Kuciak: Vražda novináře

• angličtina The Killing of a Journalist (více)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo. (Bontonfilm)

salalala

Hodně důležitý, ale zároveň smutný, depresivní a bezvýchodný dokument, z něhož je jednomu opravdu fyzicky zle. Matt Sarnecki na celovečerní ploše velmi přehledně předkládá celou tragickou událost a fakta, která se později dostala k novinářům a zabředává hluboko do bahna slovenské politiky, která úplně selhala a vyvrcholila něčím, co by si nikdo ani nepomyslel. Režisér do filmu prakticky nezasahuje a nechává jen promlouvat hlavní aktéry, kteří se s celou situací vyrovnávají po svém. Jeho hlavní výhodou je odstup, který si díky své národnosti udržuje, o to víc je to celé tak působivé, neboť nemá potřebu jakkoli s někým manipulovat nebo divákům podstrkávat nějaký názor. V tomto případě je jedině dobře i to, že prostor dostane advokát Mariána Kočnera, který se snaží chytit jakéhokoli detailu, aby všechno zpochybnil, i když velmi pravděpodobně tuší, že jeho klient je vinen. Z filmařského hlediska rozhodně nelze čekat něco inovativního, protože strukturou jde o klasický dokument plný mluvících hlav a tím nejpřínosnějším v něm jsou ne úplně kvalitní záběry ze sledovací kamery a autentické záznamy policejních výpovědí, což je ale pochopitelně to nejdůležitější. Vzhledem k tomu, jak se situace na Slovensku vyvíjí, nemůže dokument nabídnout nadějný konec, ten je ba naopak těžce depresivní a zoufale smutný a jediné, co může diváky u nás těšit, je to, že český systém na tom až tak špatně není, a když jde do tuhého, dokáže silou lehké většiny voličů otočit kolem do relativního bezpečí. Nedělejme si ale iluze, že něco podobného by se ještě nedávno nemohlo stát i u nás. 80 % ()

Aljak

Ach jaj, tak toto bolo na poriadne zimomriavky a nevoľnosť. Trochu som sa obával, či to dánska produkcia dokáže dostatočne všetko podchytiť a vystihnúť, keďže do nášho politického a spoločenského diania asi nie sú až tak zainteresovaní, no napokon to bolo zhrnuté celkom obstojne. Od tohto ohavného činu uplynulo síce už 5 rokov, ale očista slovenskej spoločnosti stále nenastala (práve naopak, opäť sa nad nami zmráka). Každopádne, dokument sa vydaril, zároveň bol aj peknou spomienkou na Jána a Martinu. Celkom ma prekvapilo, že sa tu nespovedala zo svojich pocitov aj Martinina mama, ktorá sa k celému prípadu väčšinou dosť emotívne vyjadruje. O to viac ma prekvapilo, že v dokumente vystupuje advokát Para, ktorý tam prezentuje z kontextu vytrhnuté konšpiračné teórie... Ale inak som rád, že tu priestor na "spoveď" nedostali žiadny politici (Matovič a spol). ()

Maynard.

Nejsmutnější na tomhle všem je, že ačkoli Fico kvůli tomuhle skandálu musel odstoupit z premiérského křesla, tak teĎ už zase sedí na prameni, to je neskutečný, co tam ti slováci vyváděj a jak zapomínaj. Tuhle vraždu sem samozřejmě zaregistroval, ale moc sem se po ní nepídil. Dokument je natočenej nekompromisně a bez jakéhokoli bláta, když teda nemyslím Fica a jeho mafiány. Kroutím nad tím hlavou, jak snadno může člověk zapomenou. No, u nás to za chvíli vezme do rukou Babič, což je stejněj parchant. Mrazí z tohodlo příběhu ()

M.i.k.e

nepříjemný dokument a nepříjemných věcech. O slovenských mafiánsko-politických reáliích sem měl jen vágní povědomí a tak mi tenhle dokument krom nových informací přinesl i zjištění, že Slováci jsou v korupci a dalších fešných praktikách dál než my a leckterý lokální mafián by jim mohl závidět. I takový Babiš je oproti nim jen béčkový zemědělec a to věřím, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a to co se "díky ní" podařilo odkrýt je jen vrchol ledovce...70% ()

silentname

Je smutné, že tento film asi bude nakoniec pochovaný všetkými, ktorí sa momentálne pozerajú na Roberta Fica ako martýra Slovenskej republiky a skutočne ako najväčšiu obeť vraždy Jána Kuciaka. To je skutočne tragické. "Kuciak: Vražda Novinára" totiž nerobí nič iné, len nám skutočne pripomína nepríjemné udalosti zo začiatku roku 2018, na ktorí už mnohí zabudli. Pretože ho absolútne zatianil svojou nekompetentnosťou a demenciou Igor Matovič, ktorý nezvládol celú situáciu roku 2020. Ale mali by sme kvôli tomu zabudnúť na všetko čo priniesol rok 2018? Ani omylom! Pretože tí, ktorí teraz najviac kričia sú presne tí, ktorí by pre prachy nechali aj zlikvidovať nevinného človeka. A majte ma za slniečkara alebo indoktrinovaného (ako tu bolo nádherne povedané), lenže ja verím tomu, že všetko sa udialo tak, ako to bolo povedané. Pretože dôkazy, ktoré sú tu predostrené a zdôvodnené sú podľa mňa dobré. Môžeme ešte aj hovoriť, že aj tí, ktorí už boli odsúdení sú vlastne nevinní. Že vlastne to bolo tak, že Kuciak zastrelil priateľku a potom spáchal samovraždu. Pretože dnes keď niekto niečo povie, tak to predsa musí byť pravda. Alebo keď má niekto nejaký názor, tak musí byť pravdivý. Nie. V žiadnom prípade to tak nefunguje. To, že nejaký "Jojko Pravdovravný" si myslí, že hovorí pravdu a má pravdu neznamená, že ju skutočne aj má. Takže niekedy je treba sa zamyslieť, či tí, ktorí nie sú "ovce" náhodou nie sú ovcami iného pastiera. Nemali by sme zabúdať na to, čo sa udialo a rozhodne by sme to nemali zľahčovať. Nemali by sme dovoliť, aby sa to stalo znovu a v najhoršom prípade dokonca za obrovského aplauzu bojovníkov za mier a podobného. Pretože mám úprimnú obavu, že ako krajina spejeme k niečo presne takému. Ako ďaleko je od slov a vyhrážok ku skutkom? Ako ďaleko? Je smutné, že 2 mladé životy takto tragicky skončili. A nemali by sme dopustiť, aby sa to zopakovalo. Nikdy. Hodnotenie: A ()

• Alena Zsuzsová byla v dokumentu přirovnána k Mariánu Kočnerovi jako jeho zrcadlo z pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků (1937), jelikož ho neustále chválila, tak jako v pohádce zrcadlo neustále chválilo královnu. (griph)
  • Na českou premiéru filmu přijel režisér Matt Sarnecki 23. března 2023 osobně do pražského Kina Lucerna. (Moco)

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (více)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (více)