Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na sklonku 16. století proti sobě v Británii stanuly dvě velké ženy, Alžběta I. a Marie Stuartovna. Jejich střet nemohl dopadnout jinak… Soudobí básnící opěvovali její krásu a celá katolická Evropa do ní vkládala naděje, že vrátí na starý kontinent vládu konzervativní víry. Skotskou královnou se po smrti svého otce Jakuba V. stala již v prvním roce svého života. V patnácti letech se díky sňatku s dauphinem Františkem stala královnou Francie. A jen zanedlouho poté získala protivnici na život a na smrt. Ačkoli Marie Stuartovna o anglický trůn v reálných dějinách neusilovala, přestože byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora, zpochybnila volbu královny Alžběty I., která jí tento čin nikdy nezapomněla. A když později Marie Stuartovna musela uprchnout ze Skotska a žádat svou příbuznou Alžbětu o pomoc, brzy poznala, že paměť monarchů je skutečně dlouhá. Vynikající historické drama, popisující střet dvou velkých osobností britských dějin a nominované na pět Oscarů, natočil v roce 1971 režisér Charles Jarrott. Hlavní role dvou nesmiřitelných žen ztvárnily hvězdy první velikosti Vanessa Redgraveová a Glenda Jacksonová. (Česká televize)

(více)

Recenze (43)

Aky 

všechny recenze uživatele

Výtečné zpracování. Na těchle chronicky známých historických příbězích vadí jenom to, že člověk vždycky ví, jak nakonec musí dopadnout. Na autorech leží břemeno i přesto je učinit zajímavými a v drobnějších epizodách napínavými. Když pomůžou herci, jako zde, a nešetří se na výpravě, jako zde, přesto se může podařit hezký film. Jako zde. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem odkládala tuto variantu životopisu Marie Stuartovny, královny Skotska, matoucí obal (na titulce DVD je primárně zobrazena Glenda Jackson jako Alžběta I., Vanessa Redgrave jako Marie Stuartovna je upozaděná, jakoby titulní postava nebyla důležitá) a samozřejmě očekávání tendenčního podání historického příběhu. Ty stále stejné kapitoly z dějin se pořád dokola vyprávějí jinak, vždy podle aktuálních potřeb, takže nač plýtvat časem na variantu ze 70. let? Snad pro srovnání. Už v několika předchozích komentářích jsem shrnula, že překvapivě nejlepší Stuartovnou zůstává navzdory složitým produkčním podmínkám Srdce královny se Zarah Leander. Naopak nejnovější Saoirse Ronan interpretovala Stuartovnu jako samolibou agresorku, což je v zajímavém rozporu se zdejší Vanessou Redgrave, která zahrála svou Stuartovnu jako naivní, pasivní a romantickou. Navíc tehdy bylo možné zobrazit hned dvě osobní setkání Stuartovny a Alžběty I., po letech už představuje pouze jediné setkání vrchol celého filmu a nakonec snad dospějeme k tomu, že bude možné natáčet takové filmy, které se bez podobné fabulace obejdou a jednoduše se nepotkají. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Herecky aj výpravou asi najlepšia verzia príbehu, no hudobná časť nebola celkom zvládnutá. Pripomínala až rozprávku. No a podanie tých historických udalostí nemuselo byť divákovi, ktorý sa bežne o dejepis nezaujíma, celkom jasné. Určite to nie je dokument, to samozrejme, sú tu však aj vymyslené situácia, ako je stretnutie, ktoré sa nikdy neuskutočnilo. Inak zaujímavé, že keby Márii Stuartovej kedysi povedali, že ostane na dlhé stáročia dopredu najslávnejšou kráľovnou Škótska, určite by sa tomu veľmi potešila. Len asi už nie tomu, že to nie pre panovnícke úspechy, ale pre tragický osud... ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Skvěle, přehledně a srozumitelně podaná historická lahůdka s výtečnými představitelkami obou královen, ultrasympatickým Nigelem Davenportem, slizkým blonďákem Timothym Daltonem (jehož postava rozhodně musela inspirovat montypythonovského prince Herberta, to je jasné), nádhernými skotskými exteriéry, Barryho bombastickou hudbou a věrohodně působící dusnou intrikánskou atmosférou... Ne, nenašel jsem jediné slabé místo. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Říká se, že dva kohouti na jednom smetišti se nesnesou. A když se sejdou dvě slepice – pardon, panovnice – na jednom ostrově, je to teprve mela. Ale vážně – tenhle film se snaží být poctivě historický, nebo tak alespoň působit. Takže žádná melodramaticky uslzená romantika, kde sem tam uletí nějaká hlava, ani sterilní kostýmovka, v níž královnu tíží nejen koruna, ale i půl tuny mejkapu, scénář se dokonce obejde i bez odkazů na jistého britského panovníka, který se proslavil zlozvykem nemyslet tou velkou věcí mezi ušima, ale obsahem svých kalhot. Marie i Alžběta působí lidsky – občas jsou sympatické, občas na zabití, někdy jsou silné, někdy slabé, umí být královnami i ženami. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (17)

  • Film bol natočený vo Francúzsku (Château de Chenonceau), Škótsku (Hermitage Castle) a Anglicku (hrad Alnwick, hrad Bamburgh, Parham Park a Chiltern Open Air Museum v Buckinghamshire). (Arsenal83)
  • Charles Jarrott chcel vo filme viac poukázať na náboženské rozdiely dvoch kráľovien, ale producent Hal B. Wallis to označil za príliš ťažké na znázornenie i pochopenie pre diváka. (Arsenal83)
  • Film mal premiéru na Royal Film Performance 27. marca 1972 na Odeon Leicester Square za účasti kráľovnej Alžbety, kráľovnej matky. (Arsenal83)

Reklama

Reklama