Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na sklonku 16. století proti sobě v Británii stanuly dvě velké ženy, Alžběta I. a Marie Stuartovna. Jejich střet nemohl dopadnout jinak… Soudobí básnící opěvovali její krásu a celá katolická Evropa do ní vkládala naděje, že vrátí na starý kontinent vládu konzervativní víry. Skotskou královnou se po smrti svého otce Jakuba V. stala již v prvním roce svého života. V patnácti letech se díky sňatku s dauphinem Františkem stala královnou Francie. A jen zanedlouho poté získala protivnici na život a na smrt. Ačkoli Marie Stuartovna o anglický trůn v reálných dějinách neusilovala, přestože byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora, zpochybnila volbu královny Alžběty I., která jí tento čin nikdy nezapomněla. A když později Marie Stuartovna musela uprchnout ze Skotska a žádat svou příbuznou Alžbětu o pomoc, brzy poznala, že paměť monarchů je skutečně dlouhá. Vynikající historické drama, popisující střet dvou velkých osobností britských dějin a nominované na pět Oscarů, natočil v roce 1971 režisér Charles Jarrott. Hlavní role dvou nesmiřitelných žen ztvárnily hvězdy první velikosti Vanessa Redgraveová a Glenda Jacksonová. (Česká televize)

(více)

Recenze (43)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Spíše než Marie Stuartovna by se film měl jmenovat Marie a Alžběta, protože především o soupeření těchto dvou žen tu jde. Vanessa Redgrave podala fantastický výkon, ale z mého pohledu jí zastínila Glenda Jackson jako královna Alžběta a v paměti mi uvízne i Timothy Dalton v roli slizkého hraběte Darnleye. 90% ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Opět jeden vynikající historický film ze 70.let. Moc jsem o tom přemýšlela, čím to je, že se v těch 60-70 letech točily tak dobré ba vynikající filmy. Asi to bude v plejádě úžasných režisérů a generaci báječných herců. Ne každá generace má to štěstí, že se narodí výborné talenty ( a to platí v každém oboru nejen v tom uměleckém). ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem odkládala tuto variantu životopisu Marie Stuartovny, královny Skotska, matoucí obal (na titulce DVD je primárně zobrazena Glenda Jackson jako Alžběta I., Vanessa Redgrave jako Marie Stuartovna je upozaděná, jakoby titulní postava nebyla důležitá) a samozřejmě očekávání tendenčního podání historického příběhu. Ty stále stejné kapitoly z dějin se pořád dokola vyprávějí jinak, vždy podle aktuálních potřeb, takže nač plýtvat časem na variantu ze 70. let? Snad pro srovnání. Už v několika předchozích komentářích jsem shrnula, že překvapivě nejlepší Stuartovnou zůstává navzdory složitým produkčním podmínkám Srdce královny se Zarah Leander. Naopak nejnovější Saoirse Ronan interpretovala Stuartovnu jako samolibou agresorku, což je v zajímavém rozporu se zdejší Vanessou Redgrave, která zahrála svou Stuartovnu jako naivní, pasivní a romantickou. Navíc tehdy bylo možné zobrazit hned dvě osobní setkání Stuartovny a Alžběty I., po letech už představuje pouze jediné setkání vrchol celého filmu a nakonec snad dospějeme k tomu, že bude možné natáčet takové filmy, které se bez podobné fabulace obejdou a jednoduše se nepotkají. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Ať vyhraju nebo prohraju sázku, nemůžu prohrát válku !" ----- Kde se rodí hlad po moci ... dnes stejně jako v časech dávno minulých ? Dvě ženy - dvě spřízněné královny v soukolí dějin a v síti intrik, z nichž jedna prý vládla "hlavou" a druhá "srdcem" ... a obě tak - každá po svém způsobu - naplnily svůj osud. Je na vás, abyste rozhodli, která z nich zvítězila ... pokud lze říct, že SKUTEČNĚ a DEFINITIVNĚ zvítězila. ----- "Je mi teprve dvacet pět ! Mám celý život před sebou. Jsem volná ! JSEM VOLNÁ !" ----- ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších historických filmů vůbec. Ačkoli se obě královny v reále, dle historiků, nikdy nesešly, celé téma je nám předloženo precizně, logicky a tak, že v něm člověk bude mít jasno navždy. Glenda Jackson byla mnohem výraznější, role Alžběty ji sedla parádně, věřila jsem jí vše. Vanessa Redgrave byla ve své naivitě, entuziasmu a ve finále i ve své víře vcelku výstřední snílek, působila nesmírně žensky a jemně, že se nabízí nehezká myšlenka, jestli si tohle srdečné třeštidlo některými, byť dobře míněnými, kroky, nepošlapalo své štěstí z velké části samo. Byla to zřejmě okouzlující, sympatická a milá dáma, předpokládám, že měla řadu příznivců, ale na stranu druhou i delší řadu vyčúraných nepřátel, kteří její důvěřivosti, otevřenosti a lehkovážnosti zneužili a roztočili soukolí intrik tak, že se konečně zastavilo na políčku: POPRAVIT. Nigel Devenport měl zde větší charisma než Sean Connery, Timothy byl zase odporný tak, že více jej snad vidět ani nemusím. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (17)

  • K vzniku filmu: Producent Hal B. Wallis chcel po filme Tisíc dní s Annou (1969) pokračovať v niečom ďalšom historickom, no a nápad o Márii dostal po tom, ako uvidel v správach reklamu, že najpredávanejším knižným titulom je kniha od Antonie Fraser - "Mary, Queen of Scots" (1969). To ho pritiahlo k tejto téme. (Arsenal83)
  • Film bol natočený vo Francúzsku (Château de Chenonceau), Škótsku (Hermitage Castle) a Anglicku (hrad Alnwick, hrad Bamburgh, Parham Park a Chiltern Open Air Museum v Buckinghamshire). (Arsenal83)

Reklama

Reklama