Hanebný pancharti

• USA Inglourious Basterds (více)
USA / Německo, 2009, 153 min (Alternativní 147 min)

Diskuze

flanker.27 (hodnocení, recenze)

mm13: O tom taky nikdo nemluví. Nýbrž o tom, aby vůbec měl někdo motivaci se vzdát... BTW jak známo, přiznámí nebo informace získaná mučením je těžce nespolehlivá. Ale jak jsem již byl pravil mnohokrát, Quentin podle mě nemá zájem jakkoli dokumentovat válečné metody, chce se jen pořádně vyřádit...

mm13 (hodnocení, recenze)

MrCreosote: nemyslím, že by zastrelenie malo rovnaký efekt ako pálka... a keď to tebe prišlo sexy a úžasné, tak spytuj seba, nie Tarantina... rovnako tak ho mohli mučiť, vytrhávať mu nechty, rezať ho od nôh, vyvraždiť mu pred jeho očami celú rodinu, od chromej babičky po päťmesačné batoľa... po prvej rane (keď už sa chcete baviť v tejto rovine) bol mŕtvy a všetko čo nasledovalo sledovalo jediný cieľ - prinútiť zvyšných preživších prehovoriť... nie, rana do hlavy by tento efekt nemala, ja by som tomu neuveril.
flanker.27: on pred ním ale nekľačí v pokore a neprosí o odpustenie, vlastne pred ním vôbec nekľačí ale sedí...
Eodeon: kde píšem že je táto scéna oproti iným špecifická? je rovnako dôležitá ako každá iná scéna, všetky bez výnimky tu majú svoje miesto a význam... diskusia nezačala mojim velebením tej scény, jej vyzdvihovaním nad ostatné, ale tým, že iným užívateľom prekáža.
A pýtaš sa ma na čo? Prečo ju pán scenárista a režisér v jednej osobe natočil tak, ako ju natočila či ju vôbec mal natočiť? Ale to ja netuším! Ja ju beriem aká je, našiel som si v nej ako divák dostatok informácii a chápem ju... možno po svojom, každopádne má pre mňa význam. Keby tam nebola, bol by to úplne iný film a ja si ani neviem predstaviť, nemám dôvod predstavovať aký...
moviefilm: takí ale bastardi sú!

MrCreosote

MrCreosote (hodnocení, recenze)

Chtěli zjistit informaci, fajn. Voják jí neprozradil - místo rozmlácení hlavy pálkou ho mohli střelit do hlavy, účinek by byl podobný (ti ostatní dva byli podělaní strachy ještě než tam nakráčel Roth). Mně u téhle scény zkrátka vadí, že je zde předváděno, že je něco sexy a úžasného na tom rozmlátit někomu hlavu palicí, a smát se a tleskat u toho jako pominutý. Pancharti byli zkrátka sadističtí maniaci, žádní záškodníci. Tsunami_X: Podle mě by ta scéna mohla fungovat, pokud by se vynechal ten panchartský výsměch a křepčení a vůbec to, že si to všechno tak strašně užívají. Roth by mu to mohl napálit do hlavy, ovšem s naprosto vážným ksichtem předtím i potom. To platí i o ostatních panchartech. Pak by ta scéna získala na intenzitě a opravdovosti.

Tsunami_X

Tsunami_X (hodnocení, recenze)

flanker.27: Ty jsi tady z lidí vytáhl neuvěřitelný moudra, díky.Eodeon: Podle mě je tam důležitej ten prvotní šok. Tzn. že je tam taková okatá konfrontace chytrého a elegantního zla, proti ne zas tak chytrému a hodně uvozovkovému dobru. Najednou je to nastavený tak, že ti dobří si užívají likvidaci těch zlých a ještě jim to navíc dělá dobře. To umlácení by tě mělo nakopnout ke zvážení, jak si sám ochotný jít daleko a zda to není lepší, když to za tebe udělá někdo, na koho se pak můžeš dívat trochu spatra. Ale když se na to budu dívat přes Tarantina, tak je to prostě nějaký revenge finále, který je na začátku filmu. Ještě mě napadá, že díky tomu, že kamera po té ráně bejsbolkou bere najednou celek, dává divákovi na vybranou. Viděl jsi co je potřeba udělat pro to, aby to dobře dopadlo. Vyber si, jestli seš pro nebo ne. A mrkni se na to z odstupu.

moviefilm

moviefilm (hodnocení, recenze)

Zdá sa ti normálne odbachnúť len tak niekoho??? Ten človek mal rodinu, svoj život, a práve takéto filmy vedú k tomu, aby sa podobné veci diali aj v reálnom živote...

Charon11

Charon11 (hodnocení, recenze)

No způsob zjištění informace, který tady diskutujeme je jistě krutý (zaslouží odsouzení), ale účinný....Informaci získali a přežili. Kdyby s nima diskutovali nabídli jim cigárka, tak tu informaci nemaj. To je to, proč se tyhle metody používaj /v reálu i na plátně v jiných filmech). Ve filmu zaznělo také to, že se pancharti stali noční můrou německých vojáků. To by se diskuzí asi nepovedlo. SS jednotky si svoji pověst také musely "zasloužit".

flanker.27 (hodnocení, recenze)

Teď jsem si vzpomněl na jeden příměr z mé oblíbené Písně ledu a ohně, nenapíšu to přesně jen po paměti. Zazní tam zhruba věta: "Když před tebou někdo poklekne, musíš mu pomoci vstát, jinak před tebou nikdo poklekat nebude." Tedy když někomu nedám příležitost se vzdát za přípustných podmínek, bude bojovat ještě tvrději. Samozřejmě to neplatí stoprocentně a už vůbec ne ve všech kulturních okruzích. Ale víceméně to vystihuje moje přesvědčení. A co se týče pomsty apod.? Všiměte si, že i takovýho Eichmanna židi přivedli před soud. Bylo to už dlouho po válce, ale ani běhen ní ani bezprostředně po ní ke skutečně masovejm resp. organizovanejm aktům pomsty nedocházelo (byť se o tom tu a tam např. Landsmančaft snaží přesvědčovat). Je zajímavý, že tam, kde docházelo k excesům, je zpravidla nejhalasněji prováděli ti, kteří měli nejvíc máslo na hlavě, zatímco ti, co by měli nějaké morální právo pomsty, se mstili málokdy. možná právě proto, že věděli, co to je bejt bezbranná oběť. To je moje přesvědčení a na tom chci žít a zemřít :)) Howgh.

podfuk

podfuk (hodnocení, recenze)

tak ja treba tu scenu s basebolkou chapu tak, ze meli 3 zajatce, ze kterejch potrebovali dostat pozici nepritele, 1. neprozradil, takze musel chcipnout a kdyby ho jen zastrelili, tak by to na zbyli dva nemelo zdaleka takovej presvedcovaci efekt, jako kdyz mu Bear Jew rozmlatil hlavu basebalkou 2. odpraskli aniz stacil cokoliv rict a 3.proste nemel na vyber, pokud si chtel zachovat aspon minimalni nadeji na zachranu zivota

Xeelee

Xeelee (hodnocení, recenze)

Nechci vám do toho kecat a rušit tuhle poklidnou diskuzi, ale co třeba ty aférky s mučením zajatců vojáky?

mm13 (hodnocení, recenze)

Eodeon: z môjho príspevku z 28.12.2009 16:51 by si zhruba mohol získať predstavu o mojom postoji k tejto scéne... príspevok z 29.12.2009 15:07 sa tohto môjho postoja tiež dotýka.

Murdock (hodnocení, recenze)

flanker: no pises to blbe..kazdopadne nevim proc to resit, dneska uz i v kriminalkach muzes spekulovat o tom ze je tam samoucelny nasili jenze by byla trosku skoda zapadat do takovyho cenzorskyho rozrazovani..me treba celejch Sedm prislo jak samoucelne nasilnej blabol kterej zaujme jen tim nasilim ale rozhodne bych kvuli tomu ten film neodsoudil, proste staci jen rict ze te ta scena uplne minula :)

hanibalx

hanibalx (hodnocení, recenze)

tento film ma velmi zaujal troska iny pohlad na vojnu stroska inym koncom nez som cakal:)))))))))hod****

Tony.cs

Tony.cs (hodnocení, recenze)

flanker.27: Jde hlavně o to, že si troufáš tvrdit, že víš jak se lidé ve válce reálně chovali, nebo chovají, protože jsi toho hodně přečetl a prošel výcvikem, ať už střeleckým, nebo fyzickým. Alespoň tak to vyznělo z toho, co jsi napsal. Promiň, ale mě to tak přišlo. Jako by někdo řekl, že ví co je válka protože viděl Ryana či Black Hawk Down.

mm13 (hodnocení, recenze)

Nepíšeš to o nič blbšie než napríklad ja tie moje príspevky, ktoré sa už tiež, čo sa tejto témy týka, točia v kruhu... skrátka tvoj (váš) východzí bod (ktorý matne tuším) je iný, než môj (náš).
Ty vnímaš filmové násilie citlivejšie (precitlivelo) a máš predstavu, že by sa malo hýbať v presne vymedzených mantineloch ... ja som k tomu ďaleko zhovievavejší, nevadí mi ani v samoúčelnejších podobách, než ako ho vo svojich filmoch využíva Tarantino. Len uver, že u Tarantina máme čo dočinenia s jeho veľmi funkčným, presne načasovaným a celok dopĺňajúcim využitím. So svojim postojom to ale nemôžeš doceniť, rovnako ako niekto iný iné momenty v iných žánroch či pri iných tvorcoch. Punktum!
P.S.: druhé plány (zbrane, reálie a spojenecké rozhodnutia) sem už ale prosím neťahaj :-)

flanker.27 (hodnocení, recenze)

Murdock: Já vůbec neřešil jestli to patří nebo nepatří k válce. Krutost a magořina k válce nepochybně patří a nikde netvrdim opak. Ale o tom jsem se nebavil. O čem jsem diskutoval je (a píšu to už aspoň podvacátý, asi blbě), že mám pocit, že Tarantino má k tomuhle způsobu chování nějaký zvrhlý sympatie (bez ohledu na válku, protože stejnej pocit jsem měl u všeho, co jsem od něj viděl). O konkrétních reáliích války jsem se zmínil zcela ve druhym plánu a pořád nechápu, co tě konkrétně žere. Můžu k tomu doplnit jenom: Spojenci by museli bejt magoři schválit takovou akci, v podstatě by to znamenalo rozsudek smrti nad válečnejma zajatcema.

Murdock (hodnocení, recenze)

no ja prave nerikam co tam patri a co ne..ctim proste scenaristickou svobodu :)

mm13 (hodnocení, recenze)

tá scéna to tohto filmu patrí ... Tarantino nerieši druhú svetovú vojnu ako historickú udalosť, ale ako filmový žáner, rozpráva svoj vlastný príbeh v prostredí, ktoré upravil pre potreby tohto príbehu ... hrá sa, cituje, rozvíja, reflektuje, posúva ďalej, kladie do divákom neočakávaných súvislosti, hlavne ale ROZPRÁVA ... nemusí sa vám páčiť ako a akými prostriedkami, ale čo robí, robí skvele!

Murdock (hodnocení, recenze)

no ja zase nevim jakou ma spojitost knizka s valkou? :) jako treba kdyz si prectu knizku s receptama tak jsem kuchar a vim jak to chodi v kuchyni? a kdyz encyklopedii tak jsem mudrc? :) a kdyz knizku o valce a pak si picnu parkrat pro tak jsem vojak? :) nebud smesnej..ta scena v tom filmu bejt nemusela a nikomu neberu ze na koukani zrovna prijemna nebyla, ani ja se tim zrovna nebavil..ale povidat neco o tom jestli to patri nebo nepatri k valce jde uplne mimo kontext protoze to nikdo z nas vubec nevi a dokonce ani ty ne :)

flanker.27 (hodnocení, recenze)

Až mi to třeba vysvětlíš, tak ti můžu dát i za pravdu. Ale zatím jsi vysvětlil leda kulový, tak to zatim fakt nechápu. To víš, jsem zaostalej, jak mě někdo nepřesvědčí argumentem, tak mu nevěřim. Hrůza.

Murdock (hodnocení, recenze)

ja se te nesnazim nejakejma argumentama pretlacit v diskuzi moulo :) ja ti rikam ze blabolis o necem cemu nerozumis a ze to nechapes neni muj problem pane pačre :-D

flanker.27 (hodnocení, recenze)

Murdock: K tomu závěru: podle sebe soudím tebe? Jestli jsi mě o něčem přesvědčil, pak o naprostým nedostatku schopnosti říct byť jedinej argument.
Tony.cs: Já jaksi nechápu v čem máš problém, můžeš mi vysvětlit, co konkrétně ti vadí? Jediné k čemu jsem se tu vyjadřoval, je to, že se mi nelíbí, jak Tarantino přistupuje k násilí. Co to KURVA má co dělat s tím, že tvůj bratr někde nasazoval krk (nic proti tomu)? Dovolim si BTW tvrdit, že střeleckej výcvik PAČR je něco jinýho než když nějakej kretén "picne ze vzduchovky" a má se za kinga. Ale jak to souvisí se zbytkem pořád nechápu. A jo, máš pravdu, pokory moc nemám, resp. si velmi vybírám. A znovu, jak moje pokora souvisí s Tarantinem?

Tony.cs

Tony.cs (hodnocení, recenze)

flanker.27: Takže mi chceš říct, že jsi lépe informován, než třeba já. Sice jsem neprošel žádný výcvik, ale můj brácha je u armády a všechno mi o tom povídal. Blbej argument co? Zbroják si může udělat každej pitomec a ze vzduchovky, nebo malorážky si střelil snad každej. Válečný literatury mám doma minimálně 50 titulů, od encyklopedií vojenských strojů, vojevůdců a strategií, přes československé válečné romány až po moderní vojenskou literaturu. Ale to co ty tvrdíš, to bych si nedovolil. Na to se musí člověk hodně cejtit. Sebevědomí ti nechybí, kdežto pokora určitě. Nikoli přede mnou, ale co ty tu tvrdíš řekni před vojákem, co nasazoval krk na Východě. V lepším případě se ti vysměje. Rapl jako je můj brácha, by tě asi zabil.

Murdock (hodnocení, recenze)

Flanker: ty jses fakt hloupej :) precetl sis knizky a picnul parkrat z pistolek..a muzes mi rict co to ma spolecnyho s valkou? :-D ja jsem taky kopal s klukama na placku za domem do meruny a nekecam o tom jaky to je kopat pencli na mistrovstvi sveta..proste je to uplne neco jinyho..tak nekecej hlouposti a jdi radsi tahat kacera :-D

flanker.27 (hodnocení, recenze)

Charon11: Vojnu jsem sice už neabsolvoval (nikoli svou vinou, ale jako vysokoškoláka mě naše slavná armáda nedokázala umístit než byla povinná vojna zrušena), nicméně jsem absolvoval Policejní akademii, takže výcvik se zbraněma (a omezeně dokonce s pyrotechnikou) jsem absolvoval, nastříleli jsme toho za tři roky bakaláře víc než vojáci na vojně... :)) A to od pistolí až po SVD Dragunov. V magistru se už bohužel nestřílelo. Ze zkušeností taky vyplývá moje častý tepání nesprávnýho zacházení se zbraněma ve filmech... Jasný, že na střelnici je to trochu jiný, nicméně člověk si díky tomu dokáže celkem udělat obrázek, dále nemálo literatury a osobních vzpomínek nastudováno, takže jsem rozhodně informován lépe než průměrně.

Charon11

Charon11 (hodnocení, recenze)

PMcMurphy : To děláš dobře, protože ta fotografie je mé oblíbené filmové postavy Rodney z SGA.Nevím zda jsi ten seriál viděl :) U něj by zbraně byly jistě problém.... P.S. Ne každý si dá vlastní foto... sga-project.com/david/ levente : máš úplnou pravdu. Ta scéna mi přijde laciná (něco jako z TV silvestru) Může pobavit, ale oceňovat ji?

Guy Ritchie chystá válečný thriller

04.11.2020

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019