Reklama

Reklama

Cesta kolem světa za osmdesát dní

  • Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

M.E.J.L.A. 

všechny recenze uživatele

Pro tento verneovský příběh mám slabost. Miluju španělský animovaný seriál Willy Fog na cestě kolem světa a líbí se mi i tato hraná adaptace. Film má sice problémy s tempem, ale to všechno vyvažuje bohatá výprava a přesné obsazení hlavních rolí - nikdo vhodnější než David Niven mě na roli Philease Fogga nenapadá a Cantinflas je taky výborný. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Zábavný velkopříběh o tehdy ještě romantické cestě kolem světa. Nechybí potřebná nadsázka a zajímavá je i předehra o cestách do vesmíru, kdy je konstantováno, že člověk Měsíce ještě nedosáhl. Bohatec Phileas Fogg (dobrý David Niven) je egoista, který nepochybuje o svých schopnostech a úsudcích. Nenechává se vyvésti z míry a po většinu času je krásně anglicky suchopárný a dalo by se říci i nezaujatý. Na druhou stranu neváhá riskovat, aby pomohl ženě, či příteli v nouzi. Jeho věrným, ale rozverným doprovodem je nový sluha Passepartout (Cantinflas), který je většinou obětí nebezpečných kousků a dobrodružství. A nastává boj s časem. Nejdříve Francie s Paříží, zámky a cesta balónem. Poté Španělsko s flamengem a býčím zápasem a trochu znuděným Achmedem Abdullahem (Gilbert Roland). Egyptský Suez, kde se přidává policista Fix (Robert Newton), který chce domnělého pachatele velké bankovní loupeže Fogga zatknout za každou cenu a tento počin se stává jediným důvodem jeho bytí a veškerých úskoků. Indie, kde hrdinové zachrání princeznu Aoudu (Shirley MacLaine) ze spárů smrti a přibírají jí jako dalšího spolupoutníka. Hongkong s čínským zabijákem. Japonsko, kde se Passepartout chvíli živí v cirkusu. Amerika, kde hraje v Saloonu na piano Frank Sinatra a společnici dělá Marléne Dietrich, s vlakem, kde je průvodčím Buster Keaton, a s mírumilovnými i bojechtivými Indiány. A všechno má svůj šťastný konec s výhrou v podobě peněz a půvabné urozené nevěsty. ()

Reklama

Janega 

všechny recenze uživatele

O tú polhodinku by sa aj dala skrátiť táto cesta. Už len úvodný 5 minútový prológ je úplne zbytočný, nič do samotného príbehu neprinášajúci. Naopak zas chválim ukázanie krásnych scenérii krajín a aj ich kultúru, keďže ide o cestovateľský film, takže tieto pasáže mi zas prídu dobre spracované. Je to tak medzi 3 a 4 hviezdami. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

V jednotlivostech místy velmi nápadité, hravé a vtipné, sympaticky odkazující k různým žánrovým vzorcům skrze filmová prostředí nebo volbu herců do cameo rolí (Buster Keaton ve vlaku). Ale kdyby to bylo o hodinu kratší, nic by se nestalo - celá řada dílčích konfliktů jen povinně oddaluje vyvrcholení a uměle znesnadňuje hrdinům jejich cestu, přičemž se scénář kolikrát vůbec nenamáhá segmenty nějak soudržně pospojovat. David Niven velmi dobrý, ale jinak z toho ta unylá britskost sálá tím zážitkově nešťastným způsobem.. ()

anais 

všechny recenze uživatele

Doba se asi dost změnila, protože tahle Cesta kolem světa za 80 dní by dnes na Oscara asi nedosáhla. Všechny scény, které někam posunují děj, jsou celkem svižné a vtipné (víc než dramatické), ale samotný příběh je prokládán zdlouhavými scénami, které představují ten který kraj. Ve Španělsku to jsou tradiční tance a korida, v Americe indiánský kmen tančící kolem ohně, v Indii dlouhé záběry z okna do krajiny, kterou rázují sloni atp. Všechno je to natočené velkolepě, ale při bližším pohledu dost vynikne rozdíl mezi reálnými záběry z cizích krajů, a tím, co se točilo v ateliérech. "Nedějové" scény pak působí trochu navíc a tak nějak nalepené na jinak skvělý zbytek. Takže jestli tomu něco ubližuje, je to spousta vaty, která film natahuje na 3 hodiny. (k tomu patří i množství zbytečných cameí - Sinatra, Dietrichová - čestnou výjimkou je Frigo opět ve vlaku!) ()

Galerie (49)

Zajímavosti (9)

  • Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)
  • Film se k roku 2013 mohl pyšnit nepočetnějším zvířecím obsazení. Objevilo se v něm celkem 8 552 zvířecích rolí. Konkrétně se jednalo o 3 800 ovcí, 2 448 bizonů, 950 oslů, 800 koní, 512 opic, 17 býků, 15 slonů, 6 tchořů a 4 pštrosy. (ČSFD)
  • Film proslavila účast více než 50 slavných osobností v cameo rolích. (NinadeL)

Reklama

Reklama