Reklama

Reklama

Zkouška pilota Pirxe

  • Polsko Test pilota Pirxa (více)

Obsahy(1)

Na základě tajného vládního projektu je na kosmickou loď umístěn robot, který má prověřit chování a schopnosti lidí v krajních situacích. Velitel lodi Pirx musí řešit konflitky a podezření mezi posádkou, která o experimentu oficiálně neví, ale leccos si domýšlí. Konfliktní situace nakonec vyústí do stavu, kdy lodi a celé posádce hrozí zánik. Socialistická odpověď na sci-fi žánr zejména americké proveniece sbírá některé nápady z filmů ALIEN či STAR WARS, ačkoliv byla natočena na náměty povídky slavného polského sci-fi autora Stanislawa Lema. Klade však především důraz na morální vlastnosti postav, čímž se prostředí sci-fi poněkud vytrácí. (Robbi)

(více)

Recenze (44)

Laurent 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k omezenému rozpočtu je to velice povedený snímek. Piestrak vrámci možností vytvořil naprosté maximum. Vyprávění, kamera a hudba vévodí tomuto snímku. Ještě zmíním, že vnitřek lodi je velice pěkně udělaný, tam se úsporná opatření vůbec neprojevila. Jinak by mě zajímala jedna věc, kde natočili ty jezdící schody? Jestli to někdo víte, tak mi napište. ()

LeoH 

všechny recenze uživatele

Kdysi napětkrát v kině jedním dechem hltaný biják po pětatřiceti letech viděti – odcizení mezi tehdejším a dnešním já se zhroziti. (To jako že už si ne a ne vzpomenout, co mě na tom tenkrát tak fascinovalo, jestli roztěkaný děj, mlhavé poselství nebo odhalené vnady dívčiny na diskotéce. Jenom matně se mi vybavuje, že jsem tenkrát nacházel jakési významy i v grafických obrazcích na pozadí výhružného robotího vzkazu…) Po paměti nahozené **** snižuji na ***, a ta třetí zůstává čistě z piety za tím ach tak snadno uhranutelným klukem, který tenkrát bydlel v mé hlavě a s kterým už dnes nedokážu navázat spojení. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak tu by sm už vážne privítal modernú adaptáciu. Skúška Pilota Pirxa rieši už dobou veľmi otrepanú tému človek vs. robot, takže dnes u nového diváka nevzbudí taký záujem ako svojho času. Film, čo sa týka technickej stránky, značne zostarol a jeho interiéry a na kolene robené efekty pôsobia celkom zatuchnuto. Zoberme si, že v tom istom roku vznikol Votrelec. Je potom otázka, či môžeme porovnávať neporovnateľné, ale zase prečo by nás to ako divákov malo trápiť. Solídna hard core sci-fi, ktorá sa zrejme verne drží predlohy, pretože celá story nepôsobí príliš filmovo. Ale dnes by sa dala elegantne zahrnúť do hodky v Black Mirror. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Jo, jo, slo to este za brutalnej normalizacie, asi aj preto, ze film ukazoval v tej jednej scene / nie moc doveryhodna, rezia posobila na mna rutinerskym dojmom/ v ktorej tvorcovia ukazovali ten zly, zly bakany prehnity Zapad. Potom Vesmirna cast ma nijak neuchvatila - uz davno neplati, ze som namako z kazdeho filmu, kde sa ukazuje vesmir s jeho nadherou. Tempo na urovni, dialogy ovsem nic moc a chcelo to viac kapitana Pirxa : 60 % ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Bol raz jeden robot. ,,Do poslednej chvíle chcel nás zachrániť... a keď potom začal reagovať ako človek, teda prehral i s nami - s ľudmi." Podľa klasika poľskej literatúry sci-fi žánru, Stanisława Lema, vznikol aj svetoznámy československý film Ikarie XB1 (1963), ktorého podoba s týmto poľsko-sovietským snímkom je miestami veľká, paradoxne o 16 rokov starší film Jindřicha Poláka je vizuálne o mnoho prepracovanejší... Od dobrého sci-fi ale vedľa pridanej hodnoty vizuálnych efektov očakávam hlavne prepojenie s myšlienkou alebo aspoň fascinujúci príbeh. V Skúške pilota Pirxa ma zaujala dramatická línia s otázkou živého človeka verzus nenápadného umelého robota vyskytujúceho sa medzi ľuďmi. Z polonudnej konverzačky pripomínajúci skôr štúdiovú inscenáciu ma však definitívne "zobudil" až záverečný zvrat s netradičným vyvrcholením v podobe súdneho procesu. Plus pekný úvod a záver v zasneženej krajine s dialógmi dvoch horolezcov o človeku a hviezdach; 65% (Challenge Tour 2018: 30 dní so svetovou kinematografiou) ()

Galerie (9)

Zajímavosti (6)

  • Letoun Pan Am, odvážející na začátku filmu umělého člověka, je Boeing 707. Jeho označení „Clipper Queen of the Sky“ měl o něco později jiný stroj americké společnosti Airbus A 310, který aerolinky provozovaly v letech 1980–1984, poté byl prodán společnosti Delta. (Robbi)
  • Vrtulník společnosti United Atomic Laboratories, který sleduje Pirxe v horách, je sovětský stroj Mi-2. Pirx tam řídí Ford Mustang Cabriolet 1967, kamion s návěsem Atlantic-Pacific Lines, určený k jeho likvidaci, je Volvo F89 z roku 1972. Nastražený bagr pak sovětský ChTZ S-100 (ЧТЗ C-100), vyrobený v roce 1958. Helikoptéru Mi-2 používá i OSN pro pracovníka public relations společnosti Cybertronics Research Laboratory McGuirra. (Robbi)
  • Záběry na kosmické lodi byly namixované – použity byly jak z letu sovětského Vostoku, tak Apolla Saturn V. (Robbi)

Reklama

Reklama