Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

Bohulib

Celkem hezká pohádka, jen Leona Skleničková v roli Lidušky by se měla naučit trochu používat obličej, celou dobu měla téměř stejný výraz. Ve filmu se objevil nenápadný vtip při sestavování hostů na svatbu, kdy Adam říká, že nesmí zapomenout na Trautenberka, které hrál Ilja Prachař, dědeček Jakuba Prachaře, představitele Štěpána. ()

dyjaska

Dávám pět pro vyvážení, protože je to po mnoha dlouhých letech, ba i desetiletích, pohádka, kterou bylo lze dokoukat do konce bez zoufalého pocitu trapnosti. Abych v ní hledala "toxické, genderově stereotypní vzorce", či co to, na to jsem už evidentně moc stará. Spíš mě udivila opravdu špatná technická stránka (klíčování, dabing). ()

grangerova

Nuda, nuda, šeď, šeď. Vizuál na vánoční pohádky nadprůměrný, herci poměrně dobře vybraní, ale u scénáře zase někdo moc nemyslel hlavou. A pokud snad ano, tak tím hůř, protože výsledek je předpotopní paskvil, kde jsou dívky “tak akorát průbojné” děvečky milující nafrněné bad boys, co nemají zájem (a které ony svou láskou určitě změní!) a muži se jen utápí v tom, jaký to mají těžký. Od pohádky čekám, že ve mně probudí nějakou pozitivní emoci, hřejivost, dojme mě, pobaví. Tady se nestalo zhola nic. A to nemluvím o tom, že průměrné dnešní dítě by to vypnulo po dvaceti minutách (během kterých se prakticky nic nestalo). Skutečně je na čase konečně upustit od dávno přežitých pohádkových mustrů, obecně se tím ušetří dost času, energie, peněz a zklamání. ()

Najnou

Já na tohle hrozně nechtěl koukat, protože už ukázky ve mě nevyvolávaly vlnu nadšení, nicméně nakonec jsem tomu dal šanci, ani už vlastně nevím proč.. Vlastně vím, potřeboval jsem záminku, proč sežrat kilovku nutely! A k mému překvapení se mi dostalo poměrně milého překvapení. Nepřekvapilo mě, že nutela z německa je i při pokojové šestnáctistupňové teplotě chutnější než ta česká, kterou máte celé odpoledne mezi stehny, ale že Krakonoš byl vcelku sledovatelný sváteční kus. Bál jsem se Krakonoše a bojím se ho pořád, což je v pořádku, bál jsem se Sokola, že zas bude jako vždycky všude totálně preexponovanej retard, ale bylo tý retardace tak akorát, lesy a kotliny fajn, triky na kartonový pohoří samozřejmě neměly nárok, ale na úroveň naší kotliny taky OK, no a tak vlastně jediný, co mě nebetyčně vytáčelo, byl Herr Lékárník. Jsem naprosto přesvědčen o tom, že kdyby byl ponechán v originálním znění a hulákal "Scheisse, Rübezahl!", samozřejmě s titulky, pozvedlo by to snímek ještě o úroveň výš. My bychom totiž neměli dabovat už nikdy nic, zvláště ne Slováky. A lékárníky. ()

remotrumpet

Prvú polhodinu kazila dosť umelá hudba, však našťastie potom sa to nejak opravilo k spokojnosti. Rozprávka ma inak celkom pozitívne prekvapila.✓ ()

mdf

One man show Sokola, jinak nic, ničím neokouzlila, v mém žebříčku se určitě nikam nezařadila. ()

Peky

Po dlouhé době nadprůměrná filmová pohádka, která mě bavila od začátku do konce. Pokud by byly podobně kvalitní a nápadité všechny novodobé pohádky, které nám jsou o vánočních svátcích servírovány (což bohužel nejsou a nebudou), neměl bych s tím vůbec žádný problém. ()

motyka52

No vida, velmi povedený Krakonošův origin. Copak hezká výprava (a že opravdu hezká byla), to dneska umí kdekdo, ale kombinace s kvalitním scénářem, to už je poklad. Tady se to sešlo a vzniklo něco, čemu se dá říct "opravdu hezká pohádka" (i když trochu temnější a nepohádková). Pokud je to pro vás dost, budete spokojení. A nikdo se tady nepitvoří! ()

Dusty56

Ano, pohádka nikoho neurazí, je neutrální na všechny strany. ALE je to hrozná nuda. Vlastně se tam vůbec nic nestane, záporák zmizí v první polovině a ještě se povedlo ho odstranit úplně bez napětí. A zbytek pak bylo takový dokolebání k očekávanému konci. Znova si to nepustím, opravdu to nudilo. ()

Donfontom1

Docela milé překvapení. Platí-li úměra, že z deseti nově natočených pohádek je jedna dobrá, dvě ucházející a zbytek nestojí za pozornost, je Krakonošovo tajemství rozhodně ve skupině "ucházející". ()

Koral17

V tomto případě asi opravdu platí jednooký mezi slepými králem, ale toto oko je velmi slabé.  Nudný příběh o divném Krakonošovi, který není záhadným a tajemným pánem hor, ale spíš utrápeným, zatrpklým stárnoucím mužem s hned několika poruchami osobnosti. Měla jsem pocit, že se "hledala inspirace" hlavně u Hastrmana.  Jen se od rybníků přesunuli do "hor" a ze závažného tématu se autoři pokusili udělat pohádku a komedii? ()

robbez

Příjemný divácký zážitek, který ovšem v pozitivním ani negativním smyslu není příliš silný. Také Krakonoš ve Švehlíkově podání působí nějak melancholicky a nevýrazně - naprostý protiklad k Peterkově charismaticky cholerické postavě. Asi nejzajímavější a nejvtipnější je nakonec postava národopisce Jiráčka v Sokolově ztvárnění. ()

soukyd33

Poznámka: Ondřej Sokol, je zde asi hlavní tahoun filmu. Pohádka je ale velmi nudná, a není zde žádný humor. Takhle si novou pohádku nepředstavuji. Krakonoš byl super, ale zbytek totálně propadl. Výjimkou je jen Ondřej Sokol. Ta láska tam nedávala moc smysl. Hádám, že s Krakonošem se ještě neloučíme. Hvězdiček 2 ()

Kritickej

5/10 Hodně civilní pohádka u které, na rozdíl od většiny české produkce, se člověk při sledování nemusí stydět. Ceník logickou motivaci většiny postav, to se málokdy vidí nejen v pohádce, ale v českých filmech obecně... Jediné, co mi opravdu nesedělo, byla postava Krakonoše. ()

rozum i cit

Občas se stává, že neudělím filmu hvězdičkové hodnocení. Zpravidla je tomu tak buď proto, že pětistupňová škála je příliš malá k odstínění kvalit a negativ daného snímku v porovnání s ostatními, nebo proto, že po jeho shlédnutí pociťuji silné rozpaky a jednoduše nevím, kolik hvězdiček dát. Tentokrát je to ten druhý případ, neboť tento snímek je pln protiv. Na jednu stranu jsme totiž s rodinou nezažívali pocity vyložené trapnosti a studu, na jakouže blbost se to zase díváme, které nás až na pár zářných výjimek provází na Vánoce o hlavním vysílacím čase posledních dvacet let téměř nepřetržitě, na stranu druhou nenásledovalo ani žádné nadšení. Vizuální stránka je pěkná a herecky to nikomu příliš neskřípe, ovšem hlavní hrdina je poněkud nevýraznou a nejednoznačnou postavou, která se po počáteční milé scéně navíc zachová špatně (ukradne rubín a místo starosti o bratra či větší lítosti se raduje, že mu do klína spadlo celé panství), takže je těžší k němu najít cestu, respektive je to s ním zkraje jako na houpačce. Hlavní hrdinka je milá a uvěřitelná, ale chemie mezi ústředním párem a výraznější vzájemné city jaksi chybí. Zdá se, jako by Adam šel pro Lidušku do hor spíše ze staré známosti a vděčnosti, než z nějaké nehynoucí lásky. Vedlejší postavy bratra Štěpána i namyšlené komtesy Blanky nejsou špatné, stejně tak národopisec Jiráček je sice trochu karikatura, ale naštěstí rozumně umírněná a v podstatě táhne celý film, ovšem Liduščina matka se pro změnu chová trochu nepochopitelně a Krakonoš místo mocného a energického pána hor působí jako unavený poustevník, který trpí kromě dávné křivdy setrvalou depresí. Jako jedinému mu nicméně lze hlubší city a opravdovou lásku věřit, až jsme si na konci všichni přáli, aby si Liduška vybrala jeho. Má-li divák pocit, že by se hlavní hrdinka měla spárovat s někým jiným, asi něco neklape úplně tak, jak by mělo. Možná, že kdyby se tvůrci vykašlali na Krakonoše jako takového, a místo toho ponechali jen hajného (tahle linka mi, ani nevím proč, vzdáleně připomněla Divou Báru), jehož by si Liduška zvolila poté, co by prohlédla pokřivený charakter zámeckých pánů, byl by to lepší film, protože takhle to není ani pohádka ani romantika. Snímek drží nad vodou lehký humor v podobě četných hlášek obstarávaných zejména Ondřejem Sokolem, které místy vyvolají úsměv na tváři, zároveň však nejde o nic třeskutého, co by si člověk dlouho pamatoval. Jednotlivé scény jsou rozvrženy do rovnoměrné délky a nevzbuzují dojem vyloženě špatného střihu, snímku přesto chybí patřičný spád. Nevleče se ovšem zase tak, aby se divák příliš nudil a měl potřebu dívat se každých pět minut na hodinky, jakkoli stopáž je vskutku zbytečně vražedná. Zlo je zde sice odpovídajícím způsobem přítomno, ale skutečné nebezpečí či pořádné protivenství osudu zase prakticky zcela chybí. Hlavní padouch je odstraněn hned na začátku, hlavní potvora zmizí ze scény sama a ,, záchrana" Lidušky z Krakonošovy chaloupky, kde je o ni dobře postaráno (na rozdíl od některých recenzentů jsem neměla pocit, že by ji Krakonoš skutečně věznil, spíše se snažil chránit, vždyť jí konec konců dovolil jít do údolí), a která spočívá v prostém odvedení domů po krátké debatě s Krakonošem, rozhodně požadovaný pohádkový parametr nesplňuje. Hlavní hrdina sice prozře a poučí se z chyb, ale celé je to podáno málo výrazně, ostatní postavy jako postižený hostinský či bratr žádnou šanci nedostanou, což by alespoň v případě druhého zmíněného dávalo větší smysl, kdyby byl spravedlivě potrestán až v závěru, a nikoli již v úvodu. Krakonoš sice ukáže, že pravá láska znamená umět se druhého vzdát pro jeho štěstí, ale na nějaké silněji podané morální poučení či skutečně údernou pointu si nevzpomínám. To vše je pak zarámováno do celkově melancholického tónu, který se odráží i v hudebním doprovodu. Měla-li bych tedy Krakonošovo tajemství nějak shrnout, řekla bych, že je to lehce unylá vztahovka v podobě partnerského čtyřúhelníku s několika pohádkovými prvky, která neurazí ani nenadchne, neznechutí ani nevyvolá touhu pořídit si ji do své filmotéky, prostě jen tak uplyne, a která spíše než pocit pohádky zanechá pocit celodenní horské túry, kdy jsme povinnou návštěvou několika místních pamětihodností posbírali nezbytný počet turistických razítek a nyní se mírně unavení vracíme domů na večeři. Nepopírám přitom, že po letech plahočení se temnými končinami, ba brodění se často bahnem, to není únava úplně nepříjemná, jakkoli napřesrok pojedu na dovolenou nejspíš někam jinam. () (méně) (více)

lucij68ee14

Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli se mi pohádka líbila nebo nelíbila. Byly tam momenty, nad kterými jsem se i pousmála, David Švehlík byl jako Krakonoš naprosto parádní, ale pohádka na mě působila tak nemastně, neslaně. Pořád jsem čekala na nějakou zajímavou zápletku a ono nic a nic. Snímek nebude asi patřit mezi mé oblíbené, ráda se na ni ale někdy podívám znova. Třeba ještě změním pohled. ()

KraLuban

Asi mě nějak míjejí důvody, proč se tahle pohádka ta oslavuje...ze mě fakt liché, bez děje, o prdu. Švehlík ok, Prachař (který by nebyl špatný) zmizí na začátku, ostatní postavy nezajímavé. Jedno velké prázdné nic. ()