I Saw the TV Glow

• Austrálie I Saw the TV Glow (více)

Dva teenagery sblíží láska k nadpřirozenému televiznímu pořadu, který je však záhadně zrušen. (tribican)

e.valasik

Pokiaľ niekto čaká doslovný horor, bude sklamaný. Ja som sa na to pozeral ako na drámu s prvkami "spoločenského hororu" (napr. taký White Lotus tiež nie je horor v pravom slova zmysle, no to, aký obraz o spoločnosti kreslí je pre mňa desivé). Áno, aj moje vnímanie filmov je otupené filmami s rýchlymi strihmi, horormi, ktoré divákov priam prosia o pozornosť jumpscaremi, šokujúcimi plot twistami a pod. Ale toto je niečo iné. Niečo plné nuansov, citlivých dialógov a herecky výborne zvládnutých emócií. Áno, je tam téma o hľadaní seba, o tom, že človek častokrát radšej sám seba poprie, len aby zapadol, no na mňa najviac zapôsobila myšlienka nostalgického utápania sa v minulosti, spomínania na seriály z detstva, o ktorých dnes racionálne vieme, že nie sú kvalitné. Ale sú späté s naším detským ja, ktoré mohlo mať svoje sny a na tie sme zabudli. Preto sa občas vrámci "guilty pleasure" k tým seriálom vraciame. Pretože nám podvedome pripomínajú to, ako sme vnímali svet, keď sme ich ako deti pozerali. Ale, zároveň im venujeme čas, ktorý by sme mohli využiť v prítomnosti. A to je veľmi ťažká téma, ktorú som lepšie (a krajšie) spracovanú zatiaľ nevidel. A keby ma tento film tak veľmi nudil, vždy môžem skočiť do kina na nejaký CGI vyhajpovaný film o superhrdinoch. Veď také sú tam každý týždeň, nie? ()

SAINTS

I Saw the TV Glow má veľký potenciál a mohol byť skvelým filmom, keby realizácia nezaostávala za očakávaním. Nebinárna režisérka Jane Schoenbrun má zaujímavú víziu príbehu a v celom filme je niekoľko skvelých tém. Všetky zaujímavé témy však nie sú dostatočne rozpracované a keď film náhle skončí zdá sa že to neviedlo k ničomu, čo by stálo za to. Toto je film o nájdení svojho pravého ja a o tom, kým skutočnosti vo svojom vnútri ste. No všetko sa stráca v zamotanom príbehu. Sú tu záblesky skutočne skvelého filmu, všetko je to pekne natočené. Niektoré scény vynikajú spôsobom akým sú natočené a spracované a tieto momenty pomáhajú pozdvihnúť film z podpriemernej  úrovne. Bohužiaľ týchto momentov nie je dosť na to aby všetko držalo pokope. Celkovo vzaté je to skôr premárnená príležitosť. ()

Charvy.666

Jasně, označení "horor" je tady úplně vedle. To neznamená že tu nejsou děsivé momenty. Ne jako v v hororu ale spíš ve stylu Requiem for Dream. Z film sem měl chvílema i podobný pocity jako když si dáte Juno nebo 300 dní se Summer. ne žánrem a stylem vyprávění. Zdejší hejty nejsou zcela opávněné, a vině je spíš to nešťastné označení žánu jako horor, než samotný film, jenž určitě stojí za váš čas. Teda pokud máte aspoň nějaký vztah k již dříve zmíněným filmům... ()

xxmurphyxx

No ty krávo...............akože......fúúúúú....normálne neviem ako začať. Pôvodne som to chcel zbúchať typom, dajte zatrpknutej feministke bez štipky talentu nejaký cash, kameru, pár ochotníkov a natočí vám hodinu a pol trvajúci videoklip, kde dej je len na oko a slúži, ako zámienka, aby si dotyčná mohla pozliepať všetky svoje obľúbené hudobné tracky do  jedného celku, pridať k tomu svoju woke, lgbti+-autobus a transformers agitku a snažiť sa to zahrať na normálnymi ľuďmi nepochopený art, ktorí zjavne chápu len tí , čo nechápu, že existujú len dve pohlavia, muž a žena a všetko medzi je len jebnutá póza a psychická porucha. Toto všetko som chcel dostať zo seba a snažiť sa na tom nájsť aspoň niečo, čo stojí za to. Potom som ale náhodne klikol na dotyčnú režisérku a TOTO je hodné sfilmovanie. Narodil sa ako chlap, ako kurva škaredý chlap a do židáckej rodiny, no ani to ho nezlomilo, aby si splnil svoj Americký sen a spravil cecky z prvej výplaty a konečne sa mohol stať zo škaredého chlapa, škaredý transformer. Ale nie tak hoc aký transformer. on je totiž nebinárny transformer...what ever that means...A ako to v každej poriadnej rozprávke býva, na konci si zobral ženu a spolu žili, až kým nepomreli. Na aids. WTF. Chlap sa stane ženou a  zoberie si ženu....I don't get it.......Je síce pekné, že IMDB nič z tohto nezverejnilo a človek si to musel dohľadať na wiki a prezentuje toto vemeno, ako ženu, ale je im to piču platné, keď už len pri pohľade na profilovku je každému jasné, že takto škaredá žena sa jednoducho nemôže narodiť a toto celé je len nejaký hnusný experiment plastických chirurgov z Burkina Faso. Velebnosti jdu blejt. ()

cut67

Indie bizarnosť na hrane paródie, kde si osoba Schoenbrun zaexperimentovala na domácom rybníčku s gender-nebinárnou úchylkou, aby si vyliečila svoje komplexy. Do budúcna začnem čítať obsahy, pretože ,,toto" zaradiť medzi horory je zarážajúca drzosť. Dalo sa to dopozerať, pretože herec v hlavnej úlohe zahral devianta strašidelne dobre. Možno preto horor v popisku filmu...2/10. ()

konugetka

Píšu recenzi jen abych vyvážil to příšerný hodnocení tohohle filmu. Nemyslím si, že nálepka horor k tomuhle filmu sedí. Lidi, kteří mu vytýkají, že to nebylo dostatečně děsivý, jsou jen pravděpodobně ovlivněný očekáváním hororu. Pro mě to ale vlastně horor byl, i když ne ten typický A24 horor, kteří někteří možná očekávali. Nazval bych to komfortním hororem. Takový horor, ve kterém naleznu svůj vlastní strach a i když je nepříjemný, soucítím s ním a díky tomu v tom naleznu komfort. Horor o plynutí času a života a o tom, co je reálné a co není, jak jsou naše vzpomínky časem zkreslené a nemůžeme se spolehnout na vlastní mysl. Moment takový, jaký je v tento okamžik už nikdy nebude existovat, protože naše mysl ho přetvoří. Jak se můžeme spolehnout na cokoliv? Tenhle film mě donutil přemýšlet nad spoustou otázek. Zároveň jsem si opravdu užil vizuální i hudební a zvukové zpracování, film je zaplavený barevnou děsivou nostalgií. Mohl jít víc do hororu typu creepypasty candle cove, ale autorka se očividně rozhodla jít jiným směrem. A když tento směr akceptujete a ponoříte se do něj bez očekávání 100% hororu, je to skvělý zážitek. ()

Easykill

No do hajzlu a rovnou spláchnout. Opět přehypovaná hrůza. Horor? Mysteriózní? Dobře, horor to je, ale úplně v jiném slova smyslu. Jestli je účelem tohoto díla pomalu a bolestivě mučit lidi sto minut, tak jo tvl, vyšlo to na zasranou výbornou! Zvláštní děti, koukají na zvláštní seriál ve zvláštním světě. Seriál končí a s ním i všechno ostatní... Než mi došlo, o čem že ten sranec vůbec je, tak to opravdu trvalo.. a já fakt čekal, že z toho nakonec vyleze alespoň něco. Vylezl z toho druhý největší bordel roku hned po she is connan, to je sice taky sračka, ale nějak jsem to vstřebal. Což se o tomhle říct nedá. Celej ten nesmysl je jen reklama na ubohý a bezduchý život. Tady ta snaha o art je zbytečná "jako automat na kondomy ve Vatikánu". Jediný pozitiva svítí jako světýlka na konci úplně odpornýho tunelu. A tím jsou nostalgické obrazy, odkazy na dětství (TV seriály), jedna povedená maska a hudba, která k tomu bordelu sedí. Velice nedoporučuji, jedině v případě, že máte rádi sebemrskačství a podobné lahůdky. ()

Polux

4/10 | Typický zástupce indie/artové produkce, jehož tvůrci nemají tak úplně jasno v tom, co vlastně hodlají publiku sdělit a i to málo, co sdělují jasně, ve výsledku nestojí moc za řeč. Nefunguje to ani jako coming of age drama o hledání vlastní identity (případně genderu), ani jako komorní vztahovka o setkání dvou ztracených existencí, ani jako psychologická sonda o postupném propadu hlavního hrdiny do šílenství, ani jako mysteriózní thriller o prolínání nudné reality s bizarní fikcí v podobě brakového televizního pořadu a konečně ani jako fantaskní retro horor o boji partičky adolescentů s nezastavitelným všemocným zlem po vzoru It nebo Stranger Things. | A nefunguje to proto, že Schoenbrun v průběhu celého filmu jen nahazuje další a další více nebo méně potenciálně zajímavá témata, aniž by některému z nich věnovala větší prostor a dokázala jej nějakým zábavným způsobem rozvést. A navíc tak činí v ospalém tempu prostřednictvím abstraktního děje, ve kterém se divák dočká spousty nejrůznějších wtf scén, nic neřešících časových skoků a neurčitého konce, z něhož si kdokoliv může vyvodit cokoliv. Pár jakž takž zajímavých nápadů (infografika v obraze, prolamování zdi skrze promluvy herců přímo k divákovi) by se tady sice našlo, ale nedokážou přebít nevalný dojem ze zmateného zbytku filmu, který je místy úmorný a místy vyloženě nudný. | PeZet ()

Habansz

Hodně zjednodušeně - sonda do hlavy ačlověka, který prochází krizí genderový identity. Jen je to pojatý poměrně nešťastně. Rozhodně v tom není žádná creepy pasta, jak píše někdo tady v recenzi. Je to symbolismus, ktery sem dala režisérka proto, aby se divák cítil stejne zmateně jako ona, když si tou proměnou procházela, než ji pochopila. Je to film, ve kterém se fakt musí ta symbolika hledat. Audiovizuál je skvělej, ale musím se přiklonit k většině, že tohle je od A24 letos ta slabší tvorba a film je celkově až moc utahanej. Jako vyjádření se to asi funguje hlavně pro režisérku. Na mne jako na diváka to dojem neudělalo. ()

Glenn_Coco

při pohledu na zdejší komentáře se opět ptám, proč vůbec pořád existuje ČSFD a jestli na ní jsou i nezapšklé osoby. Boo-hoo, si pusťte nějakou mainstream krvákovku z recyklovaného scénáře a je to. Horor není jenom jedna věc. ()

batmancz odpad!

Náhodný divák nemůže pochopit a podle coveru čeká novou Samaru. Realita je taková, že to NENÍ horor (ani žádný jeho podžánr, jak tu někteří tvrdí), ale drama, budiž mysteriozní a ano, artové. Hudebně dobré, kameraman si taky hraje, ALE celkově je to hodně mimo běžného diváka. Mé hodnocení je samozřejmě čistě subjektivní, což je v pořádku. Aspoň že na konci se hlavní hrdina omluvil ;) ()