Strážci

• USA The Watchers (více)

Osmadvacetiletá umělkyně Mina zabloudí v rozlehlém, dosud neobjeveném lese v západním Irsku. Když Mina najde úkryt, ocitá se nečekaně vedle tří cizinců, které každou noc sledují a pronásledují tajemné bytosti. (Vertical Entertainment)

blackkocour

Geny se nezapřou, Išias Nočního Šalamouna měla radši študovat práva než jít po tatíčkovských šlápějích, protože jak je známo - jeden dobrý film, kari posedlého Inda, vyjde na deset kurevřvoucích sraček, a tady přijmeme nové rodinné tradice, na jeden průměrný film vyjde jedno bebí pro kocoura, který se večer může místo toho věnovat honění svého ocasu. Směsice nudně položených postav, nevýmaje hlavní poseroutky, která není ničím sympatická, úskalí s nesmyslným twistování víc a víc absurdnější zápletky, abysme se ke konci dohnali ke skvělému budování atmosféry, a nakonec, držte se za koule, bylo všechno všechno k hovnu a dohnalo vás to ke keramické míse. Mína Špína zakopla v korunách stromů Řáholec, což může dělat skvělou konkurenci lesu sebevrahů v Japonsku, které obývá skupina cikáňatů, co perfektně splínaj s přírodou a její barvou, a musej se každou noc zavřít do prasečího koryta, protože se dozvíme neotřelou věc, a objímající Zeman vysoký jalovec to nebude, ale to že les má pevně nařízlou otevírací dobu, a jak se k přírodě chováte, i to že občas do ní i serete, tak to hezky oplatí i s úrokama! Bohatě by stačilo na vandaly poslat Ashe s ruční motorovkou a Lesních Puchem. Jak typické, a vykrádačské i u samotný rodinky Šahlejmajců. Proklatí komančové. ()

jefff

Ishana Shyamalan zatím dobrá režisérka není. Bohužel. Atmosféra je vzhledem k tématu bezkrevná, v příběhu jsou hrozivé nelogičnosti a herci nemají co hrát. Dakota Fanning není špatná herečka, ale její postava je příšerně nudná, nepříjemná, studená. Celou dobu je vám osud postav úplně fuk. A monstra? No...triky tak z roku 2008 a design příšerný. Přitom lokace Irska jsou nádherné, motiv příběhu mrazivý. Jenže tady se toho opravdu moc nepovedlo. Ona tedy ani předloha od Shine není nic moc a taky má dost logických děr, ale Ishana to ještě dorazila. Škoda. ()

borec999

Not great not terrible. Mysteriózne prvky a Shyamalanovské tajomno dcéra podedila po tatkovi a tieto aspekty fungovali, námet a dej je pomerne neopozeraný (rozumej: nevidíme každý rok 10 podobných filmov, ale pri náhľade do minulosti určite horory s podobnou premisou nájdeme, mňa osobne pri nedávnom úmrtí Donalda Sutherlanda napadla jedna jeho nesmrteľná hororová klasika). A tá je samozrejme kvalitou o triedu inde. Samotní sliediči vyzerajú okej a aj záverečná pointa nie je zle vystavaná a úplne debilná. Trošku mi do podobného filmu nesedela Dakota Fanning a jej herectvo a tiež fakt, že horor je to veľmi "diétny". Ale inak ma Shyamalanovej dcéry vlastne ničím extra neurazil (ale ani nenadchol). 55% ()

kenkaku

Její otec natočil náhodou před 25 lety hit (stejně jako Opus náhodou vyplodil Live is life) a od té doby cpe všem okolo přesvědčení, že je geniální scénárista. Je logické, že té iluzi neunikla ani dcerunka. Co je horší, že dcerunka někde nabrala dojem, že to mohla i podědit… tak napsala zaručený hit a zaškemrala u tatínka o peníze, aby ho mohla natočit. Jenže ona se z toho vyklubala (nečekaně) píčovina. Ale nehorázná. Kdyby nechala napsat scénář někomu s talentem, mohlo to dopadnout mnohem lépe, protože okoukala techniky co (režisérsky) fungují a do té doby než “chcíplo auto v lese” jsem měl pocit, že “by to i šlo”. Pozn.: jaká je logika vylézt uprostřed lesa z auta a začít řvát “haló, potřebuji pomoc”. Jako, že by pomohly veverky? Ach jo… ()

sedm.1

Já myslím, že na debut se jedná o velmi kvalitně odvedenou práci, a jsem za to o to víc rád, že slečna režisérka je dcerou jednoho z mých nejoblíbenějších tvůrců, o což víc jsem se na The Watchers těšil, no a jak jsem zmiňoval, z výsledkem jsem rozhodně spokojenější, a to i když by se tu pár menších negativ našlo, nicméně opakuji, na první celovečerák odvedla Ishana výraznou práci. Co zde tedy nelze rozhodně popřít, tak že je ze Strážců cítit taťkův vliv, respektive inspirace z jeho tvorby, a to především co se týče navozování tajuplné atmosféry, vytváření napětí a samozřejmě i cesta k závěrečnému překvapivému rozuzlení, kterými disponují prakticky veškeré jeho filmové počiny, ovšem toto z mé strany není myšleno jako výtka, spíš naopak, takové typy filmů mám velmi rád a zvlášť když v nich tyto prvky působí tak poutavě, jako právě zde. Každopádně The Watchers bych označil za takovou mysticko-éterickou folklorní pohádku pro dospělé, kde je ovšem potřeba si nepokládat příliš mnoho otázkách, jelikož to zde několikrát po příběhové stránce dost drhne, myšleno ve smyslu, že některé scény nedávají úplně smysl, nicméně pokud se přes to divák dokáže přenést a nebude se v tom zbytečně babrat, tak dál tomu filmu už není potřeba co dalšího zásadního vyčítat. Hlavně po technické stránce je to totiž skvělá podívaná, k čemuž především přispívá parádní prostředí, celkové tajuplné vizuální zpracování a samozřejmě zmiňovaná, z toho všeho pramenící atmosféra. Zápletku pak lze určitě označit za nápaditou, nepředvídatelnou a v mnoha momentech napínavou, no a další velké pozitivum lze jinak hledat ještě i ve výrazných postavách a jistě i jejich hereckých představitelých, a když bych se měl vyjádřit k závěrečné pointě, tak té lze vytkou, že určitě nepatří k těm nejnečakějším, či nejpůsobivějším, nicméně v rámci kontextu celého filmu určitě obstála, jen jí ale prostě chyběl ten větší wow efekt. Spád to má jinak pomalejší, to ovšem není z mé strany rozhodně výtka, jako spíš jen upozornění a mě tak nezbývá konstatovat už nic jiného než verdikt, že Strážci mají rozhodně co kvalitního nabídnout a že je fajn, že vznikají i podobné typy filmů, jako je právě tento, jelikož poutavá, působivá a fungující jinakost přináší vždy příjemný filmový zážitek. ()

JamesSi

Tenhle film mě přesvědčil, že se geny nezapřou, protože to přesně působí jako Shyamalanův přetwistovaný so-bad-its-good bizár. Dcera se potatila. ()

BoredKid

Čím ďalej, tým horšie. Ja som obrovský fanúšik horroru, ale toto čo sa točí posledné roky je strašná hnačka... ()

iXtr3m3

Forma trošku poráža obsah, kedy od zaujímavej prvej polovice sa dostávame k rozprávkovej druhej polovici a hlavne k záveru, ktorý by som tam nenechal a radšej niečo temnejšieho. Mladá Shyamalanka ale evidentne talent má, tak uvidíme, s čím sa vytasí nabudúce. ()

Warhorr

Nevím co je větší zhovadilost, jestli film nebo kniha ( u nás vyšla jako Zloději tváří ). Ta byla tím největším hororovým brakem, který se mi kdy dostal do rukou a tohle jsem dal vlastně jen ze zvědavosti. Partička lidí uvězněná v baráku kdesi v lese, odkud můžete ven pouze za denního světla a musíte dodržovat jakási pomyslná pravidla abyste přežili. Nepříliš sympatické postavy, atmosféra moc nefunguje, gore žádný, jumpscare žádný, monstra nejde ani pořádně vidět. Aspoň, že tu není kladen důraz na sbírání oříšků a bobulí jako v knize, to bych rázem vypnul. Potěší fajn hudba a opravdu jen lehký twist na konci. Jinak je to vlastně stejný zklamání jako, pro mě zcela nepochopitelně, vyhajpovaná kniha. ()

bobstock

Řeklo by se debut jako víno, no v tomhle případě a velice nerad, protože začínající filmaře mám obvykle v chráněné zóně, tady je to spíše jako zvětralé víno bez korku nechající napospas prolité noci. Mladá Šaymalanka se nechala vézt svým zkušeným papá jako producentem a v podstatě se odrazila od tam, kde skončil její tatínek. Klouzavá kamera, slušné bručící ozvučení, podivné místo ještě s podivnějšími postavami a nakonec inspirace pohádkově mýtickými potvůrkami vložené do reálného světa. Se scénářem a vůbec s vývojem a logičností těch pár postav byl občas děs. !Spoiler! Blondýna s pochmurnou minulostí vrhnutá do nekonečného lesa sebou tahá papouška až nalezne stejně ztracenou skupinu lidí, kteří na to, že jsou v divočině více jak půl roku s výživou jedné vrány denně a bez tekoucí vody, vypadají čile k světu. Ochranná místnost nabízí divadelní jeviště, na kterém dělají nočním tvorům přehlídku rutinního života homo sapiens. Aby to bylo zajímavější každá hloupost, která slouží jako léčka na lidi je samozřejmě využita ku prospěchu napětí a aniž by to dokázali vytušit po té dlouhé době, mají pod sebou obrovské víko a laboratoř s tunou konzerv a  návodem na útěk. A tak jak to rychle začalo, tak to rychle skončilo, vše se s řádným mindfuckem uzavírá, jak to bývá v Shyamalanské rodině. Příště bych zkusil více vlastní inovace více napětí a inteligence postavám Ishano. 50% ()

tenebrae86

Tady se plně ztotožňuji s hodnocením lehce pod 60%. Příběh nebyl špatný, legenda o vílí rase, žijící v zatracení uprostřed temných lesů, byla zajímavá, zpracování spíše průměr. Hororově slabé, ale atmosféru to alespoň v prvních dvou třetinách mělo, takže jako mysteriózní fantasy mě to docela bavilo. Poslední třetina mi pak přišla spíše sterilní a generická. Ishana Shyamalan se sice hodně potatila, ale ještě to není úplně ono. Dakota jako vždy ok, je to dobrá herečka, a i když mezi mé oblíbené nepatří, nemůžu směrem k ní říct cokoliv negativního. Vyloženě negativní dojem vyvolávají pouze dětinské CGI efekty a animace příšer, ale to už je tradiční neduh dnešní kinematografie, se kterým vždy tak nějak dopředu počítám. ()

dan4815

Noooo? Ta se ale potatila. Jsem rád, že tato genetická informace nezůstala v žaludku nebo kondomu, ale je z toho mladá nadějná režisérka a scénáristka, která jde v šlépějích svého otce. Odteď se budu bát chodit do lesa sbírat houby. Stejně jsem nikdy nevěřil mykologům. Kdo ví, co v těch lesích dělají, určitě vzývají Hřiba satana, aby lidstvo zamořili plísní nohou. Upřímně, film jsem si užil více, než otcovu nudu na chatě (Někdo klepe na dveře). Sice jsem oba filmy hodnotil stejně, ale musím na rovinu říci, že tématikou i krajinou mě zaujala více pozorovatelna zvířátek. Vtipné je, že se to krásně doplňuje s českým názvem - "Někdo klepe na dveře". Tady starousedlíci ze sousedství klepou na sklo, a obyvatelé vytríny se mezitím hádají, zdali je to něčí manžel nebo KFC kurýr. Také musím uznat, že oproti otci a jeho posledním filmům se snažila o nějakou gradaci v příběhu. Na druhou stranu, i přes to všechno je to jen další film, který by si zasloužil ještě o kus lepší příběh a hlavního herce. Dakotu mám rád, ale z čistě nechutných důvodů. Jako hlavní postavu bych ji v tomto příběhu nechtěl vidět. Postava je to odtažitá, a to zejména v první polovině filmu. Bohužel, je to rušivý element; divák se není schopen vcítit a ani si postavu oblíbit. Jestli by si jí bubák vytáhl z keře a snědl, bylo by mi to úplně jedno. Příběh začne na tradičním klišé - kdy se člověk ztratí na hrozivém místě bez možnosti návratu. Zbytek je ale více překvapivý. Ze začátku jsem byl mírně rozhozen. Po nevýrazném úvodu je hlavní postava vržena napospas lesním voyerům. Vzápětí se ocitá v chatě, kterou jsem z traileru považoval za vrchol. Bál jsem se, aby se děj měl kam dál posouvat. Věřte mi, že se za tímto místem skrývá mnohem více, než se může na první pohled jevit. Proto vy, což jste tento film neviděli, nemějte obavy. Co filmu snižuje hodnocení jsou drobné nevyřešené problémy. Kde se brala elektřina? Jak se živili? Opravdu stačil sběr nebo malý lov? Příběh mohl tuto rovinu více rozvinout. Ta tísnivost situace, kdy nemají co jíst, nemají pomalu co pít a jsou v úplné prdeli, by byla určitě skvělá podívaná. Přitom stačilo chodit pro vodu do dalekého potoka, který by byl na hranici, odkud se nedá již včas vrátit. Režisérka mohla divákovi nabídnout jednotlivé malé překážky, které by vzbudily bezútěšný pocit. Na to, jak se táhl konec filmu, je to postupné vystavění příběhu místy slabé. Dalším nedostatkem je ukázání monster. Jsem zastáncem toho, že je potřeba v divákovi budovat strach skrze jeho vlastní mysl. Stačí naznačovat, ale také věřím v to, že když značnou část filmu je divák napínán, měl by vidět i důvod toho strachu. Ishana zvolila velikou expozici CGI podivností. Ti všude pobíhají, nahánějí ostatní... přitom tohle setkání mohlo být decentnější. Konec je pro mě překvapivý. Sice je to takové... no, ale divák dostátá nějaké rozuzlení. Musím ale konstatovat, že se zde vyskytl efekt Lostů. Bylo položeno plno otázek a základů pro další příběh, ale odpovědí divák dostal o dost méně. A je opět vtipné... co je asi pod tím poklopem? Jaký tam byl život? Jak to dokázal vybudovat? () (méně) (více)

bozka10

Ishana sa evidentne potatila, niečo odpozerala a nechala si poradiť a na prvý pokus to vôbec nebolo zlé.Myslím že toto bol slušný rozjazd.Dobrá atmosféra, mytológia, monštrá boli fajn, finále krátke a silno predvídateľné,ale dobré.Nechápem hejty v komentároch,bavilo to,nenudilo,zabavil som sa a o to mi vždy ide.3-4. ()

PanTumnus

Spíš temná fantasy/pohádka, než čistokrevný horor. Plot twist předvídáte od půlky filmu a budete mít pravdu. Atmosféra je super a hodně vše táhne. Fajn debut. Těším se na další. ()

Johny303

Dokud se příběh odehrával v lese, tak všechno šlapalo. Za vskutku solidní atmošku jim odpustím i ten stupidní "přesvědčovací" závěr. ()

Illy

A mně se to líbilo. Při sledování filmu v režii mladé cérky Išany jsem měl podobný pocit jako při raných filmech jejího fotříka. Jasně, nic světobornýho to není, ale režijní zručnost a cit pro atmošku zdědila holka v tom dobrým. A teď jen se nenechat dojebat pocitem výjimečnosti a vlastním egem jako se to stalo jejímu ploditeli.. 75% ()

Flopik

Nápad veľmi fajn, páčilo sa mi aj to prepojenie s mytológiou a celkovou story vystavanou okolo toho, o čo vlastne pôjde.  Bohužiaľ to celé bolo veľmi málo využité. Sliedičov uvidíme poriadne len veľmi málo, čo je ohromná škoda, nakoľko vyzerajú skvelo. Ďalšia obrovská chyba je, že na krvavé scény vôbec nedôjde a pritom sa tak pýtali. Postavy chodia po lese, zisťujú čo sa deje (táto časť ma bavila) no to je tak všetko. Finále, ktoré sa pokúsilo o nejaký ten zvrat skôr priemerné. Škoda, mohlo to byť teda oveľa lepšie. Takto snaživý priemer ale na 4* to proste nie je. ()

warrenur

Z uvodu tarbave, ale neskor je to zaujimava pribehovka so zdovodnenim az rozpravka. Dakota hrala takmer vzdy v narocnejsich a zvlastnych filmoch, tento nie je vynimkou. Obcas to malo i celkom podarenu mystery atmosferu, ale uvodnou tretinou som sa musel prehryzt. Slabsi priemer. Moze sadnut. ()

FeriusParfax

Spoilery. Poslední dobou se roztrhl pytel s nepříliš strašidelnými horory. Hodně jich sází spíše na tajemno a zvídavost diváka. U těchto tipů hororů ale většinou po odhalení nastává chladná sprcha a film jde téměř vždy do háje. Tady byla inspirace mytologií dobrý krok. Ne, že by snad hubení bubáci naháněli hrůzu, ale alespoň šlo o promyšlená strašidýlka. Zdá se mi, že na tak krátkou stopáž se toho událo celkem dost. Začátek, ztráta v lese, voyeurismus, útěk, finále. Dlouho mi něco nesedělo na přechytralé babce, která rozhodně nemohla mít všechny informace z historických pramenů a věděla víc, než přiznávala. Škoda spousty nezodpovězených otázek. Téměř šťastný konec mě rozhodně nepotěšil. Byl alespoň celkem se ctí vyřešen. ()