádzajúceho X. West tu teda šikovne nezobrazuje len silu a vplyv média ako takého, ale aj tenkú hranicu medzi psychikou zdravou a tou nalomenou, vyjadrujúc neochotu vzdať sa svojich nesprávnych túžob a snov. NOTHING'S GONNA KEEP ME HERE! 75% ()

FeriusParfax

Příběh je vcelku jednoduchý. Pearl je dospělá, milá dívka, které odjel manžel do války a ona se na farmě s láskou stará o svého nemohoucího tátu a laskavou maminku. Má však jeden sen. Tančit a cestovat po Evropě. K tomu jí může dopomoct mladý promítač z kina, se kterým se hezky skamarádí. Pearl ho s láskou pozve k sobě domů, představit rodičům. Chlapci se na farmě se zvířátky zalíbí, a tak tu zůstane navždy. Po smolném castingu, kdy se Pearl nedostane k životní šanci, tančit, ji navštíví i švagrová Mitsi. Velmi milá, blonďatá dívka vždy ráda vyslechne problémy své kamarádky. Monolog Pearl o manželovi a strastech života je plný bolesti a upřímnosti. Po tomto monologu jde Pearl s Mitsi sehnat něco k jídlu pro zvěř na farmě. Detailní záběry na obě dívky jsou vskutku příjemné. Po porcování masa, dobré večeři se skvělou společností přichází z války manžel. Mile překvapen nachystanou večeří a s Pearl, která s úsměvem na rtech přichází přivítat svého manžela film končí. Škoda. Moc příjemný film z jižanského prostředí plný slunce, jídla, zábavy. ()

domirovec

Já osobně jsem se na Perličku těšil již od vydání trajleru. Hodně se mi to líbilo. A já se na to jako teď kouknu, jo, a zjistím, že se jedná o absolutní, zbytečně natahovanou srando-kokotinku, která nejen že není děsivá ani v nejmenším smyslu slova děsivost, ale je také opravdu nudná.. hodně nudná a natahovaná s dějem, který nezachrání ani těch pár tupých, bezmyslných vraždiček, které disponují pitomým a slabým górem. Ach jóó! A já se na tu Gothickou Miu Perličku tak těšil. 2/5 ()

Rockerman

Naprosto souhlasím s J*A*S*M, že je to mnohem lepší film, než "X" a i pro mne byl monolog Pearl zážitkem už jen proto, že bylo jasné co bude následovat. Je dobré natočit prequel v jednom roce s pokračováním, protože to pak krásně do sebe zapadá a všechno si divák pamatuje. Výborný film, který musím ohodnotit v plné výši, protože X jsem dal 4 *. ()

kkarx

Nezáživná variace na zbláznění. Takových filmů je milion a jasně tohle má i  skvělou produkci, ale není kdo ví jak zábavný. ()

panvasik

ooo ano, hned vedle Menu se jedná o jeden z filmů u kterých lituji, že jsem je loni nestihl... tak hlavně, že jsem viděl nového Sirotka a nový Jeepers Creepers, protože tohle, na rozdíl od X mělo nějaké to "kouzlo". Vlastně ani nevím jak bych TO "kouzlo" měl popsat... Strašně jsem si to užil a bavilo mě to, když jsem sledoval Miu Goth v X připadala mi jako nafoukaná a namyšlená pizda, ale tady se ujala role Pearl naprosto fantasticky, možná to co k čemu to teď přirovnám je asi směšné, ale ve Spalovači mrtvol jsem taky měli možnost vidět hlavní postavu jak se ve filmu časem stává naprostým magorem a psychopatem. Je to úžasné, ta kamera a barvy ve filmu jsou fantastické, jako by to měla být komedie, ale nenechte se zmást, protože to je dost působivá vyvražďovačka, která samozřejmě není pro všechny. A první film X doporučuji taky (jako motivaci pro zhlédnutí řeknu, že tam hraje Jenna Ortega:)) 8,5/10 ()

fr3ak

Ti West mi dělá radost. Po zdařilým X (hodnocení místních žaludů ignorujte) se tentokrát podíváme do roku 1918, kdy máme možnost vidět jak to sakra vlastně bylo s tou prokletou farmou. Žánrem se tentokrát uhne trochu jiným směrem ale nebojte, stále se drží stejný DNA, takže o poctivou atmosféru nebudete ochuzený. Mia Goth si to tady neskutečně dává. Ten její monolog před koncem... velká poklona vážení. Tahle holka herecky neskutečně vyrostla a její Pearl se nedá nefandit. Doporučuju! ()

BOURQUE

Už úvodné tóny z huslí a Pearlin tanec naznačujú to, že sa jedná o iný film, ako to bolo v prípade X. Od prvého momentu tušíte, že s Pearl nie je nič v poriadku. Avšak West spoločne s Mia Goth, ktorá v roli Pearl exceluje, dokáže veľmi dobre dávkovať momenty totálnej psychickej premeny mladej slečny. K tomu všetko je dobre zvolený retro štýl a hudba. Štvrtú hviezdu dávam za jedno-záberovú spoveď, ktorá dáva možnosť dostať sa do hlavy slečny, s ktorou nechcete mať nič spoločného. P.S.: Zatiaľ najlepšia scéna s strašiakom ever, čo som videl. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Daiker

Jiný film než X a to jsem i čekal.... Příjemné krvavé psycho drama s vidlemi.... Už se těším na třetí díl, přímé pokračování X s názvem MaXXXine.... ()

dudunecek

West/Goth pokračují ve své "trilogii" Tentokrát se píše rok 1918 a žánr se lehce mění. Vypadá to malebně, pestře a téměř pohádkově. Čaroděj ze země Oz hadr. Ovšem musím uznat, že tahle hororovější variace na Jokera mi sedla o poznání lépe než X. Mia Goth se během letoška stala jednou z mých nejoblíbenějších hereček na poli hororů a to, co během filmu a hlavně ke konci předvádí, je na oskara. Brutální těšing na Maxxxine, kterou marně doufám, že uvidim na plátně. 8/10 Horor roku ()

helraiser

Po výborném X docela zklamání. Ne, že by to byl špatný film, to vůbec ne, ale čekal jsem něco naprosto jiného a jakož to hororový fanoušek nemůžu být s výsledkem spokojen, jelikož to s hororem nemá v podstatě nic společného, jedná se v podstatě o drama. Film bezesporu své kvality má, hlavní postava je opravdu zahraná perfektně a i zasazení děje do období první světové války je super a hlavně dobře ztvárněno, ale co to je platný když divák očekává horor, který se prostě nedostavuje. Nebýt tam pár povedených scén jakož to ojetí strašáka v kukuřičném poli a trochu krvavý závěr s luxusně úchylnou večeří, tak bych byl zklamán ještě víc. Řemeslně dobře odvedené drama o jedné mladé psychopatce, ale hororový fanda si moc neužije. ()

rublik05

Původně jsem očekával, že prequel Pearl bude zhruba tak nějak stejný či podobný na svého předchůdce X. Přestože jsou si tyto dva filmy v mnoha ohledech podobné, tak se jedná o dva zcela odlišné filmy. Pearl je mnohem více psychologické drama/psychologický horor, který má od začátku jasně daný směr, postupně směřuje až k výborně vygradovanému finále, napětí by se míst dalo krájet, výkon Mii Goth je často až uhrančivý. Její dlouhý monolog v kuchyni patří suverénně mezi nejlepší momenty celého filmu. Líbila se mi i vizuální stránka, z filmu je velmi cítit rukopis režiséra Ti Westa, který mě zaujal již v jeho předchozím snímku X. Snímek se víceméně po celou dobu nese v pomalejším tempu, na což jsem si upřímně řečeno musel postupně zvykat, ale na druhou stranu chápu, že je to jeho podstatnou součástí. Mnohem více mi ale vadila poměrně nízká míra brutality, kdy určité scény mohly být klidně ještě o něco ostřejší. Jinak ale velká spokojenost, rozhodně jsem nečekal tak originálně pojatý film a především tak dobře zahraný a natočený. Palec nahoru. Jsem moc zvědavý na MaXXXine. 7/10. ()

Kalimero13

Je fascinující, jak je zrovna tento film produkčně dokonalý. Herecké výkony a jejich dobovost, stylizace, dávkování, atmosféra, scénáristické hračičky, obraz ... vše vypadá tak, jak si to tvůrci přáli. Měli vizi a tu na 100% splnili. Je to dokonalý základ, díky kterému můžete mít skvělý filmový zážitek ... pokud vám sedne ta vize, pokud jste na tento typ filmů.  A já se mile rád nechal okouzlit, ale na filmovou extázi je to jen filmová zábava bez hlubšího smyslu. Přesto klobouk dolů. Mia Goth hraje opravdu skvěle. Jeden z těch hereckých výkonů, kdy jí věříte, že je hraným charakterem a že to ve skutečnosti není hraní. ()

Automaniak

Čekal jsem rozklad perličky v totální k.... drastičtěji. Finální dialog na jeden záběr +1 hvězdičkas, zase finální zúčtování nic co by mě posadilo zpět do postýlkas a chr chr...65% ()

hrumsrt

Po žánrově rozkročeném a úspěšném X se Ti West rozhodl ve značce pokračovat, a tak se pustil do prequelu ústředního vraždícího páru z minula Howarda a Pearl, když právě postavu Pearl se v tomhle snímku pokouší divákům představit v rámci kompletní psychologické analýzy a s ní náležícího postupného vývoje.. Jaká byla Pearl jako mladší, a co její dětství, z jakého důvodu poprvé vraždila? Tyhle otázky zodpovídá navazující snímek Pearl.. Mia Goth se vrací pod vedení možná nejzajímavějšího tvůrce současnosti Ti Westa a rovnou do postavy, která minule stála proti ní. A jak bych v ní v X neviděl možná vůbec nic extra, kromě odhodlání ukázat vše, pokud to jakkoli zlepší film, tak v Pearl to herecky neuvěřitelně táhne (viz. finální záběr!).. Pearl je moderní stylové pokoukání, které si dává na čas, načež přerod hrdinky působí uvěřitelněji, ale za cenu nekonzistentního tempa. P.S. Za všechno můžou rodiče! 65% ()

Hpatrik

X se mi líbil mnohem víc. Pearl má slabší scénář, předvídatelný příběh a velmi omezenou výpravu (90% filmu se odehrává na farmě), nicméně skutečně skvělý výkon Mii Goth to pozvedává o úroveň výš. ()

samkko

Nebýt scénáristicky a herecky téměř bezchybného monologu Miy Goth, film by se dal kvalitou přirovnat ke svému předchůdci X. Naštěstí je to právě scénář, který z Pearl dělá statnější a z mého pohledu tak lepší a zajímavější film. Ale ne lepší horor! ()

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení