Reklama

Reklama

Africké královny - Královna Kleopatra

(série)
  • Velká Británie Queen Cleopatra
všechny plakáty
Trailer
Velká Británie, 2023, 3 h 1 min (Minutáž: 42–48 min)

VOD (1)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Dokumentární drama, které se prostřednictvím rekonstrukcí a rozhovorů s odborníky zabývá poslední egyptskou panovnicí Kleopatrou a jejím bojem o trůn, rodinu i odkaz. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (57)

Scaevola 

všechny recenze uživatele

Nesmírně se stydím za to, že nejsem černá žena, leč má pojišťovna zatím potřebné úpravy neproplácí... Tudíž čtyřdílné dokudrama ani zdaleka nedosahuje kvalit obdobných děl dané produkce. Očividně chyběly peníze, uvěřitelné herecké výkony i potřebná výprava, takže v porovnání s výletem osmanským či carským nemá dílko žádnou šanci. Co mi však vadilo kategoricky více, byla účelová nadinterpretace, argumenty, za které by se nestyděl ani Z. Nejedlý ("moje černá babička si myslela to a to, takže to musí být pravda!") a účelové pohrávání si se sledem historických událostí, které usvědčí ze lži i letmý pohled na anglickou wikipedii. Záměr tvůrců je jasný, zůstává pouze otázka, zda jde o cíl potřebný. ()

Bozvav odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V tomto pseudu historickém balastu zaznělo tolik spekulací a polopravd, že barva pleti samotné královny Kleopatry je zcela podružná. Jasně, stalo se to tak dávno, a celý příběh je natolik legendární, že ani mnozí historikové se zcela neshodnou. Její podobizna na mincích, které se našly, je natolik stylizovaná, že bude nejspíše daleko od reality. Vystouplá brada a výrazný nos totiž byly ve starém Egyptě znakem moci. Ani reliéfy představující Kleopatru jako faraona neodpovídají realitě. Její postava vypadá stejně jako jiní faraoni z předchozích dynastií. Zatím se za nejpravděpodobnější podobiznu, která nám přibližuje vzhled Kleopatry, považuje mramorová busta. Její vznik odborníci datují mezi roky 40 a 30 př. n. l.. To znamená, že bustu kterou zhotovil neznámý umělec ještě za Kleopatřina života můžeme považovat za reálnou, byť třeba pro změnu lehce idealizující. Hlava je zdobená diadémem, obličej je rámovaný kroužky kudrnatých vlasů, jež jsou sčesané do drdolu. Oči mají mandlový tvar, rysy jsou jemně naznačeny. Díky tvaru hlavy a posazení očí se dá usuzovat, že nemusela být zcela bílá, ale mohla mít klidně i egyptské rysy, každopádně, že by byla černoška je vysoce nepravděpodobné. Nicméně, to mne osobně ani tak neirituje, jako skutečnost, že jsou zde naprosto nedostatečně vykládány různé historické události ve zcela zcestném femine kontextu a předkládány divákovi jako fakta. Toto "ohýbání" historie dle potřeb aktuálních trendů, sice není ničím novým, ale irituje mne to pořád stejně. ()

Reklama

misterz odpad!

všechny recenze uživatele

Všetko by bolo v poriadku, keby išlo o nejaký film či romantiku s nejakým fiktívnym príbehom, ale tváriť sa že ide o fakty, tak z toho sa mi naozaj dvíha žalúdok. Myslím si, že ide o jeden z najnebezpečnejších počinov, pretože sa to tvári na smrť vážne a seriózne a pritom ide iba o veľkú hromadu kecov, na ktorej si tróni černoška. Čo sa stane keď si túto sračku pustí niekto, kto v živote o Kleopatre nepočul? Bude to brať za bernú mincu.... a to je to nebezpečné. Ide o ukážkový príklad toho, ako sa z nejakého hovna a nezmyslu, môže za sto rokov stať pravda, pretože sa to bude stále takto debilne propagovať. Tu nejde iba o to, že Kleopatra v žiadnom prípade nebola černoška, v tejto akože dokudráme je aj kopec ďalších nezmyslov, ktorí si tí odborníci, ktorí ani odborníkmi neboli, vycucali z prsta. 75% sú iba ničím nepodložené dohady. Neznášam, keď niekto prezentuje svoj osobný názor a filozofiu a vydáva to za historický fakt!!!!!!! No skrátka jeden veľký hnus. Nerád dávam odpad, ale tejto hnusobe by som ich dal aj sto krát. ()

rublik05 

všechny recenze uživatele

Kdybych měl minisérii hodnotit v rámci daného žánru, tedy žánru historický dokument, patrně bych neměl co hodnotit. Jak už bylo mnohými recenzenty napsáno, tvůrci si s určitými fakty moc hlavu nelámou, upravují si je dle své potřeby a ohýbá je k obrazu svému, což vcelku oprávněně zvedlo obrovskou vlnu nevole. Pokud by se však jednalo o částečně hraný fiktivní dokument, leccos by se mu asi dalo odpustit, byť by to i tak moc nedávalo smysl. Když dám bokem všechna ta moderní vylepšení, dokument se snaží mapovat víceméně již známá fakta a události ze života královny Kleopatry, nic nového (v pozitivním slova smyslu) nepřináší, cokoliv byť jen trochu obstojného absolutně zabíjí to šílené množství nesmyslů a nelogičností, své udělá i zbytečně přestřelená stopáž, dva díly by bohatě stačily. Dokument vůbec nepůsobí poutavě, profesionálně, nedej bože odborně. Zkrátka a jednoduše, malá faktů, spousta dojmů a fabulací. 1/10. ()

Thalin odpad!

všechny recenze uživatele

Jak tohle vůbec může někdo označit za dokument? Neuvěřitelně špatně zahrané a navíc plné historických chyb, protože nějaká bába řekla, že by to tak mohlo být, tak to tak prostě bylo? Ne a znovu veliké ne. Tohle překrucování faktů, aby se to někomu hodilo do krámu, si nezaslouží nic než kritiku a nejnižší hodnocení. Je to hanobení a v jisté podstatě rasistické, když se tam snaží procpat něco, co tam být nemá, jen aby to lahodilo oku nějaké skupině lidí. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Seriál si za své zpodobnění Kleopatry jakožto černošky (přestože Kleopatra, dávní Egypťané ani moderní Egypťané nejsou klasičtí „černoši“) vysloužil silnou kritiku za přepisování historie a afrocentrismus ještě předtím, než vyšel. Egyptský právník Mahmoud al-Semary dokonce podal na Netflix u egyptského soudu žalobu. Byť krom kritiky zpodobnění Kleopatry napadl na Netflixu i domnělé „nerespektování islámských hodnot“. Později byla podána i další žaloba, tentokrát celým týmem právníků a archeologů, kteří též žádali o zákrok UNESCO, aby je podpořilo v požadavku na kompenzaci ve výši 2 miliard amerických dolarů či dokonce zákaz tohoto „dokumentu“ za překrucování egyptské historie. (vojtaruzek)
  • Kleopatra (celým jménem Kleopatra VII. Filopatór) ve skutečnosti nebyla afrického původu, nýbrž makedonského, po svém předkovi jménem Ptolemaios I. Sótér, jednom z generálů Alexandra Makedonského (Velikého), pozdějšího satrapy (guvernéra) části jeho říše, a po jeho smrti vládce a zakladatele Ptolemaiovského království (říše). Ptolemaiovská dynastie za účelem zachování „čistoty“ bohužel přistupovala i k incestu, včetně toho sourozeneckého. (vojtaruzek)

Reklama

Reklama