Vítejte na starém dobrém divokém západě, který všichni milují! Horizont: Americká sága se odehrává během americké občanské války v 60. letech 19. století a představuje předválečné i poválečné období. Celovečerní film zavede diváka na emotivní cestu, na které zažije rozkvět Ameriky očima rodin, přátel i nepřátel. (Vertigo International)

Kaka

Horizon měl vypadat zřejmě jako to nejlepší z Tance s Vlky, říznuté Cold Mountain, avšak v některých pasážích v prostředku filmu se to až nebezpečně podobá Postmanovi. Jenomže_____Costner miluje western a je to tam vidět. A nemyslím tím jen fakt, že dal 30-40 milionů USD ze svojí kapsy, aby tenhle film vůbec mohl vzniknout, což je samo o sobě impozantní. V každém záběru dechberoucí přírody, v každé kulise, ve které se film odehrává, v každé rekvizitě, nebo akční scéně je vidět, že  tvůrce má osobní vztah k tomu co točí. Můžeme polemizovat nad tím, že je příběh příliš košatý, je v něm příliš mnoho postav a občas střih zmatečně přeskakuje z jedné dějové linie do druhé. Avšak dost možná podobný problém měl svého času Tanec s Vlky a ten taky uzrál v klasiku. Horizon je o něco slabší jako Chapter one, uvidíme jak dopadne celek. Mohla to být grandiózní minisérie pro TV, ale to by nebyl Kevin Costner tak, jak to má on rád a tak, jak ho známe. Jako posledního pistolníka velkého plátna, který si pro sebe mimochodem nenásilně ukradl nejlepší scénu filmu (souboj 1 na 1). ()

Krouťák

Uff uff... Při odchodu z kina jsem se neubránil zklamání. Né, že bych se po těch 180 minut nudil, naopak utekly poměrně svižně. Nicméně bohužel pro mě absolutně nefungovalo jakékoli emocionální napojení na postavy. Já chápu, že chtěl Costner všechny dějové linky zachovat a celé to mít prostě opulentní atd atd. Však tím jasně dopředu "omlouval" onu délku i počet plánovaných pokračování jeho životního projektu aka nejvýpravnějšího westernu všech dob. No, bohužel jeho první vystřelená kulka minula svůj cíl. Alespoň pro mě. Hudba i cast jsou skvělé, ale budeme si muset počkat minimálně na druhou část, abychom zjistili, jestli napodruhé bude Costner mířit lépe a začne to být celé po přidání druhého dílku skládačky funkční, nebo jestli z vytouženého opusu bude největší průser jeho kariéry - 60%. PS: že z velké části právě kvůli tomuhle poslal k ledu mnohými milovaný Yellowstone (mnou nevyjímaje), je bohužel až trochu absurdní. Budiž mu ale ke cti, že na druhou část nebudeme muset čekat rok a doufám, že tam už nás ušetří té alibistické upoutávky na další dění v závěru. EDIT: pár hodin po dopsání komentáře oznamují v USA odložení premiéry druhé části na neurčito - ajajaj.. ()

*CARNIFEX*

Bez mimoriadneho príbehu no zato s jasným posolstvom o krutosti dávnej doby, kedy stačil pohľad na nesprávnu osobu a boli ste razom bez vážneho dôvodu vo vážnych problémoch. Prakticky ako v 90´ rokoch v časoch Černáka, Melovcov a podobne. Čo sa filmu týka, tie tri hodiny, tak to je napriek hereckému osadenstvu proste čistá vražda. Takú dynamiku samotný príbeh zas nemá, aby si to mohol dovoliť, o pointe, nečakaných zvratoch, či zaujímavom deji so silnými scénami, ktoré by mali diváka nejak mimoriadne zasiahnuť, ani nehovorím. Costner je milovník westernov, to všetci vedia. No prečo sa to rozhodol takto nezmyselne ponaťahovať, no na oplátku divákovi nič extra nepodhodiť, to je pre mňa jedna veľká záhada, ako aj tých 80%, ktoré vnímam tak “trošku” mimo misu. Samozrejme, nájdu sa aj takí, čo to budú velebiť, lebo šak Costner, lebo šak silné herecké osadenstvo. Uvidíme, akým smerom sa bude tento príbeh nakoniec uberať a čo zaujímavé ponúkne, no zatiaľ za tri. ()

higuain

Je paradoxní, že já vlastně nikdy neměl (a dodnes nemám) moc rád westerny z doby, kdy byl tenhle žánr ještě populární a na svém pomyslném vrcholu. A nemyslím si, že by to bylo věkem, takovému Tenkrát na Západě jsem dával dvě šance a jsem si jistý, že kdybych dal třetí, nudil bych se úplně stejně. Přesto jsem si v posledních letech vypěstoval pozitivní vztah k různým moderním variacím tohoto žánru (zásluhou zejména Taylora Sheridana). V letošním roce platí, řekl bych víc než obvykle (a s čestnou výjimkou druhé Duny), že čím menší návštěvnost kin, tím lepší film. Horizon je výjimečný velkofilm, a i když jde jen o první díl skládačky s množství načrtnutých, ale nedotažených zápletek, už teď to na mě dělá dojem, že to jednou bude mít statut klasiky (ano, navzdory tomu, že jde o kasovní flop). A jestli Tanec s vlky je Costnerův nejopěvovanější a cenami nejověnčenější dílo, tak tohle bude jeho životní dílo. Tato první část, vzhledem ke své spíše seriálové struktuře, nenabízí vlastně žádný uspokojivý závěr a končí jakýmsi zvláštním trailerem na druhou část, ty tři hodiny jsem to v kině přesto hltal téměř bez výhrad a nakonec tak mohu i o něco snáz zkousnout, že to musel odnést zrovna Yellowstone (ať už to s tou rozepří mezi Costnerem a Sheridanem bylo jakkoliv). ()

kinderman

Vzpomínám si, že v době uvedení Kasdanova westernu Wyatt Earp s Costnerem v titulní roli nějaký tuzemský recenzent "vtipně" nazval svou glosu Sáhodlouhá sága. Možná, že si těch pár řádků nechal Costner přeložit a rozhodl se, že všem předvede, co tohle slovní spojení doopravdy znamená. Protože v Horizontu chce mít evidentně všechno: hodné indiány i krvelačné indiány, kavalerii i osadníky v karavaně vozů, spravedlivého střelce z neznáma i lovce skalpů, pomstychtivé bratry i romantickou linku. Narozdíl od mnohých jsem nikdy netoužil vidět Costnerův vysněný projekt jako televizní seriál, chci vidět i následujíci Kapitoly na velkém plátně a pokud možno v podobě, v jaké je tvůrci zamýšleli. ()

• Kevin Costner film financoval z väčšej časti z vlastného vrecka. Čísla zdrojov sa rôznia, od 38 po 70 miliónov amerických dolárov. Samotný Costner hovorí o tej vyššej čiastke. (Real Tom Hardy)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v americkom štáte Utah od konca augusta do konca novembra 2022. Dej filmu sa odohráva na americko-mexickom pohraničí v údolí San Pedro. Počas natáčania v utahskom Moabe teploty častokrát dosahovali 43 °C a na konci natáčania klesali aj pod -13 °C. (Real Tom Hardy)
  • Film počas svojej premiéry na filmovom festivale v Cannes v máji 2024 zožal takmer 12-minútové ovácie v stoji. Costner bol dojatý k slzám. (Real Tom Hardy)

Costnerův western propadl, pokračování se odkládá

Costnerův western propadl, pokračování se odkládá

11.07.2024

Je hezké, když si slavní auteuři plní vlastní filmové sny. Takový snímek vždy provází zarputilé odhodlání, s nímž tvůrci převádějí film na plátno, což si ve většině případů rozhodně zaslouží obdiv.… (více)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (více)

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (více)