Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Takže, pokud pohodlně sedíte, můžeme začít. Takto nás do příběhu vtáhne Liam Neeson, který v životopisném filmu Kinsey ztvárnil profesora Alfreda Kinseyho. Ten se v první polovině 20. století proslavil otevřenou studií lidského chování při té nejoblíbenější činnosti a lidské sexuality vůbec. Kinsey za svůj život vydal několik uznávaných publikací , které mezi tehdejší veřejností způsobily poprask svojí otevřeností a jednoduše tím, že všechno kolem sexu bylo v oné době velké tabu.

Kinsey: Jaká je Vaše nejoblíbenější poloha při milování ?
Dívka kolem dvaceti let: Ono jich je více?

Režisérem a scenáristou filmu je Bill Condon, známý díky filmu Bohové A Monstra (Condon za něj dostal Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář). Je také autorem scénáře k muzikálu Chicago. Kinsey si vás získá skvělým suchým humorem, neopakovatelným hereckým výkonem Liama Neesona, sugestivní hudbou a... Let´s talk about sex. Film už stačil získat po světě desítky ocenění a nominací na Globy, Bafta, Oscary, Golden Satelite Awards, Los Angeles Film Critics Association atd. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (233)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

O filmech podle skutečných událostí a především o těch životopisných se traduje, že bývají nudné a často natáčené tak nějak z povinnosti či z kalkulu. Kinsey ukazuje, že to jde i jinak. Předpokladem je silný námět, kvalitní scénář a obsazení. Kinsey se v ničem zásadním neodchyluje od skutečnosti a přece se místy dostává na půdu ryzí komedie - tak nám někdejší názory na lidskou sexualitu mohou připadat absurdní a směšné. Už v první scéně dští ctihodný postarší gentleman oheň a síru proti bezbožné novince - zipům u kalhot, které umožní bezbožné mládeži ukájet své choutky kdekoliv a kdykoliv a v krátké době zajisté přivedou naši civilizaci k úpadku. Kinsey otevřel zakázanou 13. komnatu poznání lidské sexuality a ukázal, jací jsme ve skutečnosti, nikoliv jak by nás chtěli vidět úzkoprsí vykladači společenské morálky a náboženští aktivisté. Kinsey použil vědeckou metodu zkoumání tam, kde dosud vládla neznalost, pokrytectví, předsudky a nesmyslná tabu. Společnost nezkazil, jen jí nastavil zrcadlo. Jeho práce významným způsobem ovlivnily společenskou atmosféru a nástup sexuální revoluce, stejně jako ženskou emancipaci. Jeho vědecké výstupy byly v některých případech korigovány, ale zásadní poznatky nedokázal zpochybnit nikdo. Snímek je lakmusovým papírkem tolerance a svobodomyslnosti. Všiml jsem si, že někteří nadšení příznivci Californication (ale nejen oni) s jeho promiskuitou, citovou vyprázdněností a povrchností mají najednou se sexuální otevřeností Kinseye velké problémy. Snímek přinesl velkou hereckou příležitost Liamovi Neesenovi a Lauře Linney, které oba beze zbytku využili. Celkový dojem: 95 %. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Těžko hodnocení filmu oddělit od hodnocení osoby o které tento film je... ale budiž, životopis je to poměrně standartního střihu a ač je natočený zručně a zajímavě, nejde se svým vhledem do Kinseyho osobnosti tak hluboko jak by mohl jít, tedy zůstanu na 8/10. S Kinseym samotným a jeho životními postoji ovšem souhlasím jednoznačně a bez výhrad... až je to zvláštní, netušit o něm vůbec nic, a najednou zjistit že už před sedmdesáti lety tento člověk říkal přesně to samé co já jsem postupně objevoval celý svůj dosavadní život. Škoda že i přesto jsou jeho názory stále tak moc tabuizované a odsuzované. ()

Reklama

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Zajímavý film, který mě zaujal hlavně svou teorií stupnice nula (silně heterosexuální heterosexuál) až šest (silně homosexuální homosexuál), podle které je ale málo lidí skutečně vyhraněných a většina se pohybuje - podobně jako je tomu i u jiných věcí - kdesi uprostřed. Za sexuální osvětu pana Kinseyho v Americe děkuji, jeho publikace bych si ráda přečetla, ale jinak mě tato 118-minutová sonda do jeho života nechává naprosto chladnou a to i přes výborného Liama Neesona v ústřední roli. Prostě na můj vkus bylo ve filmu od druhé poloviny trochu přepenisováno a převagínováno, zatímco emoce se kamsi vytratily. Škoda, škoda. Kinsey by se dal totiž určitě natočit s větší procítěností a méně dokumentárním stylem (viďte, pane Formane). ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Kinseyho napřed fascinoval hmyz a tak sebral tisíce vzorků na podporu svého výzkumu. Pak ho fascinoval sex a tak opět sbíral vzorky. A taky lidi, jejich praktiky, uchýlky, odchylky, potřeby, zasuté a nevyřčené problémy a touhy, přičemž zašel možná nejdál, kam až to šlo. Neskutečná drzost - v té době - zachránila ale spoustě lidí když ne přímo život tak jeho kvalitu určitě. Film na téma, které ještě dnes vidíme jako choulostivé, je naprosto mimořádně scénáristicky zvládnutý. Vynikající film, tak vynikající, že si mohl dovolit i pohled na "dvě srnky", aniž by to byl kýč. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Bořit předsudky, klišé, společenská tabu, přinášet informace o věcech, které většina společnosti považuje za nemorální, to je věc, která byla, je a bude strašně těžká. Když proti vám stojí většina společnosti, je těžké ji přesvědčit o vaší pravdě, vnutit jí věci, které vlastně ani slyšet a znát nechce. Alfred Kinsey se pokusil bojovat s větrnými mlýny a jeho snažení perfektně zobrazuje tenhle film. Je fakt, že obrovská část filmu těží právě z fascinující prudérnosti a neinformovanosti společnosti té doby (i když dnes to není v některých směrech o moc lepší), hlavně první část, která je také mnohem zajímavější a zaujme... Druhá půlka už lehce zkomírá, ale i tak si drží nadprůměrnou úroveň, i když pořád tak trochu díky choulostivosti a zajímavosti tématu (takže vlastně i scénáře, když tohle všechno dokázal zachovat i na plátně :-)). Dávám 4* a jsou naprosto poctivé. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (14)

  • Kinseyovi studie jsou stále tak revoluční a šokující, že nebyly nikdy všechny vydány a jsou dosud na indexu, tedy nesmí být vydány. Dostat se k originálům lze jen na objednání a v odůvodněných případech. Spravuje je „Kinsey Institute“. (sator)
  • Snímek je inspirovaný knihou Jonathana Gathorna-Hardyho „Sex the Measure of All Things: A Life of Alfred C. Kinsey“. Zoolog a sexuolog Alfred C. Kinsey (1894-1956) rozvířil hladinu veřejného mínění zejména svými výzkumy, jejichž závěry publikoval v knihách s výmluvnými názvy „Sexual Behavior in the Human Male“ (1948) a „Sexual Behavoir in the Human Female“ (1953). Až do své smrti se věnoval výzkumu sexuálního života vězňů a Evropanů. (imro)
  • Svlékací scéna Petera Sarsgaarda nebyla ve scénáři. (Kulmon)

Související novinky

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Kandidátů bylo několik, a rozhodně nešlo o žádné druholigové hráče – padala jména jako Sofia Coppola či Gus Van Sant. Nakonec Rozbřesk natočí Bill Condon. Ten kdysi v polovině 90. let natočil… (více)

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)

Reklama

Reklama