Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

makakus

Film o tom, že nic nefunguje paradoxně sám vůbec v ničem nefunguje. Přihlouplý nápad na téma "já bych ty internety zakázala" nemá žádnou logiku - GPS nefunguje, letadla tedy padají, ale drony stále vesele létají a vypouštějí bůhvíproč nad polem statisíce růžových letáčků v arabštině (!), bílé tesly i bez satelitů stále poznají, kudy vede cesta a jeleni bez signálu ztrácí ostych z lidí., aby v tom bylo trochu pseudomystiky. Režie zoufale neumí vybudovat atmosféru ani emoce, herci neví, co hrát, obzvláště Hawke je naprosto zmatený a jen se potácí dějem. Je to celé v podstatě směšně špatné, škoda více slov. ()

tkey

Ešmál si trochu pokecal s tarantinovým stylem vyprávění a chvíli to fungovalo. Hlavní hvězdy fungovali, až na labilní Julijku, která měla za úkol vám rozhodit čakry a to se jí povedlo, takže vlastně asi taky dobrý. Hudba a kamera dobře udělaná. Ale nějak jsem čekal víc, něco víc. ()

RafaKrakal

První polovina famózní, budování atmosféry, strach z neznáma, vše tak jak má být, aby to vše vyústilo v nejdebilnější možný závěr bez jakéhokoliv rozumného vysvětlení. Na to jak byl film "hypovaný", jsem opravdu dost zklamán. ()

zubrik66

Vybudovat napatie tym, ze vsetky postavy odprostim od logickeho uvazovania a chovania sa, mi nepride stastne. Taketo postavy su neuveritelne a posobia na divaka iritujuco. ()

Mateyf.Iks

Nevim, jestli to bylo tak skvely, nebo mi to proste tak sedlo. Tohle proste byla filmarina doprdele. S tim si hrali. Luxusnejsi kameru jsem fakt hoooodne dlouho nevidel. Super skvele absurdni. Ethan je teda seschlej páprda, ale sedlo mu to tak. Vydrzel bych se na to divat 9 hodin ()

iN

Rozmýšlel jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale nakonec jsem přilepšil. Je to postapo podle mého gusta. Po shlédnutí mi nejdřív vadilo, že konec neposkytl žádné rozhřešení, ale ono to tak vlastně mělo být. Celý film je vyprávěn zcela komorně z pohledu jedné rodiny, která si vyjela na víkend do Airbnb ubytka k moři. Stanou se pak ale věci, ke kterým by samozřejmě každý dostal rád vysvětlení - ale ani protagonisté ani my jako diváci nejsme vševědoucí. Prostě se podivujete stejně jako oni, že najednou nejde internet a telefony, že tankery najíždí na břeh a o kousek dál padají letadla. Stejně jako oni ze začátku netušíte, jestli se k vám vnutili opravdu majitelé toho Airbnb, anebo to jsou podvodníci. Nevíte, co znamenají ty stovky jelenů v lese, pelikáni v bazénu, anebo hlasité zvuky shůry. Nakonec nemůžete věřit už ani tomu sousedovi, se kterým jste ještě před týdnem popíjeli pivko na jeho terase. Jediné, co víte jistě, je, že vás nečeká nic hezkého. A ve stejném duchu film končí - takže za mě dobrý! PS: Ode dneška je pro mě vysoká zvěř stejně děsivá jako seriály Mikea Flanagana. ()

Mykhaluu

Nelíbilo se mi skoro všechno, ale tak už to na tom světě chodí a s jeho filmovým koncem není třeba zacházet jinak... Komorní preapo drama je v rámci rozdaných karet odehráno dramaticky a uvěřitelně. Pochyby a nervozita lezla všemi směry. A na závěrečný happyend si názor udělejte sami. ()

carter...

Velké pozitivum při stopáži přesahující 2 hodiny je, že film dokáže udržet pozornost a míru napětí až do svého konce. Tento fakt je o to více překvapující, že snímek je jak nafouklý reklamní obal na tyčinky TWIX, kde při jeho rozbalení zjistíš, že uvnitř se toho vlastně moc nenachází a že prvotní serióznost produktu je ta tam, což film sám ostatně přizná svým až nejapným koncem. Proč vidět: 1) Máš rád, když se svět s tebou točí, což ti zde filmová kamera nadmíru dopřeje 2) Jsi náruživým myslivcem s kulovnicí a jmenuješ se Hubert 3) Máš zájem o taneční lekci s názvem Julie a dvě deci červeného ()

Pete

Obyčejně mám rád filmy, které klamou tělem a pohrávají si s divákovým očekáváním. Zde však nás autoři tahají za fusekli příliš samoúčelně, respektive je to jediná hnací síla celého snímku. Režisér umí vytvořit atmosféru a napětí, jenže konkrétní hrozba se vlastně v žádné scéně nepotvrdí, a zbytečně natahovaný celek tak působí dost neuspokojivě. Obzvláštním zklamáním je pak závěr, který nepřináší žádnou pointu, a celé vysvětlení je příliš jednoduché. Nemohu nevzpomenout velmi podobně vystavěná Znamení, která mě tehdy oslovila mnohem víc. ()

Solverino

Průměrňákovi na dovolené. Celkem nesympatické obsazení, kdy zašlá hvězdička Julia Roberts hraje třeskutě nesympatickou kravku a jejího ušlápnutého manžela lehce senilní Ethan Hawk. Herecké výkony pak na hranici koukatelnosti, včetně i zbytku osazenstva. Jedinou světlou výjimkou je černý Mahershala Ali, který mi byl sympatický. Dějově je to takový dort pejska a kočičky, kdy jsou smíchané nápady ze spousty jiných katastrofických filmů, ale žádný z nich není dotažen do konce. Nějak mi to připadá, že musela velká část materiálu skončit na zemi ve střižně a film pak celkem nedává smysl, zůstanou jen obehrané staré plesnivé klišé, s tím nejstupidnějším na konci. No nic, celkem ztráta času na to čumět. Ani ty triky nestály za moc a bylo to všechno tak nějak na půl cesty. ()

ratpile

Vtahující a zejména ze začátku příjemně komorní, vtipné a nepředvídatelné. Celkové vyznění bylo v rámci literární módy (ne)příjemně nejasné, což ale na zážitku neubralo. Nebudu na to za rok vzpomínat, ale bavil jsem se. ()

Cermicek

Chňo chňo..konečně zas dílko "Black mirror střihu" a ty já rád! A je to dobrý. Dost dobrý! Dokonce tak, že jsem zvažoval i plnou palbu! Nakonec to ale trochu sráží občasně těžko uvěřitelné dialogy a chování postav. Jo a tu malou čubčí dcerku bych utopil v bazénku mezi plameňákama hned po 5ti minutách! U mě vyhrála nejotravnější postavu ever! Ono když si to člověk tak zrekapituluje, tak jedinej sympaťák tam nakonec byl její fotr..takže určitě byla adoptovaná!👍Tady máte psychologickej rozbor! :P ()

marek29

Hodně zvláštní film s Julii Roberts a sexy drzou černoškou. Má jediné poselství - bůh nás možná varuje a dává nám jasné signály. Na nás už jen je, vyslyšet je. ()

CrazyMarty

Sam Esmail, americký scénárista a režisér jednoho z nejlepších seriálů všech dob Mr. Robot, si pro nás přichystal apokalyptické mysteriózní drama o rodinné dovolené manželského páru (Julia Roberts, Ethan Hawke) a jejich dětí. Rodina má pronajatý luxusní moderní dům na jeden víkend. Jejich pohodu ale uprostřed prvního večera naruší údajný majitel domu (Mahershala Ali) s jeho dcerou (Myha'la)a chtějí zůstat i s rodinou v jednom době. Pár na to po pár rozhovorech přistoupí, ale všem je jasné, že se zde odehrává něco zvláštního a možná někdo netvrdí úplnou pravdu. Hned na začátek musím říci, že jsem snad u žádného snímku z roku 2023 neviděl tak krásně zvládnutou audiovizuální práci. Snad jen s výjimkou Babylonu od Damiena Chazellea. Kamera je naprosto super, přechody jsou kreativní a krásně plynulý a korekce barev je úžasně stylizovaná. Nic není náhodné a vše mi připadá, včetně architektury samotného domu, naprosto skvěle vypointované. Celá kompozice i s příběhem jsou vážně vtahující a  korunu tomu nasazují naše herecká esa, kdy skoro nikdo netahá za slabší konec a každá postava má své místo v příběhu a kvalitní dialogy. Skutečně tu funguje skvěle gradace a napětí, kterému úžasně pomáhá dunící hudba. Místy je snímek až hororový, pořád stupňuje a divák je stále napjatější a napjatější až do konce. Kdy se tedy přiznám, ale bez spoilerů, jsem čekal asi trochu lepší a ne až tak zbrklé ukončení, ale stejně velice funkční. A ano, máme tu i CGI zvířata, která z blízka nevypadají nejlépe, ale myslím, že se to dá jednoduše přejít a stejně působí lépe než většina věcí z posledních filmů od MCU. Navíc pár těch krásných pomrknutí na Mr. Robota pro mě jako fanouška prostě zahřeje u srdíčka. Dávám 4/5. ()

adamix

Dobrá a logická pointa (až na jelene), hravá kamera s výbornou hudbou a prekvapivo skvelými hercami, z ktorých asi najviac exceluje Julia Roberts so svojou pesimistickou Amandou. Perfektne budovaná atmosféra a napätie by sa dali len krájať a celkový štýl, aký film prezentuje, pomocou rôznych konverzačiek, existenciálnych presahov a následne dejového posunu vpred, je dobrý. Občas film pôsobí až moc rozťahane, ale pri tom všetkom dobrom sa mu to dá odpustiť. Za mňa 80%. ()

Tominni

Zajímavý námět o tom, jak by to mohlo vypadat při kybernetickém útoku, jak způsob chaos a vyřadit svět ze svého chodu, jak budou reagovat lidé a jestli si budou ochotni pomáhat. Především první dvě třetiny filmu jsou fajn, atmosféra v domě i mimo dům je dobře vykreslena. celkově ale spíše slabší 4 hvězdy, protože moc není dotažená linie s jeleny a pak především za konec. Jinak ale měl Sam Esmail našlápnuto většinu filmu velmi dobře. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD