Reklama

Reklama

Zlatá labuť

(seriál)
  • Česko Obchodní dům (pracovní název)
Trailer
Česko, (2023–2024), 50 h 8 min (Minutáž: 50–60 min)

Hrají:

Marta Dancingerová, Adam Vacula, Petr Kostka, Daniela Kolářová, Petr Stach, Kristýna Ryška, Hana Kusnjerová, Simona Lewandowska, Mark Kristián Hochman (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(56)

Obsahy(1)

Báře Veselé (Marta Dancingerová) se smůla lepí na paty a je na útěku před spravedlností. Shodou okolností se tak trochu nedobrovolně stává prodavačkou oddělení módy v právě otevřeném obchodním domě Zlatá labuť. Ten je doslova dechberoucím palácem přepychu a novou moderní dominantou centra Prahy. Za jeho luxusními výlohami kráčí dějiny. Píše se totiž 15. března 1939 a okupační vojska překračují naši státní hranici. Kromě Bářiny linky budou diváci sledovat osudy jejích kolegyň, a to Evy Duškové (Beáta Kaňoková), která by se ráda stala slavnou herečkou a Aleny Zimové (Simona Lewandowská). Zlaté labuti vládne rodina Kučerů s nekompromisním otcem rodu Rudolfem (Petr Kostka), klidnou silou rodiny maminkou Boženou (Daniela Kolářová), dcerou a dvěma syny. Rudolfem mladším (Petr Stach), upoutaným po dětské obrně na invalidní vozík, a nejmladším Petrem (Adam Vacula), tak trochu problémovým rodinným rebelem. Do čela řízení rodinného klanu se ale dere především jejich sestra Irena (Kristýna Ryška), intrikánka a milovnice luxusu a moci, která žije v odcizeném vztahu se svým manželem Lukášem (Robert Mikluš). (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (39)

GeusX 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Krásně barevný dobový kostýmní seriál, zajímaví herci a docela mne to i bavilo...než se ukázalo, že napínavá původní detektivní zápletka bude natahovaná do nekonečna...a počet dílů začal bobtnat rychleji než těsto na buchty. Lepší než většina dlouhých seriálů, ale mělo to mít do deseti dílů a šmitec. Ta natahovaná móda úspěšných seriálů mne odrazuje. První sérii jsem přesto viděl ze 3/4 a sem, tam, nějaký díl z druhé série jsem také zahlédl nebo slyšel "odvedle". ()

EastWicka 

všechny recenze uživatele

Od 2. série, kdy se děj i emoce konečně rozhýbaly, takové moje čtvrteční guilty pleasure. Správně by se to ovšem mělo jmenovat Úchvatná Irena! Herecky i charakterově je totiž jasnou hlavní hrdinkou právě mrcha/ ředitelka v podání krásné Kristýny Ryšky. Navíc, móda sklonku 30. let na ní vyloženě září a právě kapku instagramově naleštěná dobová estetika je tím největším trumfem Zlaté Labutě. 1.sérii oživovala drsným ostrovtipem snad jen paní domácí skvělé Reginy Rázlové. Milostné drámo nic moc, vycmrndlý hlavní milovník, který neví, váhá a tragicky zírá, chemie zamýšlené ústřední dvojice nulová. Teď se osudy trojice prodavaček zvolna vybarvují a čím dál zajímavější je i ústřední gestapácký záporák, plukovník Gruber (Jaroslav Plesl). Tak uvidíme... ()

Reklama

kajas 

všechny recenze uživatele

Abych rozkoukala nějaký nový český seriál s potenciálem na více sérií, musí v něm být opravdu atraktivní lákadlo. Televize Nova začala v únoru vysílat projekt od tvůrců úspěšných seriálů Vyprávěj, První republika a Kukačky, a tím si Zlatá labuť získala moji pozornost. Romantické drama na pokračování z období protektorátu vypráví osudy zaměstnanců a majitelů luxusního obchodního domu, není tu tedy nouze o milostné pletky, politické i rodinné intriky, a i když se jedná prakticky pouze o ateliérový seriál, pomocí dobové hudby a krásných kostýmů zapůsobí na diváka skoro stejně jako výpravnější První republika. Oceňuji také neokoukané obsazení (až na Martu Dancingerovou, která se pravidelně objevovala také v Kukačkách) v čele s Kristýnou Ryškou, Simonou Lewandowskou a novým idolem mnoha žen a dívek Adamem Vaculou. Edit druhá řada: Druhá série je o poznání temnější s minimem pozitivních momentů, což je logické, protože se naplno rozpoutala válka, zaměstnanci Labutě se zapojují do odboje, řeší se i méně známé problémy tehdejší doby, jako je léčba homosexuality. Jsem upřímně zvědavá, jak se všechny zápletky uzavřou v závěrečné sérii. ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dobové seriály na komerčních TV u nás nejsou moc obvyklé, a tak jsem hned zavěřil, když Nova ohlásila dobovku Zlatou labuť. Ano, už od začátku mi bylo jasné, že rámování obdobím 2. světové války a válečných hrůz bude sloužit jen jako pozadí pro klasickou vztahovku, ale i tak je něco takového příjemným osvěžením v rámci všemožných lékařských seriálů. Je také jasné, že tvůrci měli příběh rozpracován na více sérií, a určitě chtěli seriál dovézt až do konce válečného období, což se bohužel nepodařilo, protože se u nás nikdy nestal tak velkým hitem, jako třeba jeho Slovenská odnož ve své domovině. Kostýmy jsou pochopitelně fajn, to se od dobovky očekává, stejně tak je třeba zmínit, že se tvůrcům podařilo získat široké herecké obsazení, které ve výsledku reprezentovalo všemožné dobové menšiny a naturely, a tvůrcům se tak skrze to podařilo i zachytit určitou atmosféru dané doby, pochopitelně převážně v její negativní sféře. Zlatá labuť určitě není dokonalou dobovou vzahovkou ala Panství Downton, ale v rámci našich končim určitě příjemným osvěžením, které ve výsledku nejvíce doplácí na svou přílišnou naiviti, kterou zbytečně shazuje atmosféry doby, a snaží se navodit dojem, že válečná doba byla mnohdy romantickou idylkou, kde všechno dobře skončí. ()

FilmFan24 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Z dobové kostýmní romantické novely televizní se v sérii druhé stává místy válečné drama přímo depresivní. Lepší prožitek ale velmi kazí současná řeč česká postav německých…a to přitom scénáristé si s vykreslením charakterů práci velkou dali. První série plná milostného tokání víceméně seznamuje diváka s prostředím moderního obchodního domu a lidí v něm, se mění v řadě druhé v tanec přímo nad propastí doby zlé válečné. ()

Galerie (1 570)

Zajímavosti (9)

  • V epizodní roli se představila Veronika „Besky“ Beskydiarová, vítězka kulinářské reality show MasterChef Česko 2021. (Olík)
  • Když Lukáš Mašek (Robert Mikluš) vyzve Grubera (Jaroslav Plesl) na střelecký souboj, Gruber se zprvu ušklíbne se slovy: „V jakém století si myslíte, že žijete?“ Nicméně střelecké či šermířské souboje byly zejména mezi šlechtou obvyklé až do 1. světové války. V některých zemích se praktikovaly až do poloviny 20. století. V německých studentských spolcích se až do 2. světové války často praktikovaly souboje s kordy, známé jako Mensura. Právě tyto souboje jsou důvodem často zjizvených tváří nacistů. Reakce německého generálporučíka Grubera, která naznačuje, že souboje jsou již historickou záležitostí, moc nedává smysl. (Meev)

Reklama

Reklama