Luther: Pád z nebes

• Velká Británie Luther: The Fallen Sun (více)

Geniální londýnský detektiv John Luther padl až na úplné dno. Nevyřešený případ mu ale nedá spát, a tak uprchne z vězení, aby dopadl sadistického sériového vraha. (Netflix)

Johnny.ARN

Tigrisa Deblu by som po tomto snímku nenchal robiť ani pochôdzkára v Majcichove, nie to ešte Bonda (aj keď vykradli to kvalitne) Seriál nepoznám, takže nejaké splynutie s postavami nehrozilo. Nebola to ani klasická krimi, nakoľko vyšetrovanie nebolo, všetko si vycucal z prsta resp. zo svojho vešteckého intelektu. Opozitum mu robila taktiež čierna vyšetrovateľka, ktorá bula tupá jak čakan, takže na anglické pomeryy skvelá vyšetrovateľka. Klinec tomu dával zostarnutý Glum a jeho super - duper bunker, ktorý si chystal niekoľko rokov, aby nakoniec "zabudol zabezpečiť IP-čky" Takže zberačská píčovina, kde nič, ale absolútne nič nebolo originálne a už vôbec nie dotiahnuté do konca. 2 z 5 ()

M.i.k.e

Seriálového Luthera mám sice už nějakou dobu na seznamu, ale do dneška sem neviděl ani jeden díl. Jeho filmové dobrodružství nicméně znalost seriálu úplně nevyžaduje a i když rozhodně není bez chyby, dostatečně mě navnadilo na to abych mu dal konečně šanci. Lutherův pád z nebes pak není vyloženě špatný a jako jednohubková kriminálka se sympatickým Idrisem zabaví solidně a je celkem škoda že je tu dost ale…Serkisův záporák je celkem ok, jakkoliv je v mnoha ohledech až moc přehnaný. Mnohem víc zamrzí zkratkovitost celého filmu, což je u víc jak dvouhodinové stopáže docela zarážející. Hodně věcí se tu děje buď mimo obraz, nebo strašně rychle a divák mnohdy ani nepostřehne jak někdo na něco přišel a je to tam čistě proto aby se děj pohnul kupředu. Celkem bych si uměl představit, že by se na tomhle případu dala vystavět celá 4-5 dílná série, kde by věci a postavy dostaly jasný základ a motivace. Takhle to bohužel funguje tak nějak napůl a je nutné často přivírat obě oči. Potenciál tady totiž byl mnohem větší…60% ()

Astaroth12

K tomuto filmu som sa dostal náhodou, lebo seriál som nevidel, ale , že si najprv pozriem jeho voľne pokračovanie. Popravde, keď seriál ma byť podobný tomuto filmu, odkladám ho na neurčito. Už začiatok, kde vidíme Luthera pri vyšetrovaní zločinu a vzápätí ten istý úspešný inšpektor je vzatý do väzby a divák a asi ani postava Luthera netuší, pre čo je vo väzení. Asi dvakrát tam odznie, že musí pykať za to čo urobil, ale ja sa pýtam , čo urobil? Nikde to nebolo vysvetlené, ako aj veľa toho, čo sa dialo vo filme. Bol to koordinovaný chaos, kde záporák bol úlisne hnusný, nová inšpektorka bola na rovinu p..a a náš uprchlík stala veril tým svojim. A to mi tiež nešlo do hlavy, bol známy nielen u policajtov, ale aj u u ľudí a každý sa aj tak tváril, že je nepriateľom číslo jedna aj keď tam riadil zabijak, ktorý odpravoval ľudí na bežiacom pase. Tomuto filmu chýba logika ako v scéne, kde náš utečenec ma konečne zaporáka v hrsti, príde ""inteligentná"" inšpektorka a nie, že by mierila zbraňou na človeka, ktorý niekoho ohrozuje nožom, ona mieri zbraňou na neozbrojeného jedinca. Že som ju nazval pravým menom už pred touto vetou malo naozaj zmysel, lebo ona ma tu iritovala zo všetkých postav najviac a keby tu ta dlbnutá postava nebola, rozhodne by film nič nestratil, len by získal. Čakal som nejaké užasne krimi, ale dostal som len trápnu, malo dramatickú a nevýraznú kriminálku, na ktorú pomaly zabúdam už pri písaní tohto komentára. Slabé 2*. ()

rasttea

OK, tak poslední půlhodina to zvedla alespoň o psychopatickou hvězdičku. Jinak Andy Serkis je dokonalý "milášek" :) ten se pro ty zláče narodil. ovšem tím, jak to až moc karikaturuje, divák se má tendence spíš usmívat a tak nějak očekává, že to dobře dopadne a bohužel tvůrci nenabídnou překvapení. Téma s vraždama v přímém přenosu není ojedinělé. Idris a jeho PR tým se hodně moc snaží jej představit jako platného nástupce 007ky, ovšem i když jsem si to moc přála, prostě si ho moc nedokážu v té hodně diskutované roli představit a nedostatkem představivosti to opravdu není. Zatím to vidím z jejich strany jako wishful thinking. Až mě samotnou překvapuje, že to tak cítím, ale Idris z mého pohledu neutáhne autenticky takovou trade mark. Tak uvidíme, každopádně alespoň tam si strašně moc přeju příjemné překvapení. ()

warrenur

Divacke rozcarovanie: Jedine auto na prevoz? Vazne?! Potom, ten postoj zo strechy mrakodrapu a pohlad na Londyn, akoby slo o komixoveho Batman-a. Opat, to vazne?! Kedy sa z nekompromisneho detektiva stal komixovy sunt? Nasledne sa bude "hrdina" uplne "nenapadne" a bez maskovania promenadovat po meste, ktore ma niekolko kamier v kazdej ulici napojenych 24/7 na dispecingy...tak urcite. Dalsie klise s blizkym detektiva z cista-jasna...what?! Nachystani potapaci? Bachorka a znacne sklamanie, pretoze oproti serialom, ktore boli povacsine minimalne nadpriemer, je toto uplny paskvil. Neodporucam. ()

• Ranná bojová scéna medzi Lutherom (Idris Elba) a Davidom (Andy Serkis) bola natočená na opustenej stanici metra Aldwych, ktorá bola pôvodne otvorená v roku 1907, ale od roku 1994 bola zatvorená. Národná galéria a Britské múzeum ho použili na ochranu niektorých zo svojich najcennejších pokladov pred nemeckou bleskovou vojnou. (Arsenal83)
  • Väzenie, v ktorom sa Luther (Idris Elba) nachádza na začiatku filmu, je väznica HM Dorchester, ktorá bola zatvorená v roku 2014 a prešla niekoľkými veľkými prestavbami, aby bola pripravená práve na tento film. (Arsenal83)
  • Natáčanie prebiehalo v Londýne a podmorské scény sa robili v Lite Studios v Bruseli, Belgicko (v najväčšej a najhlbšej nádrži v Európe). (Arsenal83)