Reklama

Reklama

Jasné nebezpečí

  • USA Clear and Present Danger (více)
Trailer

Obsahy(1)

Americká pobřežní hlídka najde na lodi zavražděného amerického podnikatele i s rodinou. Zavražděný muž je dlouholetým přítelem prezidenta Spojených států Bennetta. Ukáže se, že muž byl zapleten do obchodů s kolumbijskou drogovou mafií a měl jim vyprat 650 miliónů dolarů, které se později najdou na jeho účtech. Prezident ty peníze chce, a tak společně se svým poradcem pro národní bezpečnost Jamesem Cutterem usoudí, že se v tomto případě jedná o jasné nebezpečí, a tím mu dává neoficiální povolení k tajnému vojenskému zásahu s krycím jménem Reciprocita, jehož cílem je likvidace muže, který nechal zabít jeho přítele. Jedná se o muže jménem Ernesto Escobedo. Mezitím je do funkce zástupce ředitele CIA jmenován Jack Ryan, protože admirálu Jimu Greerovi byla diagnostikována rakovina slinivky a on umírá. Jack Ryan žádá kongres o navýšení financování akcí CIA v Kolumbii a dává senátorce své slovo, že se nejedná o vojenskou akci. To pro Cuttera znamená, že musí vojenskou akci v Kolumbii před Reacherem utajit a spojí se s Bobem Ritterem ze CIA. Ritter na akci najímá Johna Clarka, jehož úkolem je vybrat vhodné vojáky, a kapitán Ricardo Ramirez bude celou akci v Kolumbii řídit. Ernesto Escobedo o akci neví a je vzteky celý bez sebe, že se ke svým 650 miliónům dolarů nemůže dostat. Najímá si agenta Felixe Corteze, který zjišťuje, že do Kolumbie přijede ředitel FBI Jacobs, aby o těchto penězích vyjednával s kolumbijským generálním prokurátorem. Jenže Cortez hraje proti Escobedovi právě s Cutterem a nechá Jacobse zavraždit tak, aby podezření padlo na Escobeda. Dohoda je taková, že Cortez Escobeda zabije, převezme vedení nad kartelem a pak sníží dodávky drog do USA. V USA pak zavřou nějaké drogové bossy a bude to vypadat, jakože se daří vyhrávat válku s drogovou mafií. Cutter na oplátku zradí vojenskou operaci v Kolumbii a nechá je napospas Cortezovi. Ritterovi přikazuje, aby se zbavil veškerých důkazů o operaci Reciprocita. Jack Ryan se však o schůzce Cuttera a Corteze dozvídá a nabourá se do Ritterova počítače, kde se mu podaří získat pár důkazů o spiknutí v Kolumbii. Má obavy o životy vojáků a okamžitě letí jako civilní osoba do Kolumbie, aby se zde setkal s Clarkem, a společně se vydají na záchrannou misi... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

starbrejkr 

všechny recenze uživatele

Stále jsem neviděl Vysokou hru patriotů, ale takhle můžu říct, že se v případě Jasného nebezpečí jedná o celkem jasně nejslabší Ryanovku. Problémem je především nevýrazná akce a nedostatek napětí ve většině filmů, čímž jsou Ryanovky tak typické. K mému překvapení jsem také hůř zkousával délku, se kterou obvykle nemám problémy...Přestože je Ford v roli Ryana výborný, štvalo mě, jak tady byl upozaděný a dokonce se ty nejzajímavější části filmu odehrály bez jeho účasti. To, co mě na filmu totiž bralo nejvíc, byly veškeré nekalé politické praktiky, které navozovaly neblahý dojem, že skutečnost není o příliš jiná - tj. že lidé na hlavních pozicích jsou takřka vždy jen nevědoucími pány, jejichž slovo může být jakkoliv překrouceno a je tedy v podstatě jedno, kdo v tom Whitehousu sedí. Pokud by se film ubíral víc tímto směrem, jistě by to bylo zajímavější, ale to by zas nemohla být Ryanovka:-) I takhle to však působí dost nevyváženě. Velmi slabé tři hvězdičky... ()

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Myslím, že filmu ukazuje na několik velice vážných problémů, které mohou ohrozit, a také ohrožují jakoukoliv akci.A to jak na straně zákona, státu, či organizace, anebo na straně gangsterů a mafiánů.A sice je-li konflikt přesunut do osobní roviny.Je stupidní zabít prezidentova přítele i s rodinou a domnívat se, že to projde bez povšimnutí.Ovšem jestliže prezident, zde USA, začne používat státní mocenské, ale hlavně silové prostředky k osobní mstě je zaděláno na problémy.Pekař jaksi nemůže pracovat, aniž by nebyl od mouky.Příběh tady velice přesně a hlavně v logickém sledu ukazuje události, které jsou prvotním zločinem spuštěny.V určité fázi, když už umírají lidé se americký prezident snaží vyvléci z odpovědnosti.A dělá to otřesným způsobem.A stejných praktik pak používají i ti, kteří jeho vůli realizovali, protože je žene v první fázi funkční subordinace a v dalších fázích starost o vlastní kůži a existenci.A nelitují ani nejodpornějších počinů, tedy i zrady vlastních lidí, zde vojáků,kteří jejich rozkazy realizovali.Je to děsivý obraz ze kterého mrazí.V tomhle je názorně ukázán odporný rys v jednání byrokratů ve státní mašinérii.Film však končí typicky americkým závěrem, kdy opět vítězí ten spravedlivý......Nicméně je to dobrá sonda do praktik tajných služeb. ()

Reklama

lennyd 

všechny recenze uživatele

Když je zjištěno, že zavražděný drogový překupník je vlastně blízký přítel prezidenta USA, je z vyšších míst dán jednoznačný příkaz. Kolumbijskou mafii zničit (i přes to, že jde o nelegální akci vojenských jednotek USA) a celý případ ututlat. Bohužel se nepodaří všechny svědky zničit jednou taktickou raketou, a tak je do boje vyslána jednotka agenta Clarka (William Dafoe). Na druhé straně po vrazích pátrá i agent CIA Jack Ryan (Harrison Ford), aby nakonec skončil s Clarkem uprostřed bojů v Kolumbii. ... Tak tohle už bylo hodně překombinované. Film má ukrutnou délku na to, že jeho děj je velmi plytký a tak nějak ničím nepřekvapuje. Kdyby to byl tří dílný seriál, tak budiž. Ale narvat všechny myšlenky do jednoho filmu, nehledě že po chvilce už není jasné kdo s kým bojuje proti komu, nevím nevím. I když se Ford s Dafoem snaží seč můžou, film z šedivé nudy prostě nevytáhnou. Im sorry, Mr. Noyce.. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Po "rodinnějších" Patriot games nám Phillip Noyce naservíroval druhý film s hlavní postavou Jacka Ryana v podání Harrisona Forda. Oproti pomalému prvnímu dílu jsme se však dočkali ještě pomalejšího (a delšího) rozjezdu a druhá polovina už sice byla akčnější, ale tak trochu nadsazená (vrtulník za 2 miliony amerických dolarů - záchranná akce v Kolumbii - to vše prakticky ve dvou lidech). Navíc jinak naprosto vážnému filmu moc neprospělo vykreslení amerického prezidenta jako karikatury (klidně by ho mohl hrát Leslie Nielsen), chápu, že to možná byl záměr, ale i tak.. Přesto se jedná o poměrně kvalitní politický thriller. Jo, a moc nemusím přehnaný americký patriotismus. :P ()

Nix 

všechny recenze uživatele

No film není jen založen na akci a ta se tu nevyskytuje tak často jak by u postavy Jack Ryan člověk myslel. Nejsem její znalec a Clancyho znám minimálně, ale jako celek to špatný není. Pravda, někoho ty rozsáhlé dialogy, politikaření a patrioctví může štvát a pokud hledáte neustálou akci musíte se porozhlédnout jinde. Tady se mluví a hodně, ale na tu rozsáhlou stopáž to není tak nudný, jak jsem očekával. A odměnou se pak stává ta akce která je natočená naprosto perfektně. K tomu ostatně jak to bývá zvykem budiž skvělý Dafoe a zbytek osazenstva se taky snaží. Takže ve výsledku mne tenhle Ryan zabavil, ale netvrdím jaký velkolepý akčňák to byl. Přece jen i Ford to umí rozhodně lépe. Jo a ještě mne potěšila zastaralá technologie, ach zase ta nostalgie, ale tady ničemu nevadila a neměla vliv na dění. ()

Galerie (91)

Zajímavosti (9)

  • Ve scénách z Oválné pracovny je na prezidentově pracovním stole jasně vidět dóza s želatinovými bonbóny. Jde o odkaz na prezidenta Ronalda Reagana, o němž je obecně známo, že v jeho blízkosti nesměly „jelly beans“ nikdy chybět. (nOvYl)
  • Natáčelo se od 8. listopadu 1993 do 14. března 1994 v D.C., Nevadě, Kalifornii, Arizoně, Virginii, Mexiku a Ekvádoru. (Varan)

Související novinky

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Agent „Mr. Clark“

Agent „Mr. Clark“

20.01.2006

Postavu agenta Johna Kellyho alias Mr. Clarka stvořil spisovatel Tom Clancy (Hon na ponorku). Ten už se ve filmu objevil jednou a to v podání Willema Dafoea v thrilleru Jasné nebezpečí. Tehdy však… (více)

Reklama

Reklama