Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (116)

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Na můj vkus se na Dělech podepsal zub času o dost více než na jeho tehdejších žánrových soukmenovcích. Přepálená stopáž taky moc nepomáhá, protože koukat dlouhé dvě a půl hodiny na toporně vedené herce (jak ale bylo tenkrát zvykem) pro mě osobně nebyla žádná slast. Zkrátka jeden z mnoha. 50 % ()

PALINO 

všechny recenze uživatele

Príbeh spĺňa všetky kritéria pre dobrý film a napriek tomu, že bol zrealizovaný už pred niekoľko desiatkami rokov, stále dokáže diváka zaujať a aj keď trvá 158 minút, mňa osobne vôbec nenudil. Samozrejme za to môžu hlavne vynikajúci herci a niekoľko vynikajúcich až napínavých scén. Možno je aj trochu škoda, že sa film dočkal vzniku už tak dávno, s použitím modernejších filmových postupov by mohol byť ešte o niečo pôsobivejší. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Druhú svetovú som v poslednom čase videl asi zo všetkých strán a pohľadov. Tento film mi ako jediný dal pohľad grécky, a tak trochu to ani nebol vojnový film, ale skôr námornícko-dobrodružný. Hrdinovia si Nemcov rozobrali na súčiastky v akejkoľvek situácii, aj zúfalo beznádejnej. Aj tých priveľa minút sa nejako dalo zvládnuť, ale nič mimoriadne sa nekonalo. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Pro me osobne slaby prumer...zjistuju totiz, ze paradoxne valecne filmy mam radeji v soucasnem zpracovani, narozdil od (temer) vsech ostatnich zanru. Aneb, podobne zfilmovani me uspava, pripada mi asi prilis romanove, nebo divadelni, a nejsem schopen to rozumne odkoukat. Uz v pulce se nudim a sleduju hodiny, zda uz nebude konec atd. Ovsem verim, ze milovnikum military a vojenstvi se to treba libi. P.S.: Gia a Irene jsou malo vidane herecky, a jejich pritomnost zde zustava pro me asi jedinym zapamatovatelnym bodem. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

V pořádně dlouhém úvodu se nám film chlubí, že vypráví o legendě, o legendě, která se však zakládá na pravdě, která je založena na opravdovém příběhu, na opravdovém hrdinství. Probereme-li si film z tohoto úhlu pohledu, nezbývá než souhlasit. Skupina pravých hrdinů je tu rozhodnuta potřít nepřítele a za správnou věc bez otázek položit své životy. Pochopitelně se musí dostavit i problémy, zrada, mnoho pochybností o smyslu celé věci a kupa neočekávaných událostí. S tím vším se však naši hrdinové statečně poperou a odvedou nejlepší výkon, jakého byli schopni, snad ještě víc než se od nich čekalo. Toť beru-li film jako film o legendě. Však teď už můj vlastní názor! Točíme-li dílo o skutečné události, nemělo by pak v sobě mít alespoň náznak čehosi reálného? Neměli by hrdinové být spíše z masa a kostí než z nezčitelného neznámého materiálu? Co je to za válečný film, kde z opravdové války nejsou ani náznaky? Vstávají mi vlasy na hlavě, když se němečtí vojáčci nechávají střílet jako ovce! A všechny rozhovory hrdinů se omezují na nevýslovné moralizující tlachání? Nejhorší a přitom už tisíckrát ohrané jsou ty zpropadené útěky. Když naše jednotka padne do zajetí, víme předem, co bude následovat po každém slovu i gestu. Nebudu pomlouvat speciální efekty, na rok 1961 to asi nějakou úroveň má. Desetiminutová sekvence, kdy slyšíme jen řev moře a následně se ztuhlou krví v žilách pozorujeme zlézající horololezce měla být asi nesmírně působivá. Asi to však nechtěli ani autoři risknout na 100%, a proto se po nic neříkající hodině konečně zjevují dvě partyzánky s neoddolatelným sex-appealem. Trapnější záminku pro odhalení alespoň ženských zad jsem také ještě neviděl. Zkrátka dost přeceňovaný průměrný válečný snímek a poněkud přemrštěnou stopáží. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • William Holden si za roli Malloryho řekl o 750 tisíc dolarů + 10% z příjmů. Byl odmítnut a roli obsadil Gregory Peck. (džanik)
  • Píseň "Yialo Yialo" ("Pobřeží, Pobřeží"), kterou slyšíme zpívat na svatbě, je řecká lidová píseň o lásce a moři. Píseň má různé verze - během zpěvu se, tak jako u mnoha jiných venkovských lidových písní, improvizuje. První verze, kterou slyšíme ve filmu (prosba, aby moře neprobudilo zpěvákovu milou) je standardní. Druhá verze, kterou zpívá herec/zpěvák James Darren (filmový vojín Spyros Pappadimos), je zdánlivou improvizací (prosba k horám, aby se sklonily a on tak mohl spatřit svoji milovanou dívku "Anoulu" a vzdálený domov "Rahoulu"). (džanik)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama