Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (369)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Nemám žiadne problémy si občas pripomenúť "Veľké problémy v Malej Číne". Prvý krát som tento film videl ako príšernú, pirátsku kópiu na VHS s otrasným, amatérskym dabingom. Vtedy bol tento titul horúcou novinkou. Od tej doby už ubehlo mnoho rokov. No keď sa objaví v televízii, tak si ho väčšinou rád znova pozrem. Práca režiséra Johna Carpentera mi bola vždy hodne blízka. Toto je jeden z jeho najzábavnejších snímkov, aj keď sa tu trocha odklonil od svojich klasických, horrorových múz. Tento film je netradičná akčná fantasy komédia, v hlavnej úlohe s Kurtom Russellom, ktorý tu hádže jednu drsnú hlášku za druhou. *** ()

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

Klasika osmdesátkových béčkových filmů, která od první scény a prvních slov Kurta Russella jasně vymezuje jak moc vážným směrem se asi tak v tomto příběhu Kurt vydá. Hlavní hrdina Jack Burton je až do extrému dotažený řidič kamionu, který je úplně mocným způsobem drsnej, nebo přinejmenším si to myslí alespoň on sám, a hází jednu tvrďáckou macho hlášku za druhou a samozřejmě s drsňáckým výrazem ve tváři, akorát vždycky když dojde na nějakou akci, tak je obvykle ten poslední kdo se do ní jakýmkoli způsobem zapojí ať už záměrně nebo nechtěně (když mu třeba padne kámen na hlavu, kvůli vlastní hlouposti). A taky celý příběh si dělá legraci z drsňáckého a hrdinského patosu ve všech těch rozmáchlých gestech a dialozích, které působí vesele samy o sobě, ale většinou je ještě dotváří charaktery jednotlivých postav ať už jde o děsně angažovanou a neústupnou právnici s příléhavým jménem Grace Law snažící se vtipně hrdým způsobem domoci se práv obyčejných obyvatel čínské čtvrti utlačovaných zlým Lo Panem a jeho gangem, nebo samotný mocný černokněžník Lo Pan obávaný po celé čínské čtvrti, co sice hází kouzla na všechny strany, ale jinak se chová velmi dětinsky poťouchle. Každá postava v tomto filmu paroduje nějaký známý stereotyp v příběhu, který obsahuje asi tak všechno, co osmdesátkové filmy obsahovaly a namixované tak bláznivě, že scéna v Lo Panově chrámu s neonovou výzdobou a eskalátorem asi nemůže už nikoho nechat na pochybách jestli je to nějak seriózně míněná akční komedie, nebo úplný úlet do sympaticky brakového vesmíru. :) A navíc jsem to viděla milionkrát jako mrňavá, takže stejně musím dát pětku. :) ()

Reklama

Kothy 

všechny recenze uživatele

Naprostá ujetost od Johna Carpentera s Kurtem Russelem v hlavní roli. Odehrává se to v čínské čtvrti v Dan Franciscu a děje se tu jedna podivnost za druhou. Kurt se se svým přítelem snaží najít jeho snoubenku a po cestě naráží na různé magické překážky v podobě čarodějů, duchů, příšer atd. Do 80. let se to celkem hodí, ale dnes si to už moc nedokážu představit. Je tam ale pár světlých momentů, prostě klasika. Na svou dobu to má docela slušné efekty. "Já se narodil připravený." ()

Seabeast 

všechny recenze uživatele

Carpenterova béčková šílenost Velké nesnáze v Malé Číně údajně ovlivnila herní vývojaře z Midway k jejich legendárnímu titulu Mortal Kombat. Slovy herního designera Johna Tobiase se mělo jednat o poctu filmu, protože se tvůrcům líbil mix mezi mytologií východu a racionálnějším západním světem. Z pohledu na snímek je to dost patrné a inspirace je vidět přímo ze všech hlavních postav. Samotný film mě ale upřímně vůbec nebavil. Ač je naprosto jasné, že se nebere vážně a sází na "béčkově" vtipné momentky, tak měl efekt opačný. Nejedná se o nic, co by mi vyloženě utkvělo v paměti nebo přineslo příjemné večerní odreagování. Potěšila mě účast Kim Cattrall, kterou drtivá většina bude znát jako tu blonďatou nymfomanku ze Sexu ve městě a celkový fantasy nádech. Výsledek je ale prostě takový nemastný neslaný. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Říká se že dostat se v nějakém velkém městě do čínské čtvrti je jako dostat se do jiného světa. Že se to říká asi slyšel i John Carpenter... jenže s vyšinutostí sobě vlastní to vzal tak trochu doslova - a udělal z ní fantasy svět, ve kterém se zběsile mlátí mafiánské gangy s démony, po večerech obětují zelenooké pany temným bohům, každý seschlý stařík si tyká s čaroději a i vyjukaný klučík z restaurace umí létat. A k tomu tam mají zhruba 60 různých druhů pekla. Takže se pak nejde moc divit že, když se do tohoto všeho namočí úplně obyčejný, nechápající a trochu buranský řidič náklaďáku, a co hůř mu ten náklaďák ukradnou, tak se trochu naštve a chce všem dát po hubě. Taková přesdžková od Kurta Russela, to je vždycky hezká podívaná - ale i tady film klame tělem, Kurt je za ňoumu co nejen že nic nechápe, ale k tomu je i v boji většinou jen ten hláškující vtipálek vzadu, zatímco drátůplnou akci obstarávání ostatní. Což taky jde, Kurt je sympaťák a táhne tuhle fantasy-komediální frašku dopředu silou vůle i přes zmateně ujetý děj s logickými krátery, i přes haprující zábavnost a mírnou zdlouhavost. Protože ani "WTF?!!" si nikdo nevydrží říkat věčně a když už to neudrží akční scény, tak se pomalu ale jistě vkrádá nuda. 6/10 ()

Galerie (99)

Zajímavosti (25)

  • Nevěsty Lo Pana (James Hong) musely mít zelené oči, Kim Cattrall i Suzee Pai však mají ve skutečnosti oči hnědé. Obě proto museli nosit zelené kontaktní čočky, což byl zejména v HD verzi filmu velmi zřetelné. (c.tucker)
  • V počítačové hře „Mafia II“ se na tento film odkazuje. Pokud hráč vytáhne zbraň na ulici před gangsterem, gangsteři reagují stejně a v čínské čtvrti toto doplní hláškou: „Netahej velké problémy do Malé Číny.“ (Nick321)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama