Reklama

Reklama

Foylova válka

(seriál)
  • Velká Británie Foyle's War
Trailer
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2002–2015), 43 h 35 min (Minutáž: 87–100 min)

Tvůrci:

Anthony Horowitz

Hrají:

Michael Kitchen, Honeysuckle Weeks, Anthony Howell, Ellie Haddington, Julian Ovenden, Daniel Weyman, Tim McMullan, Jeremy Swift, Rupert Vansittart (více)
(další profese)

Série(9) / Epizody(28)

Obsahy(1)

Válka budí v různých lidech různé pocity: vlastenectví, solidaritu, obětavost, touhu ze všech sil pomoci ohrožené zemi. Ale i nenávist, ziskuchtivost, snahu urvat pro sebe co nejvíc, přiživit se na cizím neštěstí... Je to na jednu stranu pochopitelné, protože válečná vřava a všechny její průvodní jevy nahrávají těm nejtemnějším lidským pudům, jsou živnou půdou pro zločiny malého i většího kalibru. V Británii, v níž se celý národ cvičil v zabíjení, v níž byly povolány do zbraně tisíce policistů, v níž existoval přídělový systém a v noci zahalilo celou zemi do neproniknutelné tmy zatemnění, stoupla kriminalita od roku 1939 do roku 1945 o více než padesát procent...

Touto skutečností se nechal inspirovat scenárista Anthony Horowitz (autor např. Vražd v Midsomeru či Poirota) při psaní svého nového seriálu kriminálních případů, propojujících dva žánry: detektivku a válku. Jejich dějištěm je půvabné jihoanglické pobřeží, konkrétně městečko Hastings v hrabství Sussex. V místech, kde se před mnoha staletími odehrála jedna z největších bitev anglické historie, dnes vede svůj malý boj se zločinem superintendant Christopher Foyle. Celým svým srdcem touží být jinde, chtěl by své vlasti sloužit v první linii. Jeho nadřízení však dobře vědí, že nejužitečnější může být právě tady. Neboť i v tomto zdánlivě poklidném koutě Anglie se začínají množit zločiny poznamenané či motivované válkou, zločiny, jejichž vyřešení dá zabrat i tak dobrému policajtovi, jakým je právě Foyle. A důkazem je hned první Foylův případ: vražda německé manželky jistého místního hodnostáře, která unikla internaci, jež je jinak pro všechny "nepřátelské cizince" povinná...

V titulní roli exceluje jeden z předních britských herců Michael Kitchen - pamatujeme si jej např. ze seriálu Hrát králem či z detektivky Smrt pampeliškám, hrál i v několika "bondovkách" či ve filmu Vzpomínky na Afriku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (38)

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Prvotřídní detektivka. Foyle je sympaťák, atmosféra je dokonalá, zápletky jsou jako vždy chytré a inteligentní a vše je navíc obohaceno atmosférou druhé světové války. Další dokonalá anglická detektivka, na kterou se rád podívám. Anthony Horowitz mi zase předvedl svůj dokonalý talent, a když už asi není nic, co by ukázal, pokaždé mě posadí na prdel. Pro milovníky klasických ostrovních detektivek rozhodně povinnost. Oceňuji, chválím, uznávám, doporučuji. Za 85%. ()

Shakeus 

všechny recenze uživatele

Výborný detektivní seriál z atraktivního prostření obklíčené Anglie za druhé světové války. Poměrně věrné reálie, i když někdy kvůli příběhu a napětí odlehčené. Některé díly jsou opravdu vynikající, jen škoda, že ne všechny a na některých epizodách mě bavil jen M. Kitchen, který celý seriál opravdu táhne. ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

Hodně dobrá detektivka a člověk se tam dozví i něco o tom, jak to fungovalo za války. Je zajímavý, jak se Angláni poslední dobou specializují na dobrý detektivní seriály. Propracované příběhy a prostředí i charaktery postav s přesvědčivými herci a dobrou režií bez nějakýho zbytečnýho superextrarychlýho střihu, to muselo dát výborný seriál. A taky že ano. Jemně mi to připomíná Vraždy v Midsommeru postavou holmesovského vyšetřovatele, který z drobností skládá celý obrázek. Akorát tu nemá Watsona, ale spíš nezkušenější a mladší Holmesy. Atmosféra války, původně nedůvěra, že by vůbec mohla být, že by mohli vyhrát Němci, že by Anglie mohla být vážně ohrožena a později nedostatky potravin a jiných základních věcí, uskrovňování se kvůli potřebám armády, nadšení a pak rozčarování mladých vojáků, špionství a důvody k vlastizradě, to tu je zachyceno moc hezky. A líbí se mi přístup hlavního titulního hrdiny (v skvělým podání Michaela Kitchena), kterej ty případy řeší, i kdyby měl další den jít za to sedět, protože by přijeli Němci. ()

plechulka 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejkvalitnějších detektivních seriálů, co se na naší obrazovce mihly. Nejen, že prostředí a hlavně časové umístění je zajímavé (anglický venkov za II. světové války), ale i jednotlivé epizody nejsou scénáristicky odflinknuté jako v některých těch C.I.S. apod. Před časem dávali na HALLMARKU, nyní na ČT1. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ani ve své další řadě neztrácí tento invenční seriál nic ze své kvality. Svým způsobem je nadčasový, protože ukázka toho, jak může fungovat "civilní" demokracie, reprezentovaná "mírovou" kriminální policií, v prostředí stále hrozící invaze (minimálně do konce roku 1942) a obohaceném o početné evropské demokratické i autoritativní exily (sídla Churchillovo i ostatních exilových vlád nebyla mimo Londýn náhodou, mj. to byla ochrana před bombardováním, které bylo minimálně pro Londýn pustošivé ještě v druhé polovině roku 1944) a statisícové vnitrobritské demografické přesuny (ukázkou je Foylova řidička nebo i jeho syn z nejužšího Foylova okolí) i početné armádní legislativní i prostorové externality (tisíce až desetitisíce mužů jen ve Foylově působišti), je sama o sobě demonstrací její síly. Ze zcela jiného hlediska tu spatřujeme např. obhájce lidských práv-pacifisty - jako excentriky objektivně působící dojmem Hitlerovy neblaze proslulé pověstné páté kolony. Britská korektní suchost se za těchto okolností jeví jako průrazná prevence rozvratu a důrazná ofenzívní obhajoba slušnosti a kulturnosti. Všední válečný den válkou ohroženého největšího evropského ostrova je pozoruhodným vhledem do světa, o němž bychom jinak mnoho nevěděli. Vhledem po všech stránkách tvůrci seriálů zvládnutým, a proto přesvědčivým. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (1)

  • Když je Foyleův (Michael Kitchen) syn v srpnu 1940 přeřazen k jednotce obsluhy radarů, má se vydat na zkušební let, přičemž nastupuje do letounu Supermarine Spitfire Mk. IX imatrikulace ZD-B MH434. Spitfirey Mk. IX ale přišly do služby až v červenci 1942. (bejkovec)

Reklama

Reklama