Strážci

• USA The Watchers (více)

Osmadvacetiletá umělkyně Mina zabloudí v rozlehlém, dosud neobjeveném lese v západním Irsku. Když Mina najde úkryt, ocitá se nečekaně vedle tří cizinců, které každou noc sledují a pronásledují tajemné bytosti. (Vertical Entertainment)

bobstock

Řeklo by se debut jako víno, no v tomhle případě a velice nerad, protože začínající filmaře mám obvykle v chráněné zóně, tady je to spíše jako zvětralé víno bez korku nechající napospas prolité noci. Mladá Šaymalanka se nechala vézt svým zkušeným papá jako producentem a v podstatě se odrazila od tam, kde skončil její tatínek. Klouzavá kamera, slušné bručící ozvučení, podivné místo ještě s podivnějšími postavami a nakonec inspirace pohádkově mýtickými potvůrkami vložené do reálného světa. Se scénářem a vůbec s vývojem a logičností těch pár postav byl občas děs. !Spoiler! Blondýna s pochmurnou minulostí vrhnutá do nekonečného lesa sebou tahá papouška až nalezne stejně ztracenou skupinu lidí, kteří na to, že jsou v divočině více jak půl roku s výživou jedné vrány denně a bez tekoucí vody, vypadají čile k světu. Ochranná místnost nabízí divadelní jeviště, na kterém dělají nočním tvorům přehlídku rutinního života homo sapiens. Aby to bylo zajímavější každá hloupost, která slouží jako léčka na lidi je samozřejmě využita ku prospěchu napětí a aniž by to dokázali vytušit po té dlouhé době, mají pod sebou obrovské víko a laboratoř s tunou konzerv a  návodem na útěk. A tak jak to rychle začalo, tak to rychle skončilo, vše se s řádným mindfuckem uzavírá, jak to bývá v Shyamalanské rodině. Příště bych zkusil více vlastní inovace více napětí a inteligence postavám Ishano. 50% ()

tenebrae86

Tady se plně ztotožňuji s hodnocením lehce pod 60%. Příběh nebyl špatný, legenda o vílí rase, žijící v zatracení uprostřed temných lesů, byla zajímavá, zpracování spíše průměr. Hororově slabé, ale atmosféru to alespoň v prvních dvou třetinách mělo, takže jako mysteriózní fantasy mě to docela bavilo. Poslední třetina mi pak přišla spíše sterilní a generická. Ishana Shyamalan se sice hodně potatila, ale ještě to není úplně ono. Dakota jako vždy ok, je to dobrá herečka, a i když mezi mé oblíbené nepatří, nemůžu směrem k ní říct cokoliv negativního. Vyloženě negativní dojem vyvolávají pouze dětinské CGI efekty a animace příšer, ale to už je tradiční neduh dnešní kinematografie, se kterým vždy tak nějak dopředu počítám. ()

dan4815

Noooo? Ta se ale potatila. Jsem rád, že tato genetická informace nezůstala v žaludku nebo kondomu, ale je z toho mladá nadějná režisérka a scénáristka, která jde v šlépějích svého otce. Odteď se budu bát chodit do lesa sbírat houby. Stejně jsem nikdy nevěřil mykologům. Kdo ví, co v těch lesích dělají, určitě vzývají Hřiba satana, aby lidstvo zamořili plísní nohou. Upřímně, film jsem si užil více, než otcovu nudu na chatě (Někdo klepe na dveře). Sice jsem oba filmy hodnotil stejně, ale musím na rovinu říci, že tématikou i krajinou mě zaujala více pozorovatelna zvířátek. Vtipné je, že se to krásně doplňuje s českým názvem - "Někdo klepe na dveře". Tady starousedlíci ze sousedství klepou na sklo, a obyvatelé vytríny se mezitím hádají, zdali je to něčí manžel nebo KFC kurýr. Také musím uznat, že oproti otci a jeho posledním filmům se snažila o nějakou gradaci v příběhu. Na druhou stranu, i přes to všechno je to jen další film, který by si zasloužil ještě o kus lepší příběh a hlavního herce. Dakotu mám rád, ale z čistě nechutných důvodů. Jako hlavní postavu bych ji v tomto příběhu nechtěl vidět. Postava je to odtažitá, a to zejména v první polovině filmu. Bohužel, je to rušivý element; divák se není schopen vcítit a ani si postavu oblíbit. Jestli by si jí bubák vytáhl z keře a snědl, bylo by mi to úplně jedno. Příběh začne na tradičním klišé - kdy se člověk ztratí na hrozivém místě bez možnosti návratu. Zbytek je ale více překvapivý. Ze začátku jsem byl mírně rozhozen. Po nevýrazném úvodu je hlavní postava vržena napospas lesním voyerům. Vzápětí se ocitá v chatě, kterou jsem z traileru považoval za vrchol. Bál jsem se, aby se děj měl kam dál posouvat. Věřte mi, že se za tímto místem skrývá mnohem více, než se může na první pohled jevit. Proto vy, což jste tento film neviděli, nemějte obavy. Co filmu snižuje hodnocení jsou drobné nevyřešené problémy. Kde se brala elektřina? Jak se živili? Opravdu stačil sběr nebo malý lov? Příběh mohl tuto rovinu více rozvinout. Ta tísnivost situace, kdy nemají co jíst, nemají pomalu co pít a jsou v úplné prdeli, by byla určitě skvělá podívaná. Přitom stačilo chodit pro vodu do dalekého potoka, který by byl na hranici, odkud se nedá již včas vrátit. Režisérka mohla divákovi nabídnout jednotlivé malé překážky, které by vzbudily bezútěšný pocit. Na to, jak se táhl konec filmu, je to postupné vystavění příběhu místy slabé. Dalším nedostatkem je ukázání monster. Jsem zastáncem toho, že je potřeba v divákovi budovat strach skrze jeho vlastní mysl. Stačí naznačovat, ale také věřím v to, že když značnou část filmu je divák napínán, měl by vidět i důvod toho strachu. Ishana zvolila velikou expozici CGI podivností. Ti všude pobíhají, nahánějí ostatní... přitom tohle setkání mohlo být decentnější. Konec je pro mě překvapivý. Sice je to takové... no, ale divák dostátá nějaké rozuzlení. Musím ale konstatovat, že se zde vyskytl efekt Lostů. Bylo položeno plno otázek a základů pro další příběh, ale odpovědí divák dostal o dost méně. A je opět vtipné... co je asi pod tím poklopem? Jaký tam byl život? Jak to dokázal vybudovat? () (méně) (více)

bozka10

Ishana sa evidentne potatila, niečo odpozerala a nechala si poradiť a na prvý pokus to vôbec nebolo zlé.Myslím že toto bol slušný rozjazd.Dobrá atmosféra, mytológia, monštrá boli fajn, finále krátke a silno predvídateľné,ale dobré.Nechápem hejty v komentároch,bavilo to,nenudilo,zabavil som sa a o to mi vždy ide.3-4. ()

PanTumnus

Spíš temná fantasy/pohádka, než čistokrevný horor. Plot twist předvídáte od půlky filmu a budete mít pravdu. Atmosféra je super a hodně vše táhne. Fajn debut. Těším se na další. ()

Johny303

Dokud se příběh odehrával v lese, tak všechno šlapalo. Za vskutku solidní atmošku jim odpustím i ten stupidní "přesvědčovací" závěr. ()

Illy

A mně se to líbilo. Při sledování filmu v režii mladé cérky Išany jsem měl podobný pocit jako při raných filmech jejího fotříka. Jasně, nic světobornýho to není, ale režijní zručnost a cit pro atmošku zdědila holka v tom dobrým. A teď jen se nenechat dojebat pocitem výjimečnosti a vlastním egem jako se to stalo jejímu ploditeli.. 75% ()

Flopik

Nápad veľmi fajn, páčilo sa mi aj to prepojenie s mytológiou a celkovou story vystavanou okolo toho, o čo vlastne pôjde.  Bohužiaľ to celé bolo veľmi málo využité. Sliedičov uvidíme poriadne len veľmi málo, čo je ohromná škoda, nakoľko vyzerajú skvelo. Ďalšia obrovská chyba je, že na krvavé scény vôbec nedôjde a pritom sa tak pýtali. Postavy chodia po lese, zisťujú čo sa deje (táto časť ma bavila) no to je tak všetko. Finále, ktoré sa pokúsilo o nejaký ten zvrat skôr priemerné. Škoda, mohlo to byť teda oveľa lepšie. Takto snaživý priemer ale na 4* to proste nie je. ()

warrenur

Z uvodu tarbave, ale neskor je to zaujimava pribehovka so zdovodnenim az rozpravka. Dakota hrala takmer vzdy v narocnejsich a zvlastnych filmoch, tento nie je vynimkou. Obcas to malo i celkom podarenu mystery atmosferu, ale uvodnou tretinou som sa musel prehryzt. Slabsi priemer. Moze sadnut. ()

FeriusParfax

Spoilery. Poslední dobou se roztrhl pytel s nepříliš strašidelnými horory. Hodně jich sází spíše na tajemno a zvídavost diváka. U těchto tipů hororů ale většinou po odhalení nastává chladná sprcha a film jde téměř vždy do háje. Tady byla inspirace mytologií dobrý krok. Ne, že by snad hubení bubáci naháněli hrůzu, ale alespoň šlo o promyšlená strašidýlka. Zdá se mi, že na tak krátkou stopáž se toho událo celkem dost. Začátek, ztráta v lese, voyeurismus, útěk, finále. Dlouho mi něco nesedělo na přechytralé babce, která rozhodně nemohla mít všechny informace z historických pramenů a věděla víc, než přiznávala. Škoda spousty nezodpovězených otázek. Téměř šťastný konec mě rozhodně nepotěšil. Byl alespoň celkem se ctí vyřešen. ()

AnanAss

Mladá režisérka se docela potatila a natočila levnější verzi Ztracených v kombinaci s konečně pořádným Velkým Bratrem. A i když ve své prvotině není tak přesvědčivá, jako býval otec, pořád je to povedenější než právě jeho poslední počiny. Tahle mysteriózní pohádka o několika účastnících nedobrovolné reality show sice působí docela naivně, stejně jako nelogické chování postav… avšak nedá se tomu upřít hezké prostředí strašidelného lesa a hlavně očekávání toho, o co tam vůbec jde a co bude následovat dál, takže na jedno zhlédnutí naprosto neškodné a vlastně i fajn. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

gwangi

Dcera M. Night Shyamalana, ukazuje svůj talent ve vytváření děsivé atmosféry a budování napětí. Vizualní stránka filmu je působivá, s nádhernou a zlověstnou krajinou, která podtrhuje pocit izolace a beznaděje. Zvukový design je rovněž skvělý, s chladivými zvuky a tichými momenty. Film dost možná nesedne každému. Já jsem spokojen. **** / 8/10 ()

Daiker

Čekal jsem monster horor, ale dostali jsme spíš fantasy pohádku s hororový nádechem. Škoda, chtěl jsem spíš horor s krvelačnými monstry. Dcera se potatila, ale její prvotina je lepší než některé jeho filmy. Celou dobu mě to udrželo v pozornosti a jen jsem zíral co nám to zas vymysleli... Zpracování a stylizace příběhu je dobré, herci jsou dobře vybraní a atmosféra luxusně tajemná... A herečka Olwen z Texaského masakru by si ještě zasloužila natočit nějaký pořádný horor, ta její vizáž k tomu úplně vybízí.... ()

John80

Príbeh o dievčati, ktoré sa stratí v lese a natrafí na 3 ľudí ,ktorý jej pomôžu dostať sa späť do reality kde zistí ,kto boli strážcovia v lese , ducharsky film so smiesnymi strážcami duchmi lesa 1* raz a dosť stačí vidieť ()

helraiser

Naprosto v pohodě mistery hororová pohádka o elfef. Ta mytologie okolo Strážců byla opravdu zajímavá a jistě by se s ní dalo pracovat mnohem lépe a jinak, ale z tohoto hlediska jsem rozhodně spokojenej. Mohlo se sice více přitlačit na hororovou stránku, ale i tak se to povedlo a tudíž jsem jako s celkem docela spokojenej. ()

ForGump

V rodině Shaymalanových mají v krvi budování napětí a super atmosféry, jen se vždy člověk musí chtě nechtě obávat, kam to celé dospěje. Strážci vyprávějí o zapovězeném lese, kde byli kdysi utlačeni elfové a proměnili se v bestie, které mohou vypadat jako my anebo také jako Gigerův Vetřelec. Co dočinění s nimi potom má Dakota Fanning jakožto pracovnice zverimexu, která z divných důvodů převáží jednoho z papoušku z Galway do dublinské zoo a ještě podivněji se dostane až do onoho lesa, kde potká záhadnou ženu, která jí dovede do "kurníku" s dalšími dvěma lidmi. Co se děje potom už říkat nebudu, ale jak jsem zmínil atmosférický hororový thriller se mladé slečně Shaymalanové podařil, je to děsivé, tradiční hluchá místa, do kterých něco zařve, také okoukala zdatně a až na občasné mírně nepochopitelné jednání postav a trošku hůře vysvětlená mytologie kolem Strážců, tak i scénář je dobrý. Každopádně je vidět, že jistá režijní ruka a celkově rukopis tomu ještě chybí a tak tedy sledujeme několik klišé z hlediska záběrování, vesměs to, co asi slečna režisérka okoukala z jiných filmů. Přesto přes všechno, to není prohra jakou ukazují ratingy na imdb, či rotten tomattoes. Za mě opatrný palec nahoru. 55% ()

Sharleen76

Důkaz, že jablko nepadá daleko od stromu. Režisérka a scenáristka Ishana Night Shyamalan se blýskla originálním kouskem, ve stylu svého slavného otce. "Strážci" mají hloubku, výšku a od samého začátku budují tajemství, skrze které v divákovi vzbuzují napětí a nejistotu až do vypointovaného konce. Budete se věru bát, jít i vyvenčit pesana. ()

Hashirama

Snažit se udělat si jméno na levném hororu bych upřímně nepřál žádnému filmaři. A když se vám ještě poštěstí narodit se největšímu hollywoodskému cirkusákovi M. Shit Sulejmanovi, šance, že to dopadne schůdně pro nás “običejný ďyváki”, je malá. Co dále dodat, herci jsou křečovití a trochu mimo, zápletka vedená mechanicky a nedůvěryhodně, a když do toho snaživého, leč nepříliš divácky uspokojujícího béčka přimícháme indické halucinogenní steroidy, sračka je stoprocentně zaručena. 4/10 ()