Gangs of Lagos

JASON_X

Začíná to lákavě, jako variace na brazilský skvost Cidade de Deus. Ale netrvá dlouho a divákovi je jasné, že tohle bude v první řadě komerční melodramatická gangsterka. Sice občas slušně krvavá, nebo snažící se zabrousit i do žánru sociálního dramatu, ale v podstatě jen a pouze šablonovitý středoproud s přitroublým schématickým příběhem o boji charakterních a spravedlivých gangsterů proti těm bezcharakterním a podlým, i proti zkorumpovaným politikům. Možná že budete chvílemi tápat kteří jsou vlastně kteří a pořádně se v tom nigerijském guláši zorientujete až někdy po polovině, ale film má slušné tempo, několik zajímavých postav (rád bych vypíchnul impozantního černého albína) a scény z lagoských ulic i interiérů jsou místy opravdu brutální. A třeba při jedné z hromadných vyvražďovacích pouličních rubaček mě zaujal týpek, který "pracoval" se zahradnickým rýčem, takovýhle úlet jsem asi ještě nikdy nikde neviděl. ()

Lacike

Taký africký Goodfellas. Z filmárskej a hereckej stránky to za veľa nestojí, ale je to celkom zaujímavá exkurzia do miest, kam sa nikto z nás nikdy nedostane. Síce to sú samí poloretardi, ktorí bojujú o to, kto z nich bude najväčší don, ale je to celkom zábavné. Miestami aj na účet tvorcov. Raz sa to dá v pohode zvládnuť. 5/10. ()

drackula

Prvý kontakt s nigérijskou kinematografiou nedopadol vôbec zle. Dalo by sa síce povedať, že je to klasická šablóna o partii decák, ktorá vyrastá obklopená zločinom, aby sa následne sama stala jeho súčasťou. Nigéria a lokalita Lagos tomu ale dávajú niečo viac. Príbeh ťahá hneď niekoľko zaujímavých postáv. Akcia je kvalitná a nebojí brutality. Neustále podčiarkovaná bezvýchodiskovosť vytvára dusnú atmosféru. Stopáž by sa dala osekať pokojne o 20 minút a záverečná rúbanica bola trochu nezvládnutá, ale celkovo vo mne ale film zanechal veľmi dobrý dojem. Do filmovej Nigérie sa určite ešte rád pozriem. 70% Amazon ()

xxmurphyxx

Zas sa budem opakovať, čierni točiť filmy nevedia. Tu aspoň slúži ku cti zúčastneným, že nikde ani náznak jeblej woke propagandy a film sa snaží sústrediť na to, na čo má. Žiaľ celé je to strašne nudné a amatérsky pôsobiace, aj keď sa to prvú pol hodinu nezdá. Čím viac sa film blíži k finále, tým viac to ide do sračiek. Zlatý klinec mejdanu sú boje/prestrelky, neverím, že ten film mal choreografa, lebo niečo tak žalostné som už roky nevidel. Lepšie zahrané márovačky nájdem v hoc akom šenku na dedine. Okrem toho tu nie je komu fandiť, lebo všetci sú kokoti, ako kokoti sa chovajú, ako kokoti uvažujú a ako kokoti dopadnú. A pritom sa z takto exotického prostredia dalo vymlátiť niečo na spôsob Mesta Bohov. Takto sme dostali nejakú pojebanú Kmotor Seagalovku v čokoládovom prevedení z produkcie SyFy. ()