Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Takže, pokud pohodlně sedíte, můžeme začít. Takto nás do příběhu vtáhne Liam Neeson, který v životopisném filmu Kinsey ztvárnil profesora Alfreda Kinseyho. Ten se v první polovině 20. století proslavil otevřenou studií lidského chování při té nejoblíbenější činnosti a lidské sexuality vůbec. Kinsey za svůj život vydal několik uznávaných publikací , které mezi tehdejší veřejností způsobily poprask svojí otevřeností a jednoduše tím, že všechno kolem sexu bylo v oné době velké tabu.

Kinsey: Jaká je Vaše nejoblíbenější poloha při milování ?
Dívka kolem dvaceti let: Ono jich je více?

Režisérem a scenáristou filmu je Bill Condon, známý díky filmu Bohové A Monstra (Condon za něj dostal Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář). Je také autorem scénáře k muzikálu Chicago. Kinsey si vás získá skvělým suchým humorem, neopakovatelným hereckým výkonem Liama Neesona, sugestivní hudbou a... Let´s talk about sex. Film už stačil získat po světě desítky ocenění a nominací na Globy, Bafta, Oscary, Golden Satelite Awards, Los Angeles Film Critics Association atd. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (233)

Jordan 

všechny recenze uživatele

zďaleka nie dokonalý ani nijako extra výnimočný, no veľmi decentný (keď vezmeme do úvahy, akú tému rozoberá) a poctivo natočený životopisný film s výborným hereckým obsadením na všetkých pozíciách, aj keď nebyť zaujímavej látky - kinsey a jeho boj proti puritánstvu a negramotnosti v oblasti sexu - a naozaj dobrých hercov, nudili by ste sa veľmi, naozaj veľmi veľa, pretože pán condon sa (nič proti nemu, určite veľmi veselý chlap v súkromí) počínajúc týmto filmom a zatiaľ vrcholiac filmom nasledujúcim po Kinseym (zatiaľ jeho posledným) preukázal ako pomerne nudný režisér bez štipky originality. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Na napísanie a nakrútenie mimoriadne obtiažna látka, ale Bill Condon obstál excelentne. Kinsey je múdry, voľmomyšlienkársky film s desiatkou menších i väčších hereckých hviezd, ktoré si ho vychutnávajú a je im cťou sa na ňom podieľať. Čo je jedna z najhodnotnejších vecí, aké môže divákovi poskytnúť súčasný – viac menej mainstreamový – film. Liam Neeson ako Kinsey je dokonalý, skôr racionálny než emocionálny, trochu podivínsky, ale sympatický. K tomu si pripočítajme majstrovské režijné balancovanie medzi humorom a vážnejšími momentami, úplnu absenciu sentimentu (hoci oscarové ambície boli určite nemalé) a máme tu menšie fajnšmekerské potešenie. Condona radím do skupiny európskych megatalentov ako Marc Forster, Michel Gondry alebo Tom Tykwer. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tenhle film doporučuji vidět všem, kteří sex neberou za sprosté slovo a hlavně těm, kteří si stále myslí, že se děti rodí ,,z pupíku'' nebo že je ,,nosí čáp''. Vždy jsem měl v úctě lidi, kteří viděli daleko dopředu. Kteří se nebáli, nestyděli a kteří díky této odvaze posouvali v dějinách měřítko lidského vědění. Ať už to byli astrologové, mořeplavci, vědci či v tomto případě entomolog-sexuolog :-). Ačkoliv sex jako takový i různé praktiky byly za doby Kinseye v USA běžně rozšířené, díky prudérnosti církve a všeobecného chápání morálky se o tom co se děje doma pod peřinami nemluvilo. Díky tomu věda sama o lidské sexualitě ještě těsně před válkou toho moc nevěděla a neuměla tak pomoci lidem a párům, kteří potřebovali pomoc sexuologů. Kinsey tedy tnul do živého a tento film je mu oprávněnou poctou. --- Ačkoliv se jedná o téma nadmíru ožehavé i v dnešních měřítkách, Condon se toho ujal se ctí a s otevřeností samotného Kinseye. Tím film celou dobu působí velmi normálně, upřímně a svěže. Měl jsem jen jednu krizi při líbací scénce, ale asi můj problém, protože na stupnici bych Kinseymu určitě nevyšel jako č.3 :-). Alfreda Kinseye si střihnul Neeson a působil stejně přirozeně jako dnes, když Albáncům co mu unesli dceru láme krky... Díky rozhovorům s muži a ženami a dotazníku, který si vedl se člověk u filmu i zasměje. Ve skutečnosti s vědomím zaostalosti všeobecných informací o sexualitě to ve skutečnosti moc k smíchu není. Některé části jsou zde dokonce citovány v komentářích. Film je zajímavý, jistě stálo za to jej natočit a připomenout tohoto odvážného vědce, který nesl světlo do tmářského světa nevědomí udržovaného v USA církvemi. Že bych ale měl z filmu nějaký silný prožitek, to se říci nedá. Zkrátka solidní průměr co stojí za vidění. Za mne jsou to tedy 3 žlabatky. * * * ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Těžko hodnocení filmu oddělit od hodnocení osoby o které tento film je... ale budiž, životopis je to poměrně standartního střihu a ač je natočený zručně a zajímavě, nejde se svým vhledem do Kinseyho osobnosti tak hluboko jak by mohl jít, tedy zůstanu na 8/10. S Kinseym samotným a jeho životními postoji ovšem souhlasím jednoznačně a bez výhrad... až je to zvláštní, netušit o něm vůbec nic, a najednou zjistit že už před sedmdesáti lety tento člověk říkal přesně to samé co já jsem postupně objevoval celý svůj dosavadní život. Škoda že i přesto jsou jeho názory stále tak moc tabuizované a odsuzované. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Trochu obyčejná diskuze okolo sexu, která s odstupem velmi dlouhé doby nepůsobí tak přelomově, jako v době kdy Kinsey říkal a dělal co mu přišlo na mysl. Dnes působí možnost nemluvit o sexu velmi zastarale a přitom ta doba není natolik vzdálená. Snímek spíše skládá úctu muži, než tomu co dokázal. Neříkám, že si to nezaslouží, ale některé detaily jsou dost k ničemu a film nepůsobí jako celek příliš dobře. Přesto má Kinsey mé vélké díky... ()

Galerie (24)

Zajímavosti (14)

  • Svlékací scéna Petera Sarsgaarda nebyla ve scénáři. (Kulmon)
  • Snímek je inspirovaný knihou Jonathana Gathorna-Hardyho „Sex the Measure of All Things: A Life of Alfred C. Kinsey“. Zoolog a sexuolog Alfred C. Kinsey (1894-1956) rozvířil hladinu veřejného mínění zejména svými výzkumy, jejichž závěry publikoval v knihách s výmluvnými názvy „Sexual Behavior in the Human Male“ (1948) a „Sexual Behavoir in the Human Female“ (1953). Až do své smrti se věnoval výzkumu sexuálního života vězňů a Evropanů. (imro)
  • Nízkorozpočtovka za 11 milionů debutovala během víkendu 12. – 14. 11. 2004 jen v pěti kinech, kde vydělala 169 038 dolarů. Později distributor Fox Searchlight počet kin zvýšil, a tak se celkový výdělek do konce března 2005 vyšplhal na 10,2 milionu. (imro)

Související novinky

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Kandidátů bylo několik, a rozhodně nešlo o žádné druholigové hráče – padala jména jako Sofia Coppola či Gus Van Sant. Nakonec Rozbřesk natočí Bill Condon. Ten kdysi v polovině 90. let natočil… (více)

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)

Reklama

Reklama