Hanebný pancharti

• USA Inglourious Basterds (více)
USA / Německo, 2009, 153 min (Alternativní 147 min)

civrss

Ať si každý říká co chce, Tarantino vždycky uměl a umět vždycky bude. Hanebný pancharti jsou prostě opět takovej nářez, že člověk jen sedí, čumí, a baví se. U většiny Quentinovek jsem byl vždycky nadšený hned po prvním shlédnutí. Po shlédnutí Inglourious Basterds jsem byl spíš plný rozporu. Až když jsem to viděl podruhé, potřetí, posedmé.... našel jsem v tom fakt srdcovku, kterou jen tak z paměti nevyškrábnu. Je to prostě dokonalé od začátku až do konce, nebudu ani mluvit o Bradovi, Christopheru Walzovi či Melanie Laurent, byli prostě skvostní. Tarantino si prostě pod taktovku nevezme žádný břídily a když už něco natočí, stojí to zato. Další klobouky byly smeknuty na tvoji počest a u dalších filmů opět budou. Už se nemůžu dočkat. ()

Chegi

Skvělé. Pocta spaghetti westernům se Tarantinovi povedla, k tomu sázka na hudbu Ennia Morriconeho a excelující Waltz to je ten správný mix na dobrý film. ()

Chipsonator

Fiktivní historie přímo z pera mistra Tarantina. Hanebný Pancharti jsou prostě nářez. Prostě není na dto když se Quentin rozhodne že do svého filmu dá nacisty, típky co loví nacisty, a židovku co se mstí nacistům. Pokud bych měl vybrat nejoblíbenější film od Quentina, tak bych ani nemusel dlouze rozmýšlet a řekl bych Hanebný Pancharti. Já jsem si protě tuhle fiktivní krvavou historii zamiloval. Zamiloval jsem si postavy, ať už se jedná o členy Panchartů a nebo nacistického Hanse Landu, zamiloval jsem si to násilí ve filmu, zamiloval jsem si hudbu a zamiloval jsem si celou scénu ve sklepě. Hanebný Panchrati jsou v mých očích Tarantinovym mistrovským dílem. 95% ()

kenkaku

Vcelku je mi fuk, že si Tarantino lehce upravil historii. Na filmy se nedívám jako na učebnice dějepisu. Na filmy se dívám abych se bavil a u "Basterds" se mi tak nějak nedařilo. Film je na mě až moc nevyvážený. Najdete v něm několik legendárních scének (Pittova Italština je geniální :)), ale je to proložené nehorázně zbytečnou plkací vatou. Takhle dvě a půl hodiny (ze kterých si odnáším pocit dvou hodin žvanění o ničem) nezachraňuje ani Christoph Walz, který je jako vždy výborný. Vážně je mi líto, ale tohle byl snad nejslabší Tarantino co jsem kdy viděl. ()

SheenaStaley

Pre mňa asi najlepší Tarantino. Dlho som to zvažovala, ale myslím, že prekonal aj Pulp fiction čo už je čo povedať. Aj po viacnásobnom zhliadnutí som stále očarená. Jedna úžasná scéna strieda druhú a herci tu maju vyslovene symfónie. A k tomu krásne "trestajú" náckov. Klobúk dolu. "Say auf wiedersehen to your nazi balls" ()

CSSML

Jedna hvězdička za umně natočenou první kapitolu s Christophem Waltzem. Další kapitoly jsou mišmašem nemravnosti, zvrácenosti, hlouposti a násilí pro násilí – zkrátka typický Tarantino. Židovští bijci nacistů, toť vskutku zářný příklad židovské propagandy. Film byl zřejmě točený na objednávku. Zajímavý komentář: Homer.p ()

Kuny27

Zajímavé! Prostě typická tarantinovka. Na brutalitě se nešetří, co může být vystřiženo je ponecháno, a slova se necenzurují. Mě ne uplně blízké, a být to od jiného režiséra, asi bych to nekousal. Ale tohle, to je velice zajímavé... Tarantino styl, na kterém se nešetří. Nejlepší jeho film, ale ne neoblíbenější! Film vás napíná pořád, pořád jste ve střehu, pořád se bojíte, co se stane. Nikdy nepřestane napětí. A mimo to zažijete i kulturní zážitek jazyků (nejlepší Pittova italština). Být s Waltzem v jedné místnosti a podléhat jeho otázkám, asi bych to nesnesl. Úžasná osoba. Co mě velice uchvátilo byla situace hlavní role- byla tam nějaká? Jako kdyby film byl samá vedlejší role... PRVNÍ SCÉNA MĚ DOSTALA K OBRAZOVCE a už mě ani jeden záběr neodvrátil (kromě skalpování - poprvé). Po zhlédnutí tohoto filmu si říkám, jestli někdy půjdu na premiéru :D ()

adam9

Film o Hanebných par(n)chan(r)tech, jehož středem nejsou hanební par(n)chan(r)ti and yet...prostě Tarantino v plné síle a celé své kráse. Lahodící dialogy, ostré akční scény nebo grandiózní finále. Těch typických rysů se najde hodně. Jestli už to je ohrané? Who cares! ()

Billie777

Moje chyba, měla jsem si to zjistit. Miluju válečné filmy ale také miluji válečnou historii a historii obecně a to je právě to. Tenhle film je fikce a to mi nešlo pod nos. Je to vlastně jen taková krvavá pohádka, pro fanoušky mainstreamových filmů a Tarantina ale s válkou (nejen tou druhou světovou) to fakt nemá nic společného. Kéž by to bylo tak snadné! Je vidět, když Američan točí o něčem, o čem má šumák. Bylo to tak šíleně nereálné. Ale na druhou stranu - každý má rád něco a pro ty, kterým je historie ukradená, by to mohlo být fajn. Ale já nemám ráda takové to "co by kdyby", hlavně ne u událostech, které se už staly a hlavně ne u druhé světové války. No, ale alespoň to mělo spád. Nuda prostě neměla šanci. Také tolik známých tváří, to se hned tak nevidí. Ale ze všech nejlepší byl jednoznačně Christoph Waltz, ten strčil do kapsy všechny včetně Brada Pitta. Dokonce jsem se přistihla, že jeho postavě fandím. Nikdy by mě nenapadlo, že budu fandit náckovi! A přitom to nebyl žádnej "hodnej" nácek, chudák kluk, co musel zabíjet aby přežil ale obyčejnej sadista! Neuvěřitelný... Ale co, nevadí, vždyť stejně neexistoval. :-) ()

Miller

Můj celkově nejoblíbenější Tarantino. Je tu naprosto bezchybný Christoph Waltz (nejvtipnější scéna s ním: hra). Také skvělí herci, mezi nimi: Brad Pitt, Michael Fassbender, Till Schweiger, Eli Roth, Daniel Bruhl, Gedeon Burkhard a mezi herečkami třeba Kruger. Opět naprosto geniální scénář a skvělá kamera, pana Richardsona. Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů vůbec. A pro mě, jako pro Žida pocit zadostiučinění. Lt. Aldo Raine: "Mluví jen Italsky, nejlíp umím já, pak Donny, pak Luis, a nakonec Omar" Omar: "Ale já Italsky neumím" Lt. Aldo Raine: "Právě proto jsi poslední". 100% ()

Zagros

Tady rovnou dávám plnou palbu pěti hvězd. Film mě naprosto uchvátil a pan Tarantino opět jednou dokázal namíchat dokonalou filmovou magii, která mě spolehlivě pohltila na více než dvě hodiny. Brilantní režie, úchvatná kamera, parádní hudba, výtečné obsazení a ještě lepší herecké výkony, skvělý příběh, napětí a gradace, černý humor, ... Už úvodní scéna mě svým napětím dokonale přikovala do sedadla a postupem času to bylo dokonce ještě lepší. Například další nezapomenutelná scéna v hospodě. Ke vší té chvále musím říct i to, že film funguje i opakovaně. Viděl jsem jej i podruhé na plátně a mé nadšení bylo snad ještě větší, když jsem si dokázal vychutnat všechny detaily. Za mě je to společně s Pupl Fiction nejlepší Tarantinův snímek. Bravo! ()

sQelle

Naprostá genialita. Hans Landa v podání Christophera Waltze, je pro mě asi nejikoničtější ztvárnění nacisty vůbec. Humor je tu krásně použit a alternativní historie tomu dodává šmrnc. Jedno z nejlepších děl Tarantina vůbec. Sklenici mléka, prosím. ()

Milano33

Nikdy nie je väčšia sranda zabíjať Náckov než s Tarantinom za kormidlom. Quentin Tarantino sa jednoducho postará, aby aj ty najväčší zmrdi dostali čo preto. A tí, ktorý náhodou za svoje svinstvá nezaplatia svojim vlatným životom, tak o večnú a nikdy nekončiacu potupu a pripomienku ich ohavných činov sa postará škodoradostný Brad Pitt. Druhá svetová vojna a éra Tretej ríše Nacistického Nemecka je vskutku ideálnym piesočkom, v ktorom sa môžu Quentin pohrať. Inglourious Basterds je skvelá a ujetá vojnová komédia a historická satyra, ktoré prekrútila dejiny úplne naruby. Tento film sa rozhodne ráta k tým najlepším tarantinovkám vôbec, je to veľmi špecifické, originálne a hravé, a režisérov svojský štýl tu je cítiť viac než kedykoľvek predtým. Tarantino svojim nenapodobniteľným kúzlom krásne oživil túto pochmúrnu vojnou zmietanú dobu, opäť zachádza do takých ošemetných témat, akou je napríklad rasizmus, v tomto prípade to najviac zosobňuje antisemitizmus, čo je v podstate protižidovská politika. Tiež sa mi páči, že nezaprie ani svoju vášeň k westernom a aj tu nájdeme klasické westernové trópy. Hneď prvé, čo diváka napadne sú definitívne skalpy, ktoré sú viac než len typické pre indiánske prostredie. Aj niektoré prestrelky sú do značnej miery westernového rázu, ale i mnohé iné aspekty Divokého západu tu nájdeme. A keď už som pri tých skalpov, tak tu sa najviac ukazuje tá Tarantinová záľuba pre sadizmus a kontroverziu. Neskutočne ma bavilo, ako si Američania pohrávali s vystrašenými nemeckými vojakmi. Obrátene to už nebola zase taká sranda, pretože keď sa Náckom dostal niekto do rúk, tak to potom bolo už veru iné kafé. Najmä najvyšší predstavitelia SS, NSDAP a nemeckej armády, tak tí boli vážne prefíkaný a zákerný - so svojimi obeťami si pohrávali, skúšali na nich rôzne "mind games", čím vyvádzali z miery nielen dotyčnú osobu, ale aj diváka samotného. Takéto konverzačné scény boli vysoko nepríjemné a mimoriadne napínavé, a ako sa slovičkarením (alebo inou metódou) nacistický predstaviteľ dostáva k svojej pointe - k jadru svojho výsluchu, tak nervozita a tlak u diváka drasticky stúpala. Quentin Tarantino je génius, čo sa písania dialógov týka, a v scénach, kedy dôjde na ne, tak si divák nemôže byť naozaj ničím istý. Inglourious Basterds nám tiež priniesol jednou z vôbec najnapínavejších sekvencií zo všetkých doterajších tarantinových výplodov - scéna v kine. Tie prestrihy medzi jednotlivými príbehovými archami spolu s tými opakovanými zábermi na kinoplátno, ktoré kvôli precíznej výstavba danej scény synchróne zapadajú do seba, vytvorili naozaj znamenitú atmosféru. Sem-tam do toho vstúpi humor, ale inak je to celé geniálne vygradované do posledného momentu, ktorý nám prisľubuje mordovačku nevídaného kalibru. Tarantino si skrátka nemohol odpustiť masaker a všetku tú krv, strelivo a výbušniny jednoducho musel nadžgať do tohto strhujúceho okamžiku. Herecké obsadenie je naozaj pestré a na čele s Bradom Pittom tu ďalej máme Christopha Waltza, Michaela Fassbendera a Daniela Brühla. Z krásnych a pôvabných francúzskych či nemeckých dám určite stojí za zmienku Mélanie Laurent, Diane Kruger a Léa Seydoux. () (méně) (více)

Scytale

Tarantino, Tarantino - tvůj filmařský styl mám opravdu rád, ale měl by ses raději držet svých gangsterů a hlavně současnosti. Historický výlet do období 2.sv. války na mě působil opravdu dost rozpačitě. Jindy výborně vybraná hudba zde působila místy naprosto nepatřičně - asi jako kdyby při hardcore vesmírném sci-fi byl doprovod dechovka. Herecké výkony všech zúčastněných jsou výborné, jen škoda, že postava Tila Sweigera nedostala víc prostoru a tak brzy nám "zmizela" z plátna. ()

wosho

Tarantino jak prase. Se všemy klady i zápory, co patří k jeho tvorbě. Brilantní dialogy, fantastické výkony herců a konec, jaký jsem fakt nečekal. Filmu sice chybí pořádny příběh, propojenost postav je skoro minimální a oni parchnati jsou prakticky nejméně zajímavou částí filmu, ale film prostě záhadným způsobem drží při sobě a Tarantino nebaví jen sebe sama, ale i diváky. A Christoph Waltz si zaslouží Oscara!!! Dostal mě ten parchant!!! ()

KOCOUR-1

Hmmm. Tak pro mne veliké zklamání. Obrazově pěkné, dialogy pěkné, sem tam nějaké perversní násilí. Ale to nemůže být přeci vše?! Pořád tam hledám něco hlubšího a ono nic. Nadsázka v tomto filmu se u mne zcela minula účinkem. Ševče drž se svého kopyta a vrať se zpět k vrahům, gangsterům a jiné verbeži. Za mne 40% s odřenýma ušima. Ještě jedno takto nepodařené téma a zmizíš z mého top listu takovým forem, až se budeš divit. Poslední varování! ()

Saj

Výkon Christopha Waltze je dechberoucí, stejně jako první kapitola. Dialogy jsou vynikající a nebýt dětinského střílení do Hitlera, dal bych plný počet. ()

cold

Napoprvé nelze naprosto všechno pochytit, ale i to málo stačilo k tomu, že jsem se královsky bavil. Hodnocení provedu po více projekcích. Tarantino se opět ukázal, že mu naprosto nic není cizí a že se dá na hlavu postavit prakticky vše. Židovská otázka je trochu ožehavé téma, ale ne pro tohoto režiséra. Uvidíme příště .... Once upon time in the nazi land..... Nedá si nic dělat, ale musím dát 5*, Quentin si hraje s divákem od samého začátku a každá scéna dostává , tak zvrácenou a na hlavu postavenou pointu, že mohu jen zatleskat. "Neskutečně mě bavíte pane režisére a to je přeci to co čekám od filmového díla vašich kvalit, ne? ".... oblíbená postava: Til Schweiger jako hubitel Gestapáckých špiček. ()

Roman.Caesar

Velmi kýčovitá a nevkusná parodie na americkou akční filmařinu, krváky a samotné válečné dění v Německu a Francii. Kdo na to jde s očekáváním něčeho takového, toho toto dílko příjemně překvapí. Většina hereckých výkonů je taky velmi dobrých, akorát ten Pitt tam opravdu být nemusel. 90% ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

04.11.2020

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019