Reklama

Reklama

Prehistorická planeta

(seriál)
  • USA Prehistoric Planet
Trailer 1

Série(2) / Epizody(10)

Obsahy(1)

Podívejte se na zázraky našeho světa jako nikdy dřív prostřednictvím tohoto působivého dokumentárního seriálu od Jona Favreaua a producentů Zázračné planety. Cestujte s námi 66 milionů let do minulosti, kdy pevninu, moře a nebe křižovali majestátní dinosauři a další úžasní živočichové. (Apple TV+)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (45)

Finskej 

všechny recenze uživatele

Seriál je pěkný, ale fascinuje mě, jak mohl někdo vyrobit, schválit a do světa pustit tak strašlivě nevyvážený zvuk. Fakt zle ukrutně, člověk aby neustále přidával, aby slyšel komentář, a ubíral, aby ho nezabily oproti komentáři příliš nařvané zvuky efektů/okamžiků a, když je tak hlasitá, až nesnesitelně dramatická hudba. Jak je jinak vše uděláno profesionálně, tento aspekt působí až udivujícně odfláknutě. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Ten zajímavější letošní Jurský svět - s láskou jsem u něj zavzpomínal na vyrůstání u Putování s dinosaury. Velká paráda to je. A přitom v podstatě úplně tradiční přírodopisný dokument jako ze současnosti - tuhle iluzi podporují až úsměvné detaily jako "fyzická" kamera do které dinosauři šťouchají když přijdou moc blízko, nebo černobílé noční záběry. A samozřejmě s narací Davida Attenborougha. Putování s dinosaury vlivem starého televizního CGI už dost nehezky zestárlo - ale stejný osud už tohle nečeká, Apple do Prehistoric Planet napumpovalo solidní rozpočet a všechno v něm fakt hraničí s fotorealismem, tohle bych s chutí chtěl vidět v IMAXu a ve 3D. A fascinuje mě progress v poznání dinosaurů a jejich života za těch pár desítek let od Jurského Parku. Nejde jen o to že Velociraptor teď vypadá jako trochu větší a smrtonosnější slepice, ale detaily z chování zvířat, speciálně když jde o rozmnožování podobné bizarně komplexnímu chování zvířat současných. ()

Reklama

Klajnik 

všechny recenze uživatele

S přihlédnutím oka 3/5, protože mám přírodovědné dokumenty prostě rád. Technologie je dobrá, takže to vizuálně vypadá dobře. Problém je jen v tom, že to informačně není moc nabité a tak u některých situacích pochybuji nad tím, jak mohou jisté věci vědět s určitostí. Jak mohou vědět, že si dinosauři kradli větývky z hnízd, aby si usnadnili stavbu vlastního? Možná je to spíše doměnka. Možná je to doměnka vysoce pravděpodobná, protože to mezi zvířaty může být dost běžné. Někde jsem to už slyšel u nějakého dnes žijícího druhu. Každopádně by se mi líbilo, kdyby Attenboroughův komentář nebyl tak úsporný a sděloval podstatně víc informací či toho, jak jsme došli k tomu, že z určitých faktů vyvozujeme určité hypotézi. Jasně, ono mi dává smysl, že byl T-Rex dobrý plavec, když přihlédnu k té stavbě těla, ale stejně bych chtěl vědět víc. ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Moc hezky udělané, bohužel tím, že je to celé vymyšlené a podle scénáře, přichází to o kus kouzla a opravdovosti těch "pravých" dokumentů o přírodě. Ale pro milovníky dinosaurů a knih Josefa Augusty povinnost, jen se připravte na to, že dinosauři vypadají jinak než jak je znáte z Jurského parku (a Jurassic World Evolution) či Burianových ilustrací. Třeba opeření raptoři vypadají fakt legračně. Malou výtku spatřuji v tom, že jak je doprovodný komentář "pro blbé", jsou v něm neustále jména současných světadílů, které v mezozoiku ještě neexistovaly. Oč stylovější by bylo "V lesích jižní Gondwany rostou jedny z nejvyšších stromů světa..." :) ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Forma za pět hvězdiček, obsah za dvě? Nejsem paleontolog, ani nejsem puberťák, abych si myslel, že vím všechno. Budu tedy věřit, že postřehy prezentovaná Davidem Attenboroughem nejsou vycucané z prstu. I tak bych se ovšem vsadil, že detailní informace ze života dinosaurů stojí na vodě, nebo přinejmenším spadají do kategorie "kvalifikovaný odhad". Záleží tedy, co od dokumentu očekáváte. Jestli vědu, tak je vhodné přistupovat k informacím skepticky. Jestli očekáváte divadlo, tak uvidíte světovou extratřídu. ()

Galerie (136)

Zajímavosti (5)

  • Podle vokalizačních studií z let 2022–2023 neptačí dinosauři neuměli řvát ani vydávat většinu zvuků jako současní savci, jejichž hlasy byly v minulosti pro dinosaury hojně užívány. Dinosauři totiž narozdíl od savců postrádali hrtan (lyrinx). Avšak podle nově nalezených fosilií mnoho z nich (přinejmenším v případě obrněných ankylosaurů, jako jsou rody Anodontosaurus, Antarctopelta a Tarchia, objevujících se v tomto dokumentu) disponovalo syrinxem (zvukovým orgánem, jímž jsou opatřeni dnešní ptáci současní dinosauři), tudíž vydávali spíše zvuky podobné jejich moderním blízkým příbuzným – ptákům a krokodýlům. Nicméně i přesto se mnoho dinosauřích zvuků mohlo (byť vzdáleněji) podobat i těm od současných savců. Z vědeckého hlediska je však většina dinosauřích zvuků v tomto dokumentu na rozdíl od ostatních dosud nejblíže realitě nejen ze světa končícího období křídy. (Marasuchus17)
  • První dvě série dokumentu jsou zaměřeny na druhohorní faunu stratigrafických stupňů maastricht (72–66 milionů let) a kampán (72–83 milionů let), z posledních dvou období pozdní křídy a celé éry druhohor. V této době dospěla evoluce neptačích dinosaurů, pterosaurů, většiny tehdejších mořských plazů (mosasaurů a plesiosaurů), amonitů a dalších pradávných živočichů k vrcholu. Jejich biodiverzita byla tehdy jednou z nejvyšších během celého času jejich existence. Tento fakt dokládá mimo jiné bohatý fosilní záznam v sedimentech z věků odhalených v mnoha světoznámých geologických souvrstvích. Z nich jsou nejvýznamnější zejména souvrství Dinosaur Park v Kanadě (s 49 druhy dinosaurů) a Hell Creek v USA (s 27 popsanými dinosauřími druhy). (Marasuchus17)

Reklama

Reklama