Papežův vymítač

• USA The Pope's Exorcist (více)

Film Papežův vymítač, který je inspirován skutečnými zápisky otce Gabriela Amortha, hlavního vatikánského exorcisty (Russell Crowe), sleduje Amortha, který se snaží vyšetřit děsivou posedlost mladého chlapce. Nakonec však odhalí po staletí staré spiknutí, které se Vatikán zoufale snažil utajit. (Falcon)

Astaroth12

Ktokoľvek môže v tejto dobe natočiť film o exorcizme, lebo toho materiálu je už veľmi veľa a i práve preto sa každý rok okultných hororov natočí viac, ako je zdravé. A tak je samozrejme, že takéto filmy už o originalitu nezavadia, ale útočia tak inými zbraňami a to je aj tento prípad. Štandardný príbeh o posadnutom dieťati, kde už veda zlyhala a tak musí nastúpiť viera. Každý si pri tom spomenie na Exorcistu, ale tento sa odohráva na oveľa temnejšom mieste. A presne to je najväčším lákadlom filmu, lebo v starodávnom opátske je o atmosféru a ponurosť postarané. A hlavne v tých chodbách toho opátstva som si spomenul na gotické horory, ktoré mi ich tento film pripomenul. a napríklad som si spomenul i na La noche del terror ciego a jeho celú sériu, že i tu som badal v niečom podobu. Úlohu kňaza sa netypicky, ale inak vynikajúco zhostil Russell Crowe, ktorý ma prekvapil s akou gráciou sa toho ujal. Čo ma až tak neoslovilo, že i keď intenzita vypätých scén bola na úrovni, tak niektoré sceny mi prišli slabé. Napríklad posadnutý chlapec, jeho stvárnenie mi prišlo nielen úsmevne, ale ako keby zaspalo túto dobu. Triky samozrejme boli vydarené, ale to sa určite dalo čakať. Je to za silné 3*, viac tomuto filmu bohužiaľ dať nemôžem. ()

Cappuccino

Na The Pope's Exorcist som plánoval ísť pôvodne do kina. Keď sa teraz nad svojím rozhodnutím spätne zamýšľam, som rád, že som v ten večer radšej išiel na Johna Wicka 4. Nejde ani tak o to, že by Averyho novinka do exorcistického hororového podžánru nepriniesla nič nové. Jej najväčším problémom je hlavne absolútna nevýraznosť a neschopnosť vzbudiť emócie. Od úvodnej scény po finále som necítil takmer žiadne stupňovanie napätia či hrôzu a možno s výnimkou Russellovho Amortha ma nezaujímal osud žiadnej postavy. Film mal potenciál budovať aspoň mytológiu ohľadom cirkvou utajeného miesta, ale aj v tomto ohľade iba kĺzal po povrchu. Popravde nechápem, ako môže filmu niekto udeliť viac ako 3 hviezdy, pretože je v každom ohľade aj s prižmúrením oka maximálne priemerný. ()

Lima

Russell Crowe ve svým fyzickým stavu pašíka bere už každou pitomost, co se namane. A přitom první půle se mi líbila dost, dokud Russell hýří charismatem a vtipem a nechybí i pár fajn vizuálních nápadů. Jenže s přibývajícími minutami je to čím dál hloupější a generičtější a závěrečný souboj dvou knězů, kde vzduchem lítají těla, šlehají plameny a zakrvácený ženský lezou ze železné panny, vypadá jak nějaká parodie od Mela Brookse. Takhle to dokurvit, to je umění. Dík aspoň za Franca Nera, dlouho jsem ho v ničem neviděl. ()

silentname

Keď išiel "The Pope's Exorcist" do kina, nejako som o film nejavil záujem. Mal som pocit, že som filmoch o duchoch a vyháňaní diabla videl viacero a toto nepôsobilo, že by bolo schopné priniesť niečo nové. No bol som minimálne zvedavý, či sa tvorcom predsa len podarí spracovať film, ktorý by som si bol schopný pozrieť a nenudiť sa. A to sa im chvalabohu podarilo. Russell Crowe sa do tejto role skutočne skvele hodil a podľa mňa sa reálne snaží niečo svojej postave pridať. Rovnako to funguje lepšie ako keď som pozeral "The Vatican Tapes", ktoré sa tiež snažilo budovať na rovnakom princípe. Tam to však fungovalo o poznanie menej. Film má však aj pár dobrých zvratov ku koncu, ktoré ma prekvapili, ale fungovali. Záver indikuje, že sa máme tešiť na ďalšie pokračovania a popravde som tomu celkom otvorený. Pretože aj keď nie je film skvelý, niektoré triky nepatria medzi najlepšie a predstavenie našich postáv bolo klišé samé o sebe, tak minimálne svojim spracovaním a budovaním príbehu bol dostatočne zaujímavý na to, aby som mal záujem vidieť viac. Tak uvidíme. Možno tu bude nová dobrá hororová séria. Nechám sa prekvapiť. Hodnotenie: B ()

gogo76

"Ku-kuk!..." Nebýva to častým javom na csfd, aby sa prevažná väčšina užívateľov zhodla.  Hlavne na tom ako suverénne a s prehľadom zvládol Russel Crowe túto rolu a ďalej na tom, že podobných filmov na túto tému sme videli dosť. Film je zručne natočený, po technickej stránke mu niet veľmi čo vyčítať, má to slušnú atmosféru, len by to chcelo o niečo viac strašidelnú, aspoň občas. Bavily ma Gabrielove (R. Crowe) hlášky a len dúfam, že to so svojou kariérou poriadne nakopne a vráti sa na top pozíciu, kde kedysi bol. Poteší menšia rola Franca Nera, ktorý je, aspoň sa zdá, vo výbornej forme napriek svojmu veku. Zručnejší režisér by to mohol potiahnuť bližšie k dokonalosti. Filmu hlavne chýba ten plíživý strach, ktorým bol tak dokonale pretkaný prvý a doposiaľ neprekonaný Exorcista z roku 1973 W. Friedkina. Divák, ktorý nikdy nevidel horor na túto tému si môže hviezdu pridať. Film 60%. Russell Crowe 100%. ()

• V okamžiku, kdy dojde k posednutí sestry a ta se vrhá na všechny čtyři protagonisty a chodí po místnosti jako „pavouk“, je záběr na malého kluka, který leží na lůžku a v jeho obličeji není ani stopa po znetvoření/posednutí (ve srovnání se záběry před a po). (Mashe)
  • Vo filme je scéna, kde Gabriele (Russel Crowe) odchádza od Kolosea v Ríme. Russell Crowe v rozhovore potvrdil, že išlo o malý odkaz na film Gladiátor (2000). (Arsenal83)

Exorcista, kam se podíváš

Exorcista, kam se podíváš

26.04.2024

Běžný člověk by si skoro myslel, že hororové příběhy o vymítání ďábla jsou jedním z těch námětů, které stačí udělat pořádně jednou a dost (za všechny příklady Vymítač ďábla z roku 1973). Kolikrát… (více)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

28.06.2022

Novozélandský herec Russell Crowe se v poslední době v tvoření jen tak nezastavuje. Zatímco už za pár dnů ho diváci budou mít šanci vidět ve vedlejší roli boha Dia ve značně očekávané nejnovější… (více)