Bod zlomu (1991)

• Když se scénář, nazvaný původně "Johnny Utah," dostal do rukou režisérky Kathryn Bigelow, připadal jí v této podobě dost průměrný, ale přesto v něm cítila slušný potenciál. Požádala tedy o spolupráci svého tehdejšího manžela, Jamese Camerona, který se pozvolna připravoval na natáčení Terminátora 2: Dne zúčtování (1991), ale ještě měl trochu času, aby příběh poměrně zásadně přepsal. Cameron kromě toho začal chodit i na porady, kde se - protože už měl v Hollywoodu solidní pozici - své méně zkušené partnerky často musel zastávat a působit coby jakýsi nárazník proti vměšování ze strany studia. Řekl k tomu: "jenoho dne jsem se víceméně probudil jako producent." (NIRO)

Princ Egyptský (1998)

• Šlo o první animovaný film ještě novotou vonícího studia DreamWorks. Jeden z jeho spoluzakladatelů, dřívější prezident Walt Disney Company (z níž neodešel v dobrém) Jeffrey Katzenberg to tehdy komentoval: "Ten nápad měl Steven Spielberg ještě před tím, než jsme společně založili DreamWorks. Svého času jsme spolu s Davidem Geffenem diskutovali o tom, jaké projekty bychom rádi dělali. Já jsem mluvil o své vizi moderního kresleného filmu a o tom, jak bych nově definoval hranice daného žánru. Napadlo mě, že by nebylo špatné natočil velké, monumentální filmy jako Indiana Jones, Terminátor 2 a Lawrence z Arábie v kreslené verzi a Steven na základě toho navrhl, abychom udělali Desatero přikázání. Což nás okamžitě nadchlo." (NIRO)

Pravdivé lži (1994)

• Premiéra filmu byla o několik týdnů odložena, protože Jamesi Cameronovi trvalo jeho dokončování o něco déle, než původně předpokládal. Tehdy k tomu řekl: "Jediný člověk, který na mě může vykonávat skutečný nátlak, jsem já sám. A po Terminátorovi 2 už bylo nemožné požadovat ode mně ještě větší výkon. Tehdy jsem pracovali podle téhož časového plánu jako teď u Pravdivých lží: přes půl roku soustředěného natáčení, současně s tím počítačový střih a výroba efektů a nakonec několik týdnů na dokončovací práce. Ovšem tentokrát jsme nemohli tak přesně dodržet natáčecí plán, protože například jedna z našich největších scén v Los Angeles byla zničena zemětřesením anebo proto, že jsme museli častěji, než jsme původně předpokládali, létat s celým štábem na Miami, abychom využili pěkného počasí. Vyšší moc. Ale raději posunu datum premiéry, než abych přistoupil na kompromisy v kvalitě dokončovacích prací." (NIRO)

Pravdivé lži (1994)

• Režisér James Cameron vzpomínal: "Po Terminátorovi 2 jsem chtěl natočit malý film o muži s rozdvojenou osobností 'The Crowded Room', ovšem kvůli nesmyslným právním problémům jsem se ho musel vzdát. Když pak ke mně přišel Arnold s myšlenkou Pravdivých lží, neměl jsem právě co dělat a on mě bez větší námahy přesvědčil." (NIRO)

Denní směna (2022)

• Posledná časť automobilovej naháňačky je v Tujunga Wash, na rovnakom mieste ako slávna scéna s kamiónmi vo filme Terminátor 2 (1991). (maramashi)

Propast (1989)

• Po prvýkrát vo filme bola využitá počítačová animácia a efekty typu, ktorým bol vytvorený mimozemský prieskumník v podobe tekutého hada, ktorá je dnes vo filmoch bežnou súčasťou. V skutočnosti sa stal záchytným bodom a inšpiráciou pre vytvorenie Terminátora T-1000 (Robert Patrick) vo filme Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991). (Raccoon.city)

Rozpočet pokračování Avatara přesáhl miliardu

Rozpočet pokračování Avatara přesáhl miliardu