Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

AweDuckling

Není to film, na který se stačí jen dívat... Je nutné ho procítit. Děje tu příliš není. Je to báseň. Emotivní. Audiovizuální. Je lepší prokázat svou lásku druhému člověku tím, že se ho ze všech našich sil budeme snažit zachránit, tak jak to zkoušel Tommy, nebo že s ním budeme každou možnou chvilku po zbytek jeho skutečného života a využijeme co nejlépe společný čas, co nám zbývá? Vyznění je prosté: je to vědomí vlastní smrtelnosti, která dává lidské existenci smysl a naplnění... A nutno dodat, že píseň "Death is the Road to Awe" od Clinta Mansella je prostě naprostý soundtrackový skvost! ()

J.e.r.e.c

Pravý opak toho, co si představím pod pojmem „normální film“. Vizuální stránka je skvostná (někdo tu píše o básni, mě napadá obraz), hudba sekunduje poněkud nenápadně, ale účinně. Herci jsou úžasní, vrostlí do rolí, u Jackmana mě to až překvapilo. S pochopením toho, co mi chtěl básník sdělit, je to složitější. Nemyslím si, že film nese nebo má nést univerzální poselství či životní moudro, beru ho jako příběh, ve kterém se odráží strach lidí ze smrti a jejich neschopnost se s ní vyrovnat. Zdánlivě paradoxně to umírající dokáže lépe, než jeho žijící protějšek. Silný motiv lineárního vnímání času a hledání hranic „konečna“, typické pro bílého muže, versus pojetí času jako neustále se opakujícího cyklu, jak ho vnímají třeba indiáni. Aronofsky mířil spíš na emoce a na smysly, než na mozek a logiku, ale přitom mi jeho dílo nepřišlo ani melancholické, ani depresivní, ani ubrečené, ani šťastné, ani povzbudivé. Vlastně na mě při sledování emocionálně nepůsobilo nijak (?!) a asi proto jsem k němu nenašel klíč. Z tohoto důvodu bez hodnocení. Ale líbilo se mi to a určitě se podívám znovu. ()

groz122

Byla odvaha Natočit Jurský svět. Byla odvaha pokračovat v sérii Terminátor a byla odvaha natočit Turecké hvězdné války. Tento film se ale v jednom liší. Dopadlo to kurevsky dobře. Těžko popisovat tento film. Ve 20. minutě vlastně ani nevíte o čem film je a pak vám to začne docházet. Najednou uvidíte tu krásu a kreativitu kinematografie. A i když tento film filmařskou revoluci nezapočal, tak je to klenot a stejně jako Atlas mraků bude doceněn až za několik let. V té době si lidé budou říkat, jací byly akademici blbci, že tento film přehlédli. Toho Australana Jackmana jsem si poslední dobou něják oblíbil ve Fontáně se ukázal v úplně jiném světle než ho známe byl více nevyrovnaný. Vybočil ze své klasické herecké osnovy stejně tak jako tento film vybočil ze stáda tuctových filmů. Hudba, ta je famózní, čert vem fakt, že se ve filmu objevuje prakticky pořád ta samá melodie v různých variacích. Když jednou začnete, tak nepřestanete, a proto do dnes znásilňuji tlačítko REPETE na Júťubu. Nedivím se, že se hodně lidem film nelíbí, je to úplně něco nového neokoukaného a cizího, Možná si říkáte proč po mé obrovské chvále dávám filmu jen 4 hvězdy. Jedna totiž umírá, aby mohla znovu vzniknout. Do té doby odmítám dát filmu konkrétní procentuelní hodnocení. Neznám způsob jak zatím film hodnotit. Milujem tě Darrene Aronofsky! ()

deric

Rozpočet $30 mil., celosvětové tržby $15mil. Je poněkud neobyklé, aby film o lásce, nesmrtelnosti a smyslu života byl natáčen s takovým rozpočtem a evidentně Aronofsky přestřelil, ale třeba si tím získal věčné místo v síni filmové slávy. Tam někde, kde se rozhodně nepředávají Oscary. Film získal Golden Schmoes za "Most Underrated Movie of the Year". Úchvatnou vizuální stránku bez digitalních efektů, podtrhují ohromné výkony Hugha Jackmana a Rachel Weisz. Ti, kteří čekají odpovědi na zásadní filozofické otázky se jich nedočkají. Film nabízí více otázek než odpovědí, pro ty, kteří se nad ním budou chtít zamyslet. Podbarvené hudbou Clinta Mansell The Fountain slibuje silný emocionální zážitek, který není pro každého, ale posunuje sledování do kategorie nezapomenutelných filmů. ()

1mArc0

Viac morarilistický film, od Darrena už ani nenájdete v jeho filmografii. Tento film mi pripomína to, ako má vyzerať dobre napísaný scenár. Skutočne sa Darrenovej hlave zrodil temný a smutný film. Keď je človek citlivý, tento film si musí nechať rozležať v hlave. Nádherný soundtrack, nevymenil by som ani jednu notu, ktorá bola použitá vo filme (klavírne parte na konci par excelance), inteligentná kamera, herecky obaja ako Hugh aj Rachel sa predviedli v najlepšom (btw. herecky spojenie týchto dvoch hercov je fantastické). Tarkovskij by Darrena pochválil. Ak je nejaký moderný film s efektami, ktorý schvaľujem, tak je to Fontána. 4 stars, za to, že Darren má vo svojom kine ešte lepšie kúsky, a to je taktiež brilantné. Lepšie je prežiť šťastných 40 rokov života, než žiť večne, a trápiť sa. Filizofické, moralistické, bibliocistické, a v neposlednom rade GENIÁLNE. /85 %/ ()

ŠpetaMarek

Asi můj nejoblíbenější film. Geniální kombinace artu a popu zabalená do dechberoucího vizuálna doplněná o nejlepší herecký výkon Jackmana v jeho kariéře a podmanivou hudbou, která je ve své jednoduchosti naprosto epická. Ten závěr mě vždycky dostane, to Aronofsky umi skoro vždycky, takové až orgasmické okamžiky v závěru filmu. ()

existimi

Zajímavý film to bez pochyby je, ale přišlo mi, jako by Aronofsky věděl, co chce říct, ale neměl děj, který by ho tam dovedl. Hudba úžasná ale. ()

Alois88

Skvělé technické zpracování, parádní herecké výkony a naprosto uvěřitelná chemie mezi hlavními protagonisty. Nic z toho nedokázalo zabránit tomu, že jsem u toho málem nudou chcípnul. Připadá mi, že tenhle příběh musela napsat nějaká ezobába, která to dost přehnala s tím svým čajem z "bylinek". ()

papadoce

Fontána ako posledná zastávka fetky Darrena pred odvykačkou. Všetko čo prišlo potom bolo už výborné a “zdravé”, vsetko čo prišlo predtým bolo psychotické avšak originálne a dobré. Na Fontáne je skvelá akurát tak hudba a Wolverín. Všetko ostatné sú psychotické zvratky z mixu drog, ktoré si Darren dal naposledy predtým, ako sa ubytoval na nejakej hollyúdskej Prednej hore. Nebyť muziky a skvelého Jackmana, usypal by som tu odpad. Takto dám jednu hviezdu s dovetkom, že nie každá halucinogénna sračka by sa mala nazývať umením. Chcel som to vidieť a tak mi treba. Ale tú hudbu by som vedel počúvať navždy. *. ()

dreamflyer

Pro mě byl tento film docela zklamaní. Očekával jsem film s hlubokou myšlenkou po který pudu domů a budu jí rozebírat v hlavě ještě několik dní.Film kterej na me bude triskat gjziry pocitu a zmeni mi naladu na dlouhou dobu.Bohužel jsem dostal jen jednoduchy filozofování zabalený v zajimavým vizualnim pozlátku.Diky par zajimavym obrazum a scenam se to dostalo aspon do prumeru.Nic co bych potreboval jeste nekdy videt. ()

_-0-_

Obrázky jako z Ikárie (pominu li několik excesů - např. levitující postavu) , skvělý (krátký) soundtrack, který se do úmoru opakuje v desítkách variací (moje přítelkyně si myslela, že pouštím dokola jednu mp3)... To ale nenahradí kvalitní příběh. Když se navíc namíchá správný mix esoteriky s "dojákem", doplněný rádoby filosofickým nadhledem, tak z toho vznikne pěkný paskvil, jako v tomto případě. Podle hodnocení (včetně IMDb) lze soudit, že si film své diváky našel, že to je (a bude) komerčně úspěšný projekt. Často si kladu otázku, nakolik profesionálně taková "díla" vznikají - jestli u zrodu stojí štáb psychologů a marketingových specialistů, kteří definují aktuální "společenskou objednávku" majority, aby jí podřídili tvorbu filmu. V tomto případě bych se vsadil... ()

Hank

Dílko, které dokáže to co jsem v multiplexech mockrát nezažil - zaujmout natolik, že odpadá rušivé pojídání popcornu, kecání, telefonování apod. Jinak k samotnému filmu. Dobrý, možná dokonce i velmi dobrý, jenže tomu jako obvykle něco chybí. Jedna část děje komlikovaná, abstraktní a svým způsobem pseudofilosfická, jindy po střihu se ocitáme v zdánlivě jednoduchém příběhu, který trochu ubírá na kráse a film vadne. Nic to ovšem nemění na tom, že je velmi dobrý film, nad kterým ční hudba Clinta Mansella, dost možná, že v tomhle případě hudba dělá film tím čím je. ()

SHpeK

Při třetím shlédnutí mi po tváři tekly slzy, stejně jako když jsem byl v kině. Tenhle film je zrátka precizně vypiplaný v každém směru. Mezi hlavními postavami to tak jiskří, že nemůžu uvěřit tomu, že jsou ve skutečnosti "jen" kamarádi. O žádném jiném filmu jsem tolik nepřemýšlel, jako o Fontáně, je to jak píšou ostatní audiovizuální báseň (balzám). Zajímalo by mě, jaký zážitek přivedl Aronofského k tomu aby napsal něco tak emotivního a pravdivého. ()

nmarca

Po vší té chvále trochu zklamání. Jednoduché myšlenky, podávané složitou formou. Weiszová i Jackman jsou výborní herci, navíc se na ně moc dobře kouká; skvělá hudba, některé scény snové, ale některé zbytečné (vše s inkvizitorem) nebo budící úsměv (Tom levitující před mayským knězem nebo kytičky rašící z Tomasova těla). Vše to působilo nějak chladně, nevyvolalo to ve mně žádné emoce. Snad 70% ()

Dzun

Předtím než jsem na tenhle film vyrazil do kina, tak jsem byl varován, že se jedná o snímek těžko pochopitelný. Po jeho shlédnutí mi ale Fontána připadá daleko prostčí než se z ní zřejmě dělá. Základní linie - uvažování o smrtelnosti a prozření, že život je třeba prožít, dokud ho máme - je snadno čitelná. Ostatní linie a náznaky jsou již zahaleny do Aronofského uvažování a jejich pochopení už jednoduché rozhodně není. Přesto Aronofsky opět nenechal své pověsti nic dlužný a jeho příznivcům opět naservíroval vizuálně dokonalý a myšlenkově propracovaný skvost, který je korunován výbornými hereckými výkony. Zvlášť Hugh Jackman v hlavní roli opět zaujal (osobně jsem rád, že kvůli penězům nakonec nebyl obsazen Brad Pitt). Takže pro ty, kdo si chodí do kina občas i popřemýšlet, bude Fontána určitě dobrá volba ()

DominikCZ

O filmu se opravdu nedá jasně říct, jestli je to hluboký filozofický film, nebo spiritualistická slátanina. Je v něm od každěho něco, té filozofie ale opravdu pomálu. Na natáčení šikovně ušetřili tím, že natočili filmu půlku a druhou splácali z opakovaných útržků té první, prokládaných nechutně provařenými spritualistickými výjevy. Přesto dávám jednu hvězdičku - půl za snahu, půl za umělecký dojem. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)