Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (568)

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Tak jsem tak nějak ve skrytu duše doufal, že se mi to bude opravdu líbit. Přeci jenom herecké obsazení dává dobrou naději, když je v něm možno nalézt téměř všechna jména kvalitního českého humoru. Po zkouknutí se ale nakonec divím, že je hodnocení tak vysoké. Mazaný Filip je na české poměry jedinečný svým vizuálním zpracováním, které má snad zatím nejkvalitnější ze všech. Neuvěřitelná debilita dia i monologů, nucené herectví i takových komediálních mágů jako je Čtvrtníček, Šteindler, Vávra i Hanák, nuda, která odpuzuje od dosledování snímku a samozřejmě absence kvalitního humoru (až tedy na Hanákovo ježdění autem), na který jsme od těchto bohů zvyklý, ho až příliš shazuje. Někdy nedokážu pochopit, jak se vůbec může takový propadák poštěstit. Je to podobné zklamání, jako při sledování Spy Kids od Rodrigueze nebo poslouchání soundtracku ke Stigmatům od Billyho Corgana. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Takový jakýsi sklepácký "Kameňák" pro pražské (pseudo)inťáky... Otravná, diletantská a k uzoufání nudná rádoby umělečtina, natočená zjevně prostě z plezíru, aby kluci s holkama zas vydělali nějaký ty prachy. "Promiňte, ale kdo zaplatí to pití..." ptá se barman v jedné z debilně upocených jakože (k)akčních scén a divák se ptá - kdože to zaplatil Marhoulovi a kumpánům tuhle >filmařskou< ubohost, plnou toporných hereckých kreací a stupidních dialogů, s imbecilním scatnářem, jako že parodujícím chandlerovská témata... Další důkaz toho, že nýmandům žádná finanční podpora nepatří, byť by své záměry sebelépe skrývali za žvásty o možném zániku české kinematografie. Král je nahý! - křičelo ditě v jisté Andersenově pohádce - a měli by snad už začít křičet alespoň ti soudní, co neparticipují na úpadku české filmové tvorby, kdy různé party (a že tady se tedy sešlo těch kémošů požehnaně) parazitují na podivných tocích financí >na kultůru< z veřejných zdrojů! Mazaný Marhoul! :-( - - - P.S. Fascinující je to množství udělených vysokých hodnocení >filmu< zde na ČSFD. Zvláště těch bez komentářů. Přemýšlím, zda jde o nesoudnost, nebo spíš nestoudnost nějakých těch kamařáčoftů a poplácávačů po ramenou z naší slavné stádní stolice, >mrdketingové< mulťáky, zdvíhající uměle procenta hodnocení nevyjímaje... - - - P.P.S. 20.6.2008 nám tuhle srajdu mazaně a veřejnoprávně opět naservírovalo to naše Čétéčko... Prý ČT (vedle MOČR!) zainvestovala >velkou sumou kačáků< další Marhoulův film "Tobruk". Suma sumárum - mysle v souvislostech (a s historickou pamětí) - Marhoul má holt filipa... Jenom tenhle se narodil trochu >vymaštěný< , že... :-//... ()

Reklama

Niktorius 

všechny recenze uživatele

I řekli si jednou lidé z jednoho divadelního spolku, že sehrají stylové představení s pěknou výpravou, popkulturními narážkami, rošťackými vtípky a hlavním hrdinou se školácky naškrobeným přednesem. Jejich troufalost a naivita je dovedla k myšlence, že pokud si pozvou do party ještě šikovného kameramana, mají na to natočit dobrý film... Mazanému Filipovi bohužel nepomáhá ani svéráznost zpracování, ani obsazení celého divadla Sklep (snad i včetně uklízeček) a bohužel ani láska a úcta, jež Václav Marhoul - režisér, jehož ruka je ve výsledku sotva znatelná - k parodovanému žánru a jeho klasických zástupcům chová. Ono totiž nestačí vymyslet pár suchých konverzaček a pro naplnění celovečerní stopáže je natahovat do naprosté trapnosti. Je mi líto, ale v Mazaným Filipovi je míň šťávy jak v penzionované prostitutce, která spadla do lisu na jablka... 55% ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Skvělá kamera, hudba, výprava a spol. Neselhávající Tomáš Hanák versus selhávající scénář. Některé scénky s příběhem víceméně (či vůbec - Smraďoch Miller) nesouvisely, jiné byly delší než bylo zdrávo (filmové studio) a Milan Šteindler mi připomněl Leslieho Nielsena. Když máte málomluvného hrdinu ve filmu, kde nejzajímavější jsou jeho hlášky, máte zaděláno na problém. A citace filmových hitů nebo reklam to nezachrání. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Najdeš Aňu? Každý štěk excelentně obsazen (včetně armádního generála Šedivého) a ta sestava: Vedle všech těch Sklepáků, Trojanů, Lišků nebo Dušků tu máme Preise, Kaisera, atd. atd., až po legendárního starého I. Vyskočila, jehož podezírám, že větu „zapomněl jsem mu zout boty“ ve scénáři neměl, srov. jeho vlastní reakci s Hanákovou jen stěží zvládnutou nereakcí. S citacemi známých filmů se Marhoul mohl krotit – skromné či málo nápadné jsou fajn, ale použití celého výstupu z Triger Whisky Saloonu ve zhruba stejném kontextu není právě potentní (ač na divadle třeba být mohlo) a o „Kydech“, o nichž vím dobrou půlminutu předem, platí, že opakovaný vtip není vtipem. Hanák mě zase na začátku zklamal odtažitým přednesem epesních přirovnání; jak si na to zvykneš, tak už na té vlně jedeš, ale směrem k závěru kvalita hlášek klesá. Typově je ale Hanák do-ko-na-lý. A naskočit na vlnu tohoto filmu je jediné, co potřebuješ, protože jeho kvality jsou prvotřídní, některé scény geniální a třeba kamera excelentní. Ale nevadí. Mazaný Filip je skvost, jemuž jistá pozapomenutost i modré hodnocení jen sluší. „Ten telefon moh´ něco znamenat. Jenže já nevěděl, co.“ ()

Galerie (16)

Zajímavosti (28)

  • Jen v roce 2004 se prodalo celkem 17 tisíc kusů DVD. (hippyman)
  • Celý film byl natočen jen ve studiových podmínkách (konkrétně v ateliérech v pražské Hostivaři).. (hippyman)
  • Po třech letech shánění finančních prostředků měl Václav Marhoul stále jen 200 000 Kč. Celkem oslovil přes 300 firem. Pouze osm z nich se nakonec na snímku podílelo. (hippyman)

Reklama

Reklama