Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (283)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Výborně zfilmovaný příběh o začátcích vlády jedné z nejvýzanamnějších panovnic v historii Anglie. Je zde věrohodně vykreslena její trnitá cesta na trůn, boj s katolickou církví i nešťastnný vztah s hrabětem z Leicesteru. Díky tomuto snímku bude mít pro mě navždy královna Alžběta tvář Cate Blanchett a stejně tak si vždy pod jménem zakladatele tajných služeb Walsinghama představím výtečného Geoffreye Rushe. A čert vem to, že první polovina filmu se poněkud vlekla. Tohle historické drama se prostě povedlo. 80% ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Z tohohle bijáku jsem byl vážně hotovej. Ale ne proto, že by svou úrovní odpovídal počtu oscarových pečetí, ale protože ho sponzoroval Clavin... Šmankote, já přece vím, že je Cate fakt dobrá hérečka. Kdyby mně zavolala a zeptala se, já bych jí to u večeře klidně řekl. Také jsem kdysi při jedné hodině dějepisu slyšel, že Elizabeth byla fakt dobrá královna. S tou bych tedy na večeři nešel, protože bych se nerad nechal prohlásit za kacíře, až bych po ní dojel zbytky, ale už jenom to, že si informaci o její výjimečnosti pamatuji, mi bohatě stačí. Přehlídku drahého a načančaného kýče doprovázeného vznešenými žvásty, které by nevypadly ani ze zhuleného Macháčka, si pro příště odpustím, protože mi to celé nepříjemně připomínalo právě ony nekonečné hodiny dějepisectví. No, a tak proč jsem se na to já chytrák teda koukal? Jejda, protože jsem slyšel o těch všech Oscarech a tady je to rudé, jako kandidátky v dnešních volbách... ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

V posledních letech má díky konzumním divákům, ládujícím se popcornem a kochajícím se krvavými bitevními scénami, málo kdo odvahu natočit historický film v podobě konverzačního dramatu. Ale výjimky potvrzují pravidlo. Po historické stránce se objeví několik znatelných posunů (Alžběta seděla ve vězení asi rok a půl a ve filmu to vypadá, jako by tam byla přes noc), ovšem jmenujte mi něco stoprocentně historicky věrného!? Shekhar Kapur si s vizuelní stránkou skutečně vyhrál (záběr zezhora na trojici upalovaných připomíná pentagram, osudná bitva ve Skotsku je zobrazena jako pole s haldou mrtvých) a kostýmy jsou rovněž perfektní. No a abych nezapomněl, v první řadě Královnu Alžbětu tvoří herecké výkony Cate Blanchett (krom toho jí to moc sluší), či (možná hlavně) Christophera Ecclestona coby arogantního vévody z Norfolku. Po nějakém čase příjemné překvapení v podobě skvělého historického dramatu. 85%. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Po zhlédnutí naprosto úchvatného britského TV filmu The Virgin Queen se strhující Anne-Marií Duff musím uznat, že mě Královna Alžběta příliš nezaujala. Cate Blanchett se do role výborně hodí, ale přišla mi taková, jaksi chladná a z jejího projevu mě nemrazilo, jako to bylo, když jsem sledovala výkon Anne-Marie Duff. A jak už se zde někdo v komentáři vyjadřoval k chemii mezi ní a Josephem Fiennesem, i já měla pocit, jako by to mezi nimi nějak nefungovalo. Chyběla tam mezi nimi nějaká energie, bylo to takové... nijaké. Když si vzpomenu, jak to jiskřilo mezi Anne a Tomem Hardym, tak vztah Cate a Josepha mi oproti tomu přišel jako slabý odvar. Samozřejmě, někdo může být jiného názoru. Celkově mě však Královna Alžběta nijak neuchvátila. I když kreace Vincenta Cassela je luxusní:) ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Napoprvé mi připadalo jakési mdlé. Před druhým zhlédnutím mě zřejmě někdo profackoval a já se vzpamatovala a jen němě sledovala cestu idealistické dívky k moci, ztrátě iluzí a nabytí panenství. Co na tom, že historická fakta občas potichu zavzlykají, známé události se přesouvají v čase a interiéry působí poněkud vyrudle. Cate a zbytek ansámblu na to dávají zapomenout (jen si marně pokouším vybavit, koho hrál nejnovější Bond) a už odškrtávám dny do premiéry Zlatého věku. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (16)

  • Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)
  • Robert Dudley (Joseph Fiennes), 1. hrabě z Leicesteru, na rozdíl od filmu nebyl součástí žádné konspirace proti Alžbětě I. (Cate Blanchett) a do své smrti zůstal jejím blízkým přítelem i dlouho poté, co jejich romantický vztah skončil. (TroiMae)

Související novinky

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a… (více)

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)

Reklama

Reklama