Příběhy starých hospod - Série 1 (2023) (série)

Královéhradecko (S01E06)

(epizoda)
Česko, 2023, 26 min

Scénář:

Kateřina Lhotská

Kamera:

Jakub Kolář

Josef Polášek (průvodce)

Dlouhou a zajímavou historii má hospůdka Na Jívě v Podůlší, tu s oblibou navštěvoval herec Josef Vinklář. Vzpomínky na něj, tam zůstanou napořád. Po cestě míříme do Bílé Třemešné, kam v období mezi válkami jezdili hosté z nedalekého Dvora Králové, ba dokonce i z Prahy. Pan Rudolf Šmíd, bohém a podnikatel, se o rozkvět své restaurace staral znamenitě. Další hospůdkou, kterou ovlivnily obě světové války i komunistický režim, najdete v Náchodě. Tam, v restauraci Port Artur sedával a hrával se swingovou kapelou spisovatel Josef Škvorecký. V Královéhradeckém kraji je hospůdek opředených historií prostě mnoho, a krásných míst nepočítaně! Zastavíme se také na Prachově, i v Záboří. (Česká televize)

sir-dave

Královehradecko spolu s Libereckem zatím nejpovedenější díl. Žádná hospoda nevyčnívala, ale každý má své kouzlo. O hospodu, kde chodil Škvorecký bych zavadil asi jen pohledem, ale historie pěkná. Na druhou stranu, šenk, kde si člověk může skoro pluvnout na zem už moc není. Hospoda "u Silvera" v Záboří moc pěkná. Mezi další třeba oblíbená od Vinkláře nebo srdce Prachova, ikdyž já si zašel raději do té naproti. ()

rakovnik

Zajímavé hospůdky v kraji, jenž jsme nedávno navštívili, bohužel o těchto legendách jsme netušili. Ovšem je tam krásně i tak, třeba se jednou vrátíme a pivko v nich ochutnáme. ()

• Josef Polášek mluví o hospodě v Záboří jako o roubence, tedy roubené stavbě, ale mýlí se. Jedná se o hrázděnou stavbu, tedy hrázděnku, jejíž stavební technologie je odlišná. (sator)