Reklama

Reklama

Cesta kolem světa za osmdesát dní

  • Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

Kass 

všechny recenze uživatele

Přestože by Foggova "Cesta" s ohledem na svoji šibeniční lhůtu měla ve filmu svádět k svižnému tempu vyprávění, snímek překvapivě nikam nepádí a line si to ležérním tempem, jež působí místy příjemným (loudavé, často překrásné, duši lahodící pohledy kamery na exotické exteriéry, ať už ze vznášejícího se balónu či šinoucího vlaku), ale také občas trestuhodně ubíjejícím dojmem (např.nepochopitelně nastavovaná zastávka ve Španělsku - 5 minut se jen tancuje a 10 minut "zápasí" v aréně s býkem!). Výsadní devízou filmu je D.Niven, v jehož trefném podaní je P.Fogg tím pravým dokonale strohým anglickým gentlemanem, kterého nedokáže vyvést z bohovského klidu nikdy nikdo a nic. Ve své roli na plátně z pochopitelných důvodů, jež plynou předně z jeho odtažitého vystupování, působí mírně nepřístupným dojmem a proto pro mně byla velkým zklamáním postava jeho sluhy, která alespoň podle mne měla do příběhu vnášet lidsky přirozenější prvek, což se k mému zklamání nedělo.. jeho chaplinovská vizáž, charakter sukničkáře a cirkusové skeče jimiž se prezentoval, mě nedokázaly zaujmout.. ve filmu se mi poté paradoxně jevil býti ještě větším "cizincem" než jeho nadlidsky se zprávající pán. O to víc jsem zhruba v půli filmu, v indické epizodě, přivítal příchod jejich budoucího souputníka, krásné princezny, které dala tvář filmem dosud příliš nepoznamenaná S.MacLaine.. sice jí ve snímku nebylo poskytnuto příliš prostoru, ale její nádherný úsměv na mně působil stejně jako vždy.. připadal jsem si proti němu zcela bezbranný :) Výsledné hodnocení "Cesty" jsou u mně velmi silné 3*. ()

ancientone 

všechny recenze uživatele

Obsah verneovky dokonalo sedí k technickým parametrom dobového Hollywoodu. Obrovská premietacia plocha a farebný film je najpriliehavejšou formou pre pohľadnicovo stereotypizovanú reprezentáciu Indie, Číny, Ameriky a ďalších kultúr, tvoriacich sústavný zdroj okázalých atrakcií a taktiež ideologických otázok. __ Ruka v ruke s dobovými konvenciami ide však film aj v rovine rozprávania. Namiesto svižnej dobrodružnosti a kochania sa excentrickou artificiálnosťou venujeme viac času hľadaniu a skúmaniu najpohodlnejších pozícií v kresle, ktoré nám umožnia prebdieť ďalší toporne literárny a obšírny dialóg alebo ťažkopádne ilustratívnu jazdu obrovskej kamery. __ Štylistickú letargiu a schematickosť občas rozbúri dynamizujúci frontálny záber, alebo pohyb kamery simulujúci rozkývanú lodnú palubu. Tieto postupy však tvoria len minoritné ozdoby. Napriek načrtnutým negatívam a relatívne nízkemu hodnoteniu sa o Andersonovej adaptácii nedá povedať, že by bola zlým filmom - jej nedostatky je nutné brať s rezervou a do značnej miery ich rešpektovať. Sú veľmi bohatou dokumentáciou jednej z podôb dobového Hollywoodu. Aj keˇv súvislosti s premisou diela a časovou tiesňou hlavnej postavy pôsobia ironicky. S časovým odstupom vyše 50-tich rokov je Cesta okolo sveta až roztomilo archaickým kúskom. Práve zastaranosť je (napriek únavnosti a ťažkopádnosti) z veľkej časti autorom dodatočnej charizmy Anderosnovho filmu. Starnúť sa svojim spôsobom oplatí. Navyše to isté sa dá povedať aj o Verneho tvorbe. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Nadherny film, a kecy o tom, ze je zastaraly alebo ze je z roku 1956, tak na to ja zvysoka seriem. Fascinujuca uchvatna cesta plna skvelych dobrodruzstiev, fascinujuce destinacie, vyrona rezia. Nuda tuna nehrozi ani chvilu, divak je hned strhnuty napinavym dejom a dokonalou filmarinou. Mena ako ShirleymcLane, Marlene Dietrich alebo samotny Buster Keaton /The Sunset Boulevard/ zaistuju tomuto snimku odo mna 100 % ()

Wiliem 

všechny recenze uživatele

První hodinu, snad i hodinu a půl, jsem byl silně na rozpacích co to vlastně sleduju za film. Dlouhé záběry na krajinu byly sice velmi krásné, extempore Passpartu dejme tomu, ale za tu celou dobu Fogg prakticky nedostal vůbec prostor a nějaký náznak že by měl někdo někam spěchat, o tom nemohla být vůbec řeč. Tím se z filmu vytratilo to co se mi na něm nejvíc líbí. Naštěstí poslední hodina už opravdu naplnila mé očekávání, i když ne úplně. Prostě mi celý film připadal tak nějak bez života, právě díky tomu že se film spíše soustředil na krajinu a kulturu projížděné země místo věnování se tomu podstatnějšímu, tedy prokreslování charakteru hlavních postav. 70%. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Je příjemné vidět mezi řádkou často průměrných či mírně nadprůměrných žánrových filmů i velkou klasiku... tři hodiny nechat se pak unášet rozsáhlým dobrodružným příběhem s bohatou výpravou, řadou stylových atrakcí a zážitků, těšit se z nich na dálku společně s hlavními hrdiny, setkávat se zcela nečekaně na každém druhém kroku se slavnými tvářemi, užívat si velký biják plný humoru i napětí, s radostí sledovat galantního Davida Nivena či seznámit se po jeho boku s rovněž zábavným mexickým komikem Cantinflasem. Vidět velkou klasiku, která mi docela dlouho unikala, ale po jejíž zhlédnutí se nakonec i já (často bývající z některých velkých klasik zklamán) musím přidat k většině. Viděl jsem jí teprve včera a věřím, že snad ne naposledy. Barevná cesta kolem světa ve filmové podobě nikoliv za 80 dní, ale za 3 hodiny, splňuje pro mě kritéria dobového vysokorozpočtového bijáku v tom nejlepší slova smyslu. Spočátku jsem sice zamýšlel udělit jen 4 hvězdičky s tím, že plný počet mám tak trochu již obsazený u Karla Zemana, který podle díla Julese Verna natočil několik stylově mnohem osobitějších filmů v čele s Vynálezem zkázy, nicméně poté, co jsem zjistil, že si mě tento film získával postupně stále víc, zhruba od poloviny mě vůbec nepustil a ani jsem si nestačil uvědomit, jak rychle utekl, razím plnou palbu. Jistá osobitost (včetně pěkných animací v závěru) nechybí ani zde a vyzdvihnout musím i velmi pěkný úvodní rámec s poctou průkopníkům. [90%] ()

Galerie (49)

Zajímavosti (9)

  • Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)
  • Nejslavnější adaptace klasického románu Julese Verna Le Tour du monde en quatre-vingts jours (1872). Jeho české překlady počínaje verzí Cesta kolem světa za osmdesáte dní: cestopisný román vycházejí pravidelně od roku 1873. (NinadeL)
  • Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)

Reklama

Reklama