Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" z produkce HBO Films vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých “hasičů” se zapojují do televizí přenášených misí zvaných „najdi a znič“ s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání “druhé občanské války,” v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury – pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit. (HBO Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (115)

Marze 

všechny recenze uživatele

Téma sociální spravedlnosti podle dystopické novely amerického spisovatele Raye Bradburyho z roku 1953. Román byl jedním z jeho pěti nejslavnějších děl a byl ověnčený žánrovou cenou Hugo. Názvem odkazoval na teplotu, při které se papír vznítí a hoří. Kniha reagovala na masivní rozšíření televize v amerických domácnostech a s tím spojený nárůst konzumerismu, na studenou válku, na soudobou politickou éru mccarthismu, projevy totalitarismu, na obřadné pálení knih, které byly ve třicátých letech v Německu označeny jako nepřátelské vůči nacistické ideologii. V roce 1966 román poprvé zfilmoval klasik francouzské nové vlny režisér François Truffaut. Tuto druhou, televizní adaptaci (HBO) provedl Američan íránského původu Ramin Bahrani. Je to "update", částečně i upgrade Bradburyho prozíravého příběhu. Ne však moc povedený. Zde již existují i knihy elektronické a děj se na rozdíl od předchozí adaptace odehrává v úplné tmě. Postavu hasiče zde ztvárnil černošský herec Michael B. Jordan, v původnímu filmu to byl "árijsky" modrooký blonďák Oskar Werner. Tato nová verze byla vytvořena pro generaci diváků odkojených sérií Hunger Games. Potenciál filmu o společnosti v níž jsou zakázány knihy není moc využit. Také další motivy nepůsobí moc rozvinutě (například důvody vzniku "druhé občanské války" a co se stalo po ní, jsou jen mlhavě naznačeny. Dialogy jsou doslovné a motivace postav působí nepřesvědčivě. ()

Eleanor05 

všechny recenze uživatele

Škoda. S více penězi, tím pádem větší a lepší výpravou, s hlubším vysvětlením fungování světa a podrobnějším nahlédnutím do myšlenek, které vedly společnost k likvidování knih, by to nemusel být tak špatný film. Tedy za předpokladu lepšího scénáře, charismatičtějšího hlavního představitele, kreativnější režie a výraznější hudby. Dokonce by z toho mohl být i dobrý seriál, či minisérie, kde bychom se seznámili se světem a postavami alespoň do té míry, aby nám na nějaké z nich záleželo. Jen kdyby do toho HBO nainvestovalo víc peněz a chopili se toho kvalitní tvůrci. Ale takhle tuhle podprůměrnou, bezkrevnou, fádní nudu nemohl zachránit ani Michael Shannon. ()

Reklama

luka4615 

všechny recenze uživatele

Knižní předlohu jsem nečetl, nemohu tudíž posoudit, zdali je lepší či horší než tato filmová adaptace. Budu tedy vycházet primárně z dojmů, které jsem "nabyl" při shlédnutí snímku Fahrenheit 451. Snímek Vás zaujme především svým "naleštěným" vizuálem, který dokonale kontrastuje se strohou vizí budoucnosti. Bohužel, mimo tyto pozitivní atributy nemá snímek vůbec nic, čím by zaujmul. Jako by se ona krásná vizuální strohost "přenesla" i do scénáristické linie, kde nadělala neuvěřitelnou spoušť, přičemž po ní zbyl jenom příběhový chaos, příšerné herecké výkony (Michaela Shannona samozřejmě nepočítám, ten je skvělý jako vždy) a přemrštěná stopáž. Je vážně velká škoda, že snímek Fahrenheit 451 dopadl zrovna takto. Potenciál na stylovou a pochmurnou akční látku zde rozhodně byl. „Knowledge is dangerous.“ ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Dva roky jsem se těšil na novou verzi. Právě proto, že jsem četl knihu a viděl původní film, nešlo nebýt natěšený na to, jak si tvůrci poradí s remakem (to jsem netušil, že i s přenesením děje do současnosti). Protože ruku na srdce, s nástupem internetu Bradburyho zásadní dílo totálně ztratilo na aktuálnosti. A ve filmu je to bohužel od začátku vidět. Řeší se tu, že jsou zakázané a prakticky neexistují věci jako papír, tužka (což je ale z praktického hlediska vyloučené) a místo internetu je tu "Devítka", nová verze interaktivního internetu s vlastní formou el. inteligence napojené online (rozuměj, máš webku u sebe doma pořád online a kromě jiného tě tak špehuje). Atmosféra není propadák, ale dalo se zabrat víc, naprosto neúčinná je snaha tvůrců obhájit, proč v dnešní době (odhaduju, že film se odehrává v budoucnosti, jsou tu odkazy na druhou občanskou válku - umřelo 8 mil. lidí) může fungovat podobné omezování. Shannon je perfektní, Jordan promine, ale jeho postavu mohl zahrát jakýkoliv mladý černoušek. Soufia málo sexy. Celkově hodnotím střízlivě, atmosféra filmu 1966 ani zdaleka nedosažena, v tomhle HBO projektu se mi líbila jedině ta scéna s pálením. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Bradburyho předlohu jsem (ještě) nečetl, ale tohle nebylo až tak špatné, jak jsem očekával. Jasně, kdovíjak dobrá adaptace to nebude. I pro neznalce je to takové nedomrlé, jako kdyby scénáři něco chybělo. Možná určitější pointa. Tahle adaptace vlastně docela působí jako další epizoda ze seriálu Black Mirror, který různá dystopická témata ztvárňuje velmi obdobně - tedy tak, že se logika poddává myšlence. Ten je ale taky absurdnější a uvědoměle nerealistický, což v tomto případě asi tak úplně chtěné a uvědomělé nebylo. Tady to bylo prostě spíše jen nedotažené. Pořád ale velmi koukatelné béčko, byť s mizerným scénářem. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Mezi dalšími hořícími knihami lze vidět i knihu „Harry Potter a Kámen mudrců“ od J. K. Rowling. (Zefill)
  • Mezi hořícími knihami v prvních dvou trailerech jsou vidět knihy „Zločin a trest“ od Fjodora Michajloviče Dostojevskiho, „Lolita“ od Vladimira Nabokova, „Kdo chytá v žitě“ od J. D. Sallingera, „Things Fall Apart“ od Chinua Achebe a „Brown Skin, White Masks“ od Hamida Dabashiho. (hansel97)
  • Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (BMW12)

Související novinky

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)

Reklama

Reklama