Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

Lennier

Ak som tento film už v detstve nevidel aspoň 10x, tak naozaj neviem. Perfektná zmes akcie a špionážnej zápletky, ktorá kulminuje vynikajúcou scénou vo veľkej sále s krbom, kde sa rozohrá špionážna hra na plné otáčky. Film na motívy špionážnej knihy Allisatara MacLeana ťaží nielen z ústrednej dvojice Richarda Burtona a Clinta Eastwooda, ale aj množstva vynikajúcich hercov vo vedľajších úlohách. Šarmantná Mary Ure, ktorá tu plní úlohu sťa by Bond girl, viceadmirál Rolland, ktorého s noblesou zahrala stálica britskej scény Michael Hordern, či strach budiaci Derren Nesbitt ako major gestapa (ironicky tento herec je sám židovského pôvodu) - to všetko prispieva ku geniálnej kombinácii, ktorá človeka prinúti ostať s dejom od prvého momentu až po posledný. Zaujímavosťou je, že generála Wehrmachtu vo filme hrá Ferdy Mayne, ktorý sa na toto miesto nakrúcania - rakúsky Werfen so zámkom Hohenwerfen vráti o niekoľko rokov neskôr ako gróf Drakula v Jakubiskovom seriály Teta (neskoršie zostrihaný do filmu Pehavý Ma a strašidlá). Zámok s lanovkou ako kvázi nedobytné sídlo Nemcov, vrtuľník, ktorý berie dych aj samotným Nemcom, či pamätná bitka na lanovke - to všetko z tohto filmu robí špionážnu klasiku. Je to film v ktorom Clint Eastwood zabije najviac protivníkov. Čo tomuto filmu dodáva punc skutočného veľkofilmu, je jeho hudba. Ron Goodwin zložil hudbu, ktorá s vami zostane, aj keď film už dávno skončil. ()

godal

Tak dávám plnou palbu za to,jak je to natočeno.Viděl jsem to kdysi dávno a strašně se mi to líbilo-žel Bohu jde o trošku obrácený gard.Britským a ani Americkým službám se NIKDY nepodařilo infiltrovat ty Německé a je to vlastně fikce.Trošku do těch Německých pronikly ty Sovětské,které přinesly do světa info,že Němci pracují na Vodíkové a Atomové bombě+trysková letadla typu Komet.Díky tomu západ poslal tak ukrutné 3% vojenské pomoci Sovětům,aby Němce zastavili.No ale-biák je to i po letech skvělý... ()

Adam94

Skvělý netradiční válečný film se skvělou horskou atmosférou, zasněžené hory a nedobytný hrad mají svoje kouzlo. I přes svou délku mě film nikdy nenudil, naopak všechny scény byly natočeny velmi napínavě a na svou dobu efektně. ()