Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" z produkce HBO Films vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých “hasičů” se zapojují do televizí přenášených misí zvaných „najdi a znič“ s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání “druhé občanské války,” v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury – pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit. (HBO Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (115)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Dva roky jsem se těšil na novou verzi. Právě proto, že jsem četl knihu a viděl původní film, nešlo nebýt natěšený na to, jak si tvůrci poradí s remakem (to jsem netušil, že i s přenesením děje do současnosti). Protože ruku na srdce, s nástupem internetu Bradburyho zásadní dílo totálně ztratilo na aktuálnosti. A ve filmu je to bohužel od začátku vidět. Řeší se tu, že jsou zakázané a prakticky neexistují věci jako papír, tužka (což je ale z praktického hlediska vyloučené) a místo internetu je tu "Devítka", nová verze interaktivního internetu s vlastní formou el. inteligence napojené online (rozuměj, máš webku u sebe doma pořád online a kromě jiného tě tak špehuje). Atmosféra není propadák, ale dalo se zabrat víc, naprosto neúčinná je snaha tvůrců obhájit, proč v dnešní době (odhaduju, že film se odehrává v budoucnosti, jsou tu odkazy na druhou občanskou válku - umřelo 8 mil. lidí) může fungovat podobné omezování. Shannon je perfektní, Jordan promine, ale jeho postavu mohl zahrát jakýkoliv mladý černoušek. Soufia málo sexy. Celkově hodnotím střízlivě, atmosféra filmu 1966 ani zdaleka nedosažena, v tomhle HBO projektu se mi líbila jedině ta scéna s pálením. ()

SaNcHeZ_cz 

všechny recenze uživatele

Protože proč neudělat ze všech hlavních motivů a point knihy naprosto povrchní a jednorázové frky, které nikam moc nevedou. Snaha adaptovat moderní společnost působí spíše humorně než seriozně a samotné přepracování Guyova příběhu tak trochu nedává moc smysl a herci tomu zrovna moc nepomáhají. Navíc i Beatty, pro kterého není snad vhodnější volba jak Michael Shannon působí v tomhle podání jako ubožák a tlučhuba bez. Tohle se prostě těžce nepovedlo a tak nějak přemýšlím, pro koho tenhle film vlastně měl být. 451 stupňů Fahrenheita je slabým sci-fi snad po všech stránkách, které nezvládá stát ani na vlastních nohách, natož aby se jako modernizace odkazovalo k předloze. Hloupé, nudně natočené, ošacované o smysluplné dialogy a hlavní významy. Dejte si radši Equilibrium, ač je to smutné, je to podstatně věrnější adaptace než tohle (ačkoliv to adaptace na rozdíl od tohoto není). ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Bradbury rotuje v hrobě. Mezi spalovanou literaturou je i Harry Potter. 1) Seriálové produkce HBO bývají mimořádně zdařilá díla. Filmové produkce HBO jsou většinou mizerné blockbustery nevalné hodnoty. Proč tomu tak je, netuším. Za výstižný příklad může sloužit nová verze příběhu o jednom požárníkovi._____ 2) Když Raymond Douglas Bradbury publikoval podle mnohých své vrcholné dílo, novelu 451 stupňů Fahrenheita, bylo mu 33 let a před půl rokem právě zemřel Stalin. Jeden z největších autorů scifi literatury vytvořil jednu z nejslavnějších dystopických vizí světa otroků, v němž jsou otroci sami šťastni, že jsou, co jsou._____ 3) Obecně je velmi těžké převést psané slovo do obrazové podoby, pokud hlavním nositelem sdělení knihy je čtenářova fantasie. Proto se věc taky jen málokdy podaří._____ 4) A zde se to nepovedlo ani trochu. Tento "oslnivý thriller" (text HBO Europe) nedokázal ani to, co jeho předchůdce._____ 5) Filmaři nejprve děj pečlivě zbavili všech duchovních aspektů a diváka zprostili jakékoli potřeby přemýšlet. To nejzajímavější na knize - dílčí náznaky, z nichž si čtenářova fantasie vytváří představu o popisovaném světě, důkladně vyškrtali._____ 6) Pak do světa nasadili z jiných filmů "osvědčené chuťovky". Vznikl tak akční odboj (úhoři - what the fuck) a příprava vzpoury. Do očí se kape tekutina, která vede k amnézii (Muži v černém). Televizi zpřítomňuje 9. kanál. Za hranicemi je "normální" život (Příběh služebnice). Vlastně jde o souboj technologií: protiknižní vs. omnis. Jako byste u dobrého jídla nahradili koření průmyslově vyráběnými ochucovadly. Film se tak stal dalším z mnoha rychloobrátkových "fastfoodových" počinů a zařadil se mezi nejhorší díla žánru._____ 7) Fahrenheit 451 - The temperature at which book paper catches fire and burns... Bradbury se spokojil s první informací o teplotě, při níž dochází k samovznícní papíru (233 stupňů Celsia). Dnes ovšem vědci tuto teplotu stanoví na 218 - 246 stupňů v závislosti na druhu papíru. ()

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Tak tohle nemá už vůbec nic. Vlastně jediná věc, pro kterou se některé remaky v poslední době točí je asi možnost přeobsadit hlavního hrdinu afroameričanem. Stává se to v seriálech i nových filmech. Např. Sedm statečných atd. Někdo to dotáhne až do plného obsazení černošskými herci - poslední verze Čaroděje ze země Oz. Místo aby film buď vystihl myšlenku knihy, kopíruje verzi Francois Truffauta a jeho nápad s chodícími knihami - lidmi. Film vůbec nemá ten existenciální přesah a neustálým strachem a už vůbec neukazuje duchovní krizi společnosti. ()

majo0007 odpad!

všechny recenze uživatele

Toto treba spáliť a prosím nehasiť. Truffaut je sto a jedno! Negerská korektnosť vo filme dotiahnutá do trapnej krajnosti... (už do toho pustiť len nejaký FuckMother song) pri tom pálení tuším ten neger začne aj rapovať, pritom v originále je Montag zrkadlom blonďavej modrookej árijskej rasy. Tento román, ktorý fungoval v 60rokoch (film-remake) je v dnešnej dobe proste nereálny, čo si tvorcovia absolútne neuvedomili, a stavili len na lacnú pc-animáciu. Vlastne oni sa nemali ani od čoho odraziť - v dnešnej internetovej dobe máte z toho všetkého pálenia kníh nulový pocit! Film patrí bez debaty do odpadu. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Natáčelo se ve městě Hamilton (Ontario, Kanada). (BMW12)
  • Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (BMW12)
  • Mezi hořícími knihami v prvních dvou trailerech jsou vidět knihy „Zločin a trest“ od Fjodora Michajloviče Dostojevskiho, „Lolita“ od Vladimira Nabokova, „Kdo chytá v žitě“ od J. D. Sallingera, „Things Fall Apart“ od Chinua Achebe a „Brown Skin, White Masks“ od Hamida Dabashiho. (hansel97)

Související novinky

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)

Reklama

Reklama