Reklama

Reklama

Daleká cesta za domovem

  • Velká Británie Watership Down (více)
Trailer

Animovaná klasika, natočená podle románu, který uchvátil celý svět. V tomto okouzlujícím filmu, natočením podle bestselleru Richarda Adamse, ožívá nadčasová klasika. Leonard Maltin nazval tento půvabný film, určený divákům všech generací, "jedním z nejlepších... animovaných filmů, jaké kdy vznikly!" Mezi zvlněnými kopci a pokojnými loukami Anglie žije společenství králíků. Když je ale jejich nora ohrožena, uteče malá skupinka statečných králíků do neznámé krajiny, aby našla nový domov. Pod vedením vizionářského Lískáče, odvážného Hlavouna, chytré Borůvky a čestné Břízy musejí na své pouti čelit skličujícím výzvám a použít všechnu svou sílu a obratnost, aby přežili. Během svého putování získají podivného přítele - osamělého racka jménem Kejhal - a utkají se se zlým generálem Kostivalem, krutým vůdcem jiné nory. Režisér Martin Rosen vypráví příběh z velké části z perspektivy králíků, takže se s každým z nich můžeme identifikovat. Daleká cesta za domovem, plná vzrušení a dobrodružství, je napínavým, vzrušujícím příběhem, oslavujícím tradiční hodnoty jako jsou loajalita, odvaha a duch. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

Artran 

všechny recenze uživatele

Slabinou Rosenovy adaptace je, jak už napsal Monolog, značně zjednodušený příběh, který působí až příliš rozdrobeným dojmem. Přesto si tato mýtotvorná alegorie o pouti do zaslíbené země zaslouží vekou pozornost, protože je opravdu jen málo celovečerních animovaných filmů, které by s podobnou otevřeností (a moudrostí) zobrazovaly krutě krásný koloběh života. A nejen toho zaječího. Kresba krajiny je sama o sobě také na vysoké úrovni a když k tomu připočtete i povedenou hudbu, máme tu snímek, se kterým se může měřit jen máloco. Adamsova Daleká cesta za domovem byla pro mne v dětství neuvěřitelným čtenářským zážitkem (srovnatelným jen s Endeovým Nekonečným příběhem) a já jsem rád, že jsem si ho po tolika letech mohl znovu připomenout. Krásná kniha a krásný film. ()

Hamaradža 

všechny recenze uživatele

Akoby pokračovanie starého Bambiho, taktiež o spoznávaní pravidiel života v prírode spolu so všetkými radosťami (a ich poetikou, nehou, až jemnou religiozitou) i starosťami (nielen tými ľudskými či predátorskými, tu i tými dospelejšími, sociálnymi, intrigami iných zajacov, akoby ešte desivejšími, než všetky psy či líšky dokopy). Niekedy síce trochu moc skrátené (polhodinka navyše by vôbec neuškodila) no i tak vyspelé, jemné a krásne dielko - snáď sa niekedy dostanem i ku knihe. 4,5* ()

Reklama

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

Daleká cesta za domovem patří mezi mých TOP 5 dětských knih. Bohužel filmové zpracování mě zas tak moc neoslovilo, rozčaroval mě až moc zjednodušený příběh a pořád jsem se musela uchychtávat kvůli té animaci. Taky chybělo nějaké větší napětí (a že knížka je napínavými scénami prošpikovaná od začátku do konce). Navíc divák neznalý předlohy (Je vůbec někdo takový z těch co film viděli?) by se asi rychle v ději ztratil. A z chudáka Pětíka udělali neurotického paranoika... ()

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Auto v zaječí řeči je "hrududu" aneb dobré vědět. Musí se nechat, že je to dost propracované v rámci konverzace, jelikož neřeknou "for God sake" ale "for Frix sake", protože ten Frix je jejich tvůrce a spousta dalších detailů. Avšak je to docela brutální pohádka - např. když se tam jeden z nich chytí do oka a z huby mu teče krev, nebo jak tamtu odnesl orel.. prostě hodně drsné a teda mému někdy-budoucímu-dosud-díkybohu-nesplozenému dítěti bych to nikdy nepustila. Nejlepší postava? Zaručeně ten pták Kehar nebo jak se jmenoval - "We help you" - "Piss off." a můžeme jen hádat, co myslel tou Big Wateeer, že?! P. S. Knihu neznám a ani jsem o ni v životě neslyšela, ale pochybuju, že si to budu chtít přečíst takový krvák ty vole, je ale pravda, že bych snímek možná více pochopila, protože tady bez vysvětlení byly házeny různé pojmy a postavení a označení a já vůbec nechápala. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Předlohu jsem četl už jako dítě, zrovna v roce, kdy jsem se dostal na gympl a naprosto mě uchvátila a stejně tak i tento film. Je pravda dost zjednodušený nejen co se týká vedlejších dějových linií, ale hodně i po té hlavní. To ale neznamená, že by to nebyla skvělá pohádka. Kresbičky jsou opravdu pěkný, v hodně podobným stylu, jako má Myiazaki, a protože tu nekreslí lidi, ale králíky, jsou hodně reálné. Ale je tu pár věcí, co se mi nelíbily. Občas totiž je to zjednodušení příběhu tak markantní, že předlohy neznalý divák se ztratí. V knížce používali králíci výrazy ze své řeči (hrak=bobek, silflej=noční pastva, hrér=číslo nad 5, lendri=lasička, vomba=liška...) velice často a tak to bylo čtenáři jasné. Jenže tady nikdo nic nevysvětluje a prostě to rovnou použije, stejnětak jejich jména v králičtině jako Tlauli=Hlavoun atp. Neznalý divák se tedy nutně musí ztrácet. Další problém, který povstává ze zjednodušení je, že králíci ve filmu nemuseli vůbec překonat nějak obrovská úskalí ani vynaložit příliš velké úsilí. Tady to prostě vypadá, že šli na trochu delší procházku a zažili pár dobrodružství. A taky se mi nelíbí nevyužité režijní možnosti, třeba když se objeví kapitán Cesmína a volá na Tlauliho, kterej si myslí, že jde Černý králík z Inlé (Smrtka). Přidat dvě minuty, ve kterých by si králíci vyprávěli příběh o El Hréranovi a Černém králíku z Inlé, do kterýho by se náhle připletl Cesmína, to by bylo opravdu efektní a pro menší děti i dost napínavé (a bylo by to jako v kníížce). Jenže takto to opět nevyzní. Prostě, příběh i zpracování je skvělý, jenže ho příliš zjednodušili. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (2)

  • Martin Rosen v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)

Reklama

Reklama