Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

mikimisha

Petr Bebjak dokazuje své umění točit nejen skvělé detektivky, ale i hezké "detektivní" pohádky. Pěkné exteriéry, na český film i slušné triky a herecké výkony s výrazným Ondřejem Sokolem a Jakubem Prachařem. Osobně se mi líbily nenásilné odkazy na Krkonošské pohádky prostupující celý film v různých formách, ale zárovenň jsem rád, že se nesplnily mé obavy z pokusu o remake. Napopak je zde zcela nový originální příběh. Po posledních podařených kouscích "Princezna a půl království" a "Princezna zakletá v čase" to vypadá, že české pohádky konečně chytají po dlouhé pauze druhý dech. ()

Jareth

K tomuto počinu jsem nejdříve postupoval skepticky, nelíbilo se mi obsazení, ani to že hlavní postavou bude Krakonoš, ale tahle pohádka mě přijíjemě a nečekaně překvapila. David Švehlík se na Krakonoše překvapivě hodí. Už dlouho jsem neviděl novou českou pohádku která by se mi líbila, ale Krakonoš to dokázal. Zatím jsem jen chvalil pana Švehlíka, ale nejen jeho výkon se povedl, i ostatní postavy za ním nezaostávají a hrají dobře, např. Jakub Prachař, který hraje lakomého šlechtice, nebo Ondřej Sokol, který perfektně stvárnil vášnivého spisovatel, který koncem filmu projde proměnou. Prostředí též vypadá pěkně, hudba také funguje, a scénář také docela funguje. ()

yarca

Konečně koukatelná vánoční pohádka! Kdo očekával pokračování slavných Krkonošských pohádek, byl asi trochu zklamán. Místo majestátního Krakonoše, Kuby, Ančete, Hajnýho a Trautenberka tu máme Krakonoše lehce sociopatického, dva bratry (hajzla Štěpána a joudu Adama), příšernou Blanku na zabití, hodnou Lidušku a kouzelného vědátora (Ondřej Sokol je opět k sežrání). Ale ona i tahle partička umí zaujmout. Byť se jedná o příběh mnohem temnější, než tomu bylo v původních pohádkách... Každopádně, ačkoli úplně stockholmským syndromem netrpím, asi bych na místě Lidušky volila sexy Krakonoše - namísto ňoumoidního Adama... Mě by z jeho chaloupky nedostali ani heverem. ;-) ()

Honzyg

Dle reakcí intimně frustrovaných Mařenek (a výjimečně i Jeníčků) na sociálních sítích by člověk mohl nabýt dojmu, že nic tak povedeného a pohádkového oko diváka už dlouho nespatřilo. Uhrančivý David Švehlík některým strádajícím divačkám učaroval tak, že přehlédly jeho špatnou artikulaci a jím ztvárněnému Krakonošovi odpustily sociopatickou náturu, pokus o nadvládu nad bezbrannou hrdinkou, která se z ušlechtilé a nezištné lásky je ochotna podvolit jeho zvůli, i snahu o zastavení dvou víceméně kladných hrdinů klidně i za cenu jejich případné smrti. Krakonoš v novém hávu je zapšklý starou křivdou a tak namísto neomylné autority chránící své milované (krkonošské) panství sledujeme jen pochybně jednajícího lesního poustevníka (z Jizerských hor) s nadpřirozenými schopnostmi, který ale, světe pozor, v rámci péče o své mladé diváky přestal kouřit dýmku! A tak možná i jeho abstinenční touha po odpíraném tabáku (která je asi právě tím v názvu vzpomínaným Krakonošovým tajemstvím) způsobuje, že v této pohádce Krakonoš není (pro diváka bez splašených hormonů) zdaleka nejkladnější postavou. V příběhu herecky kraluje naprosto vynikající Ondra Sokol a jeho skvostný Jiráček se stává de facto hlavní postavou. V omezeném čase, který mu scénář přidělil, pohádku taky skvěle táhne Jakub Prachař, který tak v odkazu svého dědečka Trautenberka rozhodně neudělal ostudu a rozhodně ne jeho vinou je nový Krakonoš tak moc hoden pozdviženého obočí. ()

AhojTuHanka

Pohádka, která se měla vysílat na štědrý den místo Bambitky. Opravdu. Žádná přeafektováná a ukřičená pohádka, ale líbezná, klidná a přeci velice zábavná. Charaktery i herecké výkony skvělé, všichni byli uvěřitelní a přirození. Velice jsem si užívala vizuální stránku míst, možná škoda, že nebyly zakomponovány nějaké širší záběry z vesnice a předhradí (i když rozumím, že interiéry a exteriéry byly jiné místa).  Za mě snad jedna z nejskvělejších novodobých pohádek. Pecka! ()

Savytan

Hodně se tu řešilo, jestli je lepší Bambitka 2 nebo Krakonoš.. oba filmy jsem viděl dvakrát a dvakrát mi Krakonoš přišel dlouze nudný. Chyběl vtip, něco, čemu se člověk zasměje a Sokol, ač se snažil, to nezachránil. Jinak to docela jde. ()

Saglos

Skvělý počin. Autoři se zcela odpoutali od dřívějších dějů a jen s úctou občas samotného Krakonoše zmínili. Chci to vidět hned ještě jednou, jak to bylo zajímavé, lidské, pravdivé, napínavé, neočekávatelné a celkově milé. Dlouho přemýšlím, co tomu filmu vytknout, a nelze nic. Ale kdyby člověk něco musel, tak příliš vyumělkovaný nepřirozený Krakonoše vous, když na něj šly detaily. 😀 Jak někde už bylo napsáno, autoři i herci si tímto zajistili budoucnost v TV programech. A právem. Bravo! ()

kak2s odpad!

Neskutečná sračka a jasnej důkaz toho, že prostředků pro veřejnoprávní TV je škoda. Dlouho jsem neviděl tak strašně tupou pohádku jako je tato, ale není divu když je to dílo Slováků. Obsazení a výkony herců tragické, stejně jako celé zpracování této pohádky, jedinej Sokol to tam chvilkama zachraňuje. Kéž by Slováci radši zůstali u těch svých Jánošíků a Tater. Snad toto brzy pomře někde v zapomnění a nebudou to vysílat každej rok, bizáru je v TV dost i bez toho. Zlaté staré krkonošské pohádky tenhle ksindl tomu nesahá ani po kotníky. ()

kinoholik

Nevím, co vytknout dřív. Chatrnost děje, či topornost postav. Schematické dialogy. Příšerný dabing. Nevkusné kostýmy. Za pochvalu stojí výborný Sokol, Prachař a Švehlík. ()

mina_harker

Konečně poctivá pohádka, za kterou se divák nemusí stydět. Švehlíkův Krakonoš byl správně charismatický. Oceňuji, že v pohádce nebylo většinou zbytečné pitvoření, které je v českých pohádkách posledních let bohužel zvykem. ()

aliceinwond

Tak já ti nevím, Karle: přeceňovaný Bebjak s koprodukčním rozpočtem (zjevně nedostatečným) stvořil další Štedrovečerní slátaninu, tuhle tradici by měla ČT zrušit a zakázat! Přitom dle ohlasů na sociálních sítí při pohledu na švehlíkovského Krakonoše nejedné zvlhla. Laciné a špatné kostýmy (paruky, líčení atd.), a rekvizity (ty plastové kameny, červený rubín a modrý ametyst), výpravu zachránily pouze krásné hrady a lokace. Špatný postsynchron, který vadil i mým dětem. Alespoň se vyhli trapným trikům a typickému infantilnímu pitvoření postav. Hlavní ženská postava po většinu děje uklizená mimo obrazovku. Sokola a Prachaře bych už nikdy do žádného filmu neobsadil, nedá se to! Chabost, ochablost a povadlost děje, scénaře, dialogů nemá smysl komentovat. A co je Krakonošovo tajemství a proč se tak pohádka jmenuje?  Nicméně furt lepší než Prušinovského ryby.... ()

Korpy22

Hezká pohádka, která nás nechává nahlédnout do alternativního příběhu toho,  jak vlastně vznikla postava Krakonoše. Nemůžu říct, že by se pohádka nepovedla, ale přesto je její děj takový táhlý a jediné co to tomu dodává nějakou šťávu je Ondřej Sokol. Ten v roli národopisce Jiráčka vyloženě září. Ostaní postavy jsou mdlé. Přesto je tahle pohádka jedna z nepovedenějších za posledních pár let vánoční, pohádkové produkce a stojí za to se na ni kouknout. ()

Fujin

Dá se to přetrpět. Mě osobně ale vůbec nesedlo. Krakonoše já si nepředstavuju jako úderníka ve středním věku, co by rád mladou hospodyni. S tajemnem se tady moc nehraje...do chalupy mu zajde kde kdo klidně aj pošťák. Bohužel všude samá logická bota. Pozitiva: Pěkně to vypadá a Sokol s Prachařem to dali na výbornou. Souhrně tak na 2,5* ()

sasakrusty

Ou jé, po Díře u Hanušovic jsem se zařekl, že už žádnou českou filmovou tvorbu. Vánoce, selhal jsem, tak čumím na Krakonoše bez Krkonoš, jsem z Orlických hor a tam máme větší kopce než ukazoval film. Má-li to být pohádka, tak očekávám souboj dobra se zlem, jasně Prachař hrál fakt debila a celkem dobře, tak proč jsme o něj přišli před půlkou? Ten jeho brácha, taky debil, ale tak nějak se prý napravil a zvítězil,  jako když slepý k houslím přišel. Liduška, no tak nějak se v tom plácá, nechá se zneužívat Krakonošem, který taky neví co je zač  (nekouří, jak pokrokové) a pak když najednou k panství příjde, sere na mámu a zbytek rodiny. Bleskový přechod chudiny do feudála, pro současnost poučné.  Jediný kdo byl uvěřitelný byl Sokolův národopisec Jiráček a Hubův sluha.  Zlatý Krkonošský pohádky, Krakonoš se sojkou bonzačkou a sudeťák Trautenberk se o svůj piedestel bát nemusí. ()

Cuffini

Že to je prej moc temný na pohádku pro děti, říkají rodiče, kteří svým dementním chováním dělají dětem peklo ze života každý den. Jsem se zas jednou tady zasmála. ()